Румънските депутати одобриха закон, засилващ парламентарния им имунитет, докато десетки политици и държавни служители са замесени в корупционни скандали. |
Компаниите, извличащи и продаващи природен газ, ще плащат нов налог от 60% върху приходите, които получават вследствие либерализацията на цените. Делегираният министър за бюджета Ливиу Войня обясни, че допълнителната такса е основателна, тъй като производителите ще получат приходи от либерализацията на цените, без да са правили нови инвестиции. Румънското правителство договори с МВФ и ЕК либерализация на цените на природния газ чрез постепенно премахване на регламентираните тарифи. Това трябва да стане от началото на 2013 г. до 2018 г. Новият налог ще се събира до края на 2014 г., като трябва да донесе на държавната хазна 62 млн. евро през тази година и 227 млн. евро през 2014 г. Освен това от 1 февруари 2013 г. компаниите ще плащат специална такса от 0.5% за експлоатация на природни ресурси извън природния газ. Тази мярка ще позволи през тази година да бъдат събрани допълнително 24.5 млн. евро. Нова такса ще плащат и операторите за дистрибуция на природен газ и електроенергия, като очакваните приходи се изчисляват на 127 млн. евро за две години.
Новите налози ще оскъпят живота на хората и на практика анулират увеличенията на заплатите и пенсиите, обещани от правителството. Според в. "Романия либера", за да не засегне преговорите с МВФ, правителството иска да компенсира допълнителните разходи, създадени от увеличението на минималната заплата и пенсиите, с приходи от допълнително облагане на енергийния сектор.
Междувременно румънските депутати приеха закон, засилващ техния имунитет от съдебно преследване на фона на непрекъснатите разкрития, че десетки политици и държавни служители са замесени в корупционни скандали. Според новите правила прокурорите се нуждаят от парламентарно одобрение, за да започнат наказателно производство срещу депутат. Досега правната комисия на парламента трябваше да разгледа искането на прокурорите да се произнесе и задължително се гласуваше в пленарна зала. С промените това гласуване отпада, ако комисиите са отхвърлили искането на прокуратурата. С новите правила процесът ще бъде блокиран в комисията и искането на прокуратурата никога няма да види бял свят, коментират румънските медии. Новият закон е дело на управляващия левоцентристки Социаллиберален съюз и бе приет с голямо мнозинство, но предизвика негодувание на неправителствени организации. Разпоредбата е приета дни преди Брюксел да публикува доклада си за напредъка на Румъния в борбата с корупцията.