Затъналото в дългове ВМЗ-Сопот внезапно се сдоби с пари за изплащане на забавените от октомври заплати на работниците. След спешна среща със синдикатите премиерът Бойко Борисов обяви, че по сметките на дружеството са постъпили 4 млн. лв. На срещата, на която е присъствал и икономическият министър Делян Добрев - принципал на заводите, е решено цялата сума да бъде разпределена за покриване на възнагражденията. Това слага край на продължилата 23 дни ефективна стачка в завода.
"Днес преведохме 4 млн. лв. за заплатите на работниците във ВМЗ-Сопот, тъй като дойдоха пари по една от сделките. Краси Стефанов (шеф на НАП - б.р.) е изпратил автомобил, който да отвори системата на място в банките, за да може да се отблокира сметката. Фактически днеска работниците на ВМЗ ще могат през половин час да си вземат всички заплати, включително тази, която трябва да получат в понеделник за декември", заяви Борисов след среща със синдикатите. От думите му не стана ясно защо за разблокиране на сметката е била нужна физическа поява на кола от София. На уточняващ въпрос откъде все пак са се появили парите Борисов обясни, че сумата не е от бюджета и е разплатена от международен контрагент на заводите. Конкретна компания не бе назована.
Подобен спасителен транш, но с пари на държавна фирма "Кинтекс", имаше и преди Нова година. Тогава оръжейната компания плати на ВМЗ 1 млн. лв. По информация на депутати от БСП от "Кинтекс" са постъпили всичките 6 млн. лв., които премиерът изтъква като принос на държавата за справяне с тежкото положение в заводите. Борисов вчера отново припомни за тези пари, но обяви, че противно на волята на кабинета, те не са били използвани само за заплати.
"Имаме информация, че с тези суми са купувани и суровини, а според синдикатите някои от материалите са плащани на 3 пъти по-висока цена от производствената. Затова отправих препоръка към Делян Добрев да оцени дейността на директора на ВМЗ-Сопот. Аз считам, че това е един слаб директор. Не може да няма в комбината хора, които да милеят за него. Не може цял месец аз да се занимавам с въпроси, които трябва да се решават от него", коментира Борисов.
За да не се стига до ново напрежение, синдикати и правителство започват да работят и по стратегия за стабилизиране на заводите. "Оптимизацията не трябва да се търси само в разходите за персонал. Трябва да се положат усилия за набиране на допълнителни поръчки и за орязване на други разходи - за режийни, за закупуване на материали", коментира президентът на КНСБ Пламен Димитров. Премиерът също мисли, че има възможност за сключване на повече договори. "По думи на д-р Тренчев внасяме към 2500 тона фойерверки от Китай. Винаги би могло, ако на пазара има търсене на подобни неща, в един такъв огромен завод да се изкарват допълнителни средства", даде пример Борисов.
Така и не се разбра как намерението за стабилизиране на заводите се съчетава с идеята за бърза приватизация, без на инвеститора да се поставят стратегически условия. Процедурата за стратегическа приватизация се провали в началото на годината, след като единственият кандидат - "Емко" ЕООД, не внесе задължителния депозит за участие от 3 млн. евро. Тази седмица парламентът взе на първо четене решение да извади ВМЗ от списъка на държавните фирми, които могат да се приватизират само след одобрена от НС стратегия.
ИЗВИНЕНИЕ
Премиерът Бойко Борисов нападна остро в ефира на бТВ работничка на ВМЗ-Сопот, която в знак на протест му изпрати лук. "Поне сто съвещания съм направил, за да спася завода... и да ми пращат кромид лук. Защо не прати на Станишев кромид лук. Очаквам от жената да ми каже: Извинявай, положил си максимални усилия", възмути се Борисов. Той отново изтъкна златните пръстени по ръката на протестиращата и припомни високия размер на спестените от фирми и граждани суми в банки.
"Какъв подарък от 1 млн. лв. ни е направил премиерът Бойко Борисов за Нова година? Ние тези пари сме си ги изработили", коментира пред БГНЕС работничката Даниела Генкова. "Колкото до това защо не съм занесла лука на Сергей Станишев, отговарям: Няма причина да го давам на него. И по неговото управление в завода е имало проблеми, но са разрешавани и ние сме получавали заплатите си. Тези 6 млн., за които говори премиерът, че ни ги е дал - да попита за тях управляващите във ВМЗ", допълни тя. По-късно през деня премиерът смекчи тона. "Още веднъж се извинявам за неудобството на тези хора, но най-малка вина имам аз и колегите ми за нещата, които се случват в този завод", заяви Борисов.
ДЪЛГОВЕ
Вчера премиер и синдикати дадоха разнопосочна информация за натрупаните дългове на ВМЗ-Сопот - от 150 до 180 млн. лв. Проверка на "Сега" показа, че дружеството не е публикувало нито един свой годишен отчет в търговския регистър и не е ясно как са натрупани тези задължения. Отчети липсват и на сайта на финансовото министерство, което обявява на всяко тримесечие данни за финансовото състояние на всички държавни дружества. На фона на видимото отсъствие на контрол в началото на януари в търговския регистър е вписано решение за удължаване на мандата на борда на директорите до края на декември 2013 г. Удължен е и договорът на изпълнителния директор Иван Стоенчев, който сега ще бъде прекратен. Не е ясно дали при отстраняването му бордът ще вземе решение за освобождаването му от отговорност. От думите на Борисов се разбра, че във ВМЗ ще има проверка, а синдикатите вече са разговаряли с новия главен прокурор Сотир Цацаров за документи за злоупотреби от времето на предходния директор на заводите Иван Иванов.
Не е ясно дали при отстраняването му бордът ще вземе решение за освобождаването му от отговорност.
Супер! Ще го освободят, естествено, нали си е изпълнил задачата успешно - довел е едно печелившо предприятие до фалит и го е приготвил за приватизация за 1 лв. от нашия човек. Déjà-vu. И то много пъти vu...
А всъщност трябва:
1. Да се публикува списък на всички директори през последните 20 години, като изрично се отбележи докога заводът е бил на печалба и кога е започнал да губи. Като бонус - може да се спомене и по времето на кое точно правителство се е случило това.
2. Всички калпави директори - на съд. Включително и хората, които са ги назначили. За саботаж или каквото там престъпление отговаря на това зловредно за държавата мероприятие.
3. Ревизия на завода, докато се изяснят начините на източване и лицата, които са допуснали/осъществили това.
4. ...
Ох, извинете! Размечтах се нещо...