:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,665,940
Активни 705
Страници 8,505
За един ден 1,302,066

Денонощие след края на референдума ЦИК не знае каква е активността

Специалисти и политици заподозряха възможни манипулации с цифрите
СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Говорителите на ЦИК Ралица Негенцова и Бисер Троянов не могат да дадат смислено обяснение защо ЦИК няма данни за избирателната активност повече от 24 часа след края на референдума.
Повече от 24 часа след края на референдума за бъдещето на ядрената ни енергетика ЦИК продължава да не е наясно каква е била активността, макар че малко преди края на изборния ден говорителят Бисер Троянов обяви, че тя е около 20%. Бе обявено и съотношението между противници и поддръжници на АЕЦ. По-нататък ЦИК продължи да съобщава колко процента са "за" и колко - "против", но не и колко общо са гласували.

Фактът, че активността се колебае около ключовите 20%, които ще позволят въпросът да влезе за ново обсъждане в парламента, предизвикаха съмнения, че се готви манипулация на цифрите. С протакането ЦИК наруши досегашната практика да вади данни веднага след края на изборния ден или малко след това не само за резултатите на съответните партии, но и за активността. При това на парламентарен вот например се броят резултати за много партии и коалиции, а тук става въпрос за отговор с "да" и "не". Въпросителните се увеличиха след решението на ЦИК да удължи времето за вота с повече от час, въпреки изключително ниския процент на хората, които отидоха до урните.

Обясненията на говорителите на комисията са крайно неубедителни. Ралица Негенцова заяви вчера, че след първоначалното въвеждане на данните от секционните протоколи в РИК те ще бъдат вкарани повторно в ЦИК, за да се установи дали няма грешки. Чак след това ще бъде обявен процентът за активността. Не стана ясно кога ще се случи това, но от комисията се застраховаха, че ще спазят 3-дневния срок, в който трябва да се обявят официалните резултати от допитването. По неофициална информация от ЦИК обаче първоначалното преброяване сочи, че границата от 20 на сто е прескочена.

Късно вечерта в неделя социолози намекнаха, че забавянето на резултата ще породи подозрения в почтеността на референдума. Бившият икономически министър и депутат от БСП Румен Овчаров бе категоричен, че "управляващите ще се опитат да манипулират резултата". "Не знам как, но ще е доста брутално", прогнозира той.

"Вероятно резултатът е много близък до 20% и затова от ЦИК искат да бъдат прецизни, преди да обявят окончателно каква е активността", смята депутатът от ДСБ Иван Иванов, който бе шеф на един от инициативните комитети за референдума. Иванов бе предпазлив по въпроса дали се готвят манипулации на резултата. Според дългогодишния член на ЦИК от квотата на БСП Александър Петров пък комисията се бави, защото трябва да провери и отстрани всички разминавания между данните, които са попълнени от СИК, и подадените от ГРАО. Той обясни, че много често секционните комисии попълват на ръка неверни данни. "Вместо да напишат колко са избирателите по списък, подаден от ГРАО, те пишат колко са гласували или колко са дописани в изборния ден", посочи Петров. Разминаванията се отстраняват от специално създадена комисия по грешките, на която Петров е бил председател.

След края на изборния ден се разбра, че ГЕРБ не смята да протака въпроса с референдума. От думите на депутата Доброслав Димитров стана ясно, че управляващите ще вкарат час по-скоро въпроса за ново обсъждане в НС, ако бъдат постигнати заветните 20% активност, но ГЕРБ ще гласува срещу изграждането на нова централа в Белене. Мнозинството продължава да настоява за изграждането на VII и VIII блок на АЕЦ "Козлодуй". БСП пък се закани да се върне към темата в следващ мандат. А десните се заричат до ден-два да внесат в парламента решение за окончателното спиране на проекта "Белене".



------ЦИФРИТЕ

Според междинните резултати 60.66% са гласували с "да" на референдума, а 37.93% - с "не". Най-голям дял на гласувалите с "да" е в областите Плевен, Търговище, Разград, Смолян, както и в Кърджали. В Раднево и Гълъбово, където са трите ТЕЦ-а и мините "Марица-изток", около 70 на сто са противниците на ядрената енергетика. По-голям отрицателен вот са дали столичани. В 26-а секция в Айтос не е пусната нито една бюлетина. Общо 4348 български граждани в чужбина са взели участие в референдума, съобщиха от външното министерство. От тях 50.8% (2210 души) са гласували против нова ядрена централа, а 47.2% (2055) - "за". Най-много положителни гласове са пуснати в Москва 86.76%. В Копенхаген пък над 76% от участниците са били против. Най-активни са били сънародниците ни в Лондон и Брюксел, където са гласували по 424 души. Най-малко българи са пуснали бюлетина в аржентинската столица Буенос Айрес - едва 19. Недействителните бюлетини са под 2%.

