Осем американски сенатори - и демократи, и републиканци огласиха законопроект за ключова имиграционна реформа, съобщи в. "Маями хералд". Автори на проекта са демократите Чарлз Шумър от Ню Йорк, Дик Дърбин от Илинойс, Робърт Менендес от Ню Джърси и Майкъл Бенет от Колорадо. Републиканската четворка включва бившия кандидат за президент Джон Маккейн от Аризона, Линдзи Греъм от Южна Каролина, Марко Рубио (от кубински произход) от Флорида и Джеф Флейк, също от Аризона. Част от тези сенатори работят по ново имиграционно законодателство от години.
Според плана нелегалните имигранти в САЩ ще трябва да плащат глоба, а за да получат законен статут, ще трябва да са научили английски език, да не са извършвали тежко престъпление и да докажат, че са работили. Това предлагат сенаторите за узаконяване на статута и натурализиране на 11 милиона незаконно пребиваващи в САЩ имигранти. Проектът регламентира граничната сигурност, сезонните работници, проверките на работодателите, както и процедурата за получаване на гражданство за незаконните имигранти. Той предвижда също така "най-квалифицираните и най-интелигентните в света" да получават автоматично "зелена карта" (разрешително за престой и постоянна работа - б.р.). След петгодишен срок притежателите й по принцип може да бъдат натурализирани. Според проекта им чуждестранните студенти с магистърска или докторска степен по математика, инженерни и технически науки от американски университети ще получават автоматично "зелена карта" след дипломирането си. За малолетните имигранти и селскостопанските работници ще има опростена процедура. Сенаторите искат също така нелегалните имигранти да дават пръстови отпечатъци. Макар по спорните детайли да предстои още работа и успехът на проекта да е несигурен, споразумението възвестява началото на най-съществените усилия от години за преработка на неефикасното и разпокъсано имиграционно законодателство, коментират медии в САЩ.
Президентът Барак Обама също се ангажира с въвеждане на ново имиграционно законодателство и днес ще изложи вижданията си в щата Невада. Предложенията за реформа на президента и на групата сенатори се различават в подробностите, но целта и на двете страни е имигрантите да придобият законен статут, коментират американските медии.
Миналата събота посланикът на САЩ в България Марси Рийс заяви, че програмата за свалянето на визите за България има конкретни правила, вписани в американското законодателство, така че въпросът е страната ни да изпълни всички изисквания. "Едва тогава ще имате успех по този въпрос", обясни тя на въпрос кога се очакват да паднат американските визи за българи.
|
|