НЕПРЕХОДНИ

Бойко Борисов: "Много съм щастлив от победата на Джокович и за Балканите, и за всички, които гласуваха за спортист на Балканите - за всички, които обичат тениса, това беше уникална негова победа. Иначе за референдума - нещо предизвестено. Над 14-15 млн. лв. ни струваше това упражнение. Тези пари можеше да бъдат за майките, за детски градини."

-------

Симеон Дянков: "Аз също не гласувах. Излишно беше първият демократичен референдум да е по този въпрос. АЕЦ "Белене" окончателно излезе от темата на което и да е правителство. Дори и да се върне в парламента, вчера (онзи ден - бел.ред.) премиерът каза, че ГЕРБ ще гласува отново "против". Говорим за общо 20-25 млн. лв. за този референдум с предизвестен край. Затова смятам, че утре Станишев трябва да си подаде оставката. Следващият референдум трябва да е на тема екология - тема, свързана с Българското Черноморие. Социалните теми отиват повече към бюджет и референдуми по такива теми не може да има."

------

Цветан Цветанов: "БСП искаше да направи най-скъпата партийна социология, която да реализира с този референдум. Българският данъкоплатец плати 20 млн. лв., за да видят те дали имат по-голяма подкрепа. Над 79% не отидоха да гласуват и това е най-важното в този референдум. Реално загубиха всички, които участваха в този референдум. Той не беше "за" и "против" Бойко Борисов."

-------

Цецка Цачева, която преди време обяви, че ще гласува "за": "Гласувах за бъдещето на България и моя избирателен район Плевен по единствения верен начин. Развитието е постижимо само чрез политиките на Европейския съюз, ясно изразени и в приоритетите на ирландското председателство на Съвета на ЕС. Удовлетворена съм, че целите на България са в съзвучие с тези приоритети: за повече стабилност, икономически растеж и заетост."

-------

Делян Добрев, министър на енергетиката: "Гласувах да се сложи край на една 30-годишна агония, която стана особено силна в последните 5-6 г."

-------

Доброслав Димитров сред 76-те депутати от ГЕРБ, които създадоха инициативен комитет и промениха въпроса на допитването: "Хората не участваха в допитването, защото въпросът за "Белене" не ги вълнува или пък се чувстват некомпетентни, за да отговорят с "да" или "не". Изводът, който трябва да си направим, е как не бива да се прави референдум и какви въпроси не бива да се задават на хората."

-------

Сергей Станишев: Това е лична загуба на г-н Борисов и вот на недоверие на правителството му, защото хората казаха "да" на гражданското общество, на народовластието, на конкурентната икономика."

Чуждите медии разтълкуваха резултатите като провал за Борисов

Референдумът в България успя да привлече вниманието на световните медии, които оцениха резултатите от него като поражение за премиера Бойко Борисов и индикатор за намаляващата популярност на неговото правителство.

Българите подкрепиха изграждането на ядрена електроцентрала на референдум в неделя, нанасяйки удар на премиера Бойко Борисов, който изостави многомилиардния проект, констатира Ройтерс. Първият референдум в страната от падането на комунизма насам показа, че политиката на Борисов е отчуждила много избиратели в най-бедната страна - членка на ЕС, което ще усложни кампанията му за парламентарните избори през юли, допълват от агенцията.

В историческо гласуване българите подкрепиха строежа на нова атомна централа, обявява европейският портал Еурактив. Въпреки че не успя да спре референдума, управляващата партия ГЕРБ направи така, че той да се състои през януари, най-студения месец в България, и премахна името "Белене" от въпроса. При това положение, мнозина възприеха допитването като тест за публичната подкрепа за политиките на Борисов преди изборите, обясняват от сайта.

От Асошиейтид прес също изтъкват, че допитването е поляризирало общественото мнение в България и би могло да повлияе върху предстоящия вот. И свързват ниската избирателна активност с факта, че повечето от гласувалите принадлежат към твърдите ядра на двата лагера.

Борисов се оказа безпомощен пред страхотната машина от активисти на опонентите му социалисти, които събраха над 500 000 подписа в полза на строежа на ядрената централа, пише френското издание "Експрес". И посочва, че и двете страни са възприемали референдума предимно като загрявка преди вота за парламент. Руското радио "Маяк" пък отбелязва, че макар резултатите от допитването да не влязат в сила, то постигна успех, защото въпросът за строителството на нова атомна станция ще бъде внесен за разглеждане в парламента.
144
5146
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
144
 Видими 
28 Януари 2013 20:24
Казах ви - разчитайте на "професор" Мишо. От нищо нещо и от нещо нищо прави...
---------------------------------------------------------------
Блогът на Генек
28 Януари 2013 20:46
Проф. Мишо К. е на зор. Хем го натискат да хвърли в коша референдума с % под 20 %, щото иначе в парламента започват отново дебати , а те са проблем за ГЕРБ. Хем го е страх, че утре може да се обърне палачинката и да виси в кауша , защото нещата за АЕЦ Белене са опряли до кокал. След като и Росатом направи официално заявление....... А проф. Мишо К. обича да се озърта , но явно някой от управляващите го е подвел ,че броят на гласуващите няма как да е над 20 % с наличие на мъртви души и задачата му е парламентарните избори, а не референдума .
Сега повече от всякога му пожелавам неговото : " Бъдете живи и здрави !"
28 Януари 2013 20:53
А аз го поздравявам с една песен на Владимир Высоцкий - Песенка про Козла отпущения Натисни тук
28 Януари 2013 20:59
DOC, в събота питах в коя фаза сме от :
шумиха, неразбериха, поиск виновных, наказание невиновных, награждение непричастных.
28 Януари 2013 21:02
... констатира Ройтерс...

ТОЙ жълта преса не чете!!!
28 Януари 2013 21:02
Zaro, иде ред за наградите. Днес изпонаказаха доста ... "невинни"
28 Януари 2013 21:03
Боцата много добре знае, дали печели и затова реже глави. А дали подлогите ще преметат, все едно. И без това докато имат числено предимство, ще правят каквото им каже Ам-гъл.
28 Януари 2013 21:33
Аз пък съм най-учуден че имало много хора дето много искали Белене и решили да го изразят, като не отишли да гласуват. Или масово хората у нас са кретени, или тези дето ни го обясняват са кретени или ни мислят за кретени.
28 Януари 2013 21:35
проф. Мишо вече знае, за разлика от ЦИК
28 Януари 2013 21:48
Още мъчат с колко десети над 20,00 да я впишат. Под не иде...
28 Януари 2013 21:57
Хм, съчувствам на колегата Мишо (иначе чаровен събеседник). Сега, ще ли му се да е танцувалият само едно лято, да се радва на поста само още половин година, а след това? А след това е тайна голяма - дали и следващата власт ще го предпочете, предвид на готовността му (или не?!?!) да услужва на властимащите, с математически методи, разбира се.... . Много, много неизвестни, а само 6 месеца остават - какво да си уредиш за туй време, едната *УТКА очевидно не стига.
28 Януари 2013 22:11
Ралица Негенцова заяви вчера, че след първоначалното въвеждане на данните от секционните протоколи в РИК те ще бъдат вкарани повторно в ЦИК, за да се установи дали няма грешки.

Конгениално! И какво точно ще установят? Ако резултатите от двете въвеждания се различават (което е 99.99% сигурно), кое е грешното - първото или второто?
28 Януари 2013 22:14
Второто, разбира се.
28 Януари 2013 22:29
Уважаеми професор Мишо и уважаема г-жо комисия,

Не ви ли е неудобно, бе хора, поне малко. Ей-тъи малко кумова срама нямате ли? Образовани люде, интелектуалци ,Божем, може ли да ставате подлога на всяка отрепка, докопала се до властта?

Иначе, бъдете здрави.
28 Януари 2013 22:33
Всички решения на ЦИК могат да бъдат обжалвани по съдебен ред (вж Решение № 4/ 2011 г. на Конституционния съд, Раздел ІV).
Действията на ЦИК не са оставени без съдебен контрол, защото ЦИК не трябва да обслужва която и да е полическа сила.
28 Януари 2013 22:35
Ама професорът от "университета" с привлекателното име какъв пост е забърсал при приматите?
28 Януари 2013 22:35
Ох, Begemot! Срещу 5-6 цифрена сума, каждому, как ще им е неудобно?
28 Януари 2013 22:37
Ей-тъи малко кумова срама нямате ли?
Ако бяха срамежливи, нямаше да са там. Да не мислиш, че е проста работа вземането на бонуси. Я си спомни каква трагедия беше, когато Той каза да се връщат!
28 Януари 2013 22:40

На друго място направих следната прогноза.
Цифрата на активността ще бъде обявена в потайна доба - по първи петли.
И ще бъде една или две стотни под 20%.
28 Януари 2013 22:46
Ако това се случи, ще бъде лебедовата песен на Мутропожарникарина.
А от синекурията ЦИК ще се наложи да обясняват защо за 23 години нямат достоверни данни от ГРАО за българските граждани с право на глас.
И защо цели 23 години баламосват публиката с някакви фантоми?
28 Януари 2013 22:50
Don
...
И ще бъде една или две стотни под 20%.

Цъ, ТОЙ каза 90 % са против и не са гласували! Та сега се гони резултат 10 %!
28 Януари 2013 22:52
На друго място направих следната прогноза.
Цифрата на активността ще бъде обявена в потайна доба - по първи петли.
И ще бъде една или две стотни под 20%.

Дон, и аз на едно друго място правих една сметчица:

Калки
28 Яну 2013 20:43
Мнения: 8,978
От: Bulgaria
Максималният брой избиратели според ГРАО е 6 949 120.
Според ЦИК при изброени 97,143 % от бюлетините има 1375006 гласували.
Това прави 0,1978 % активност.

Като екстраполираме за 100 % се получава 20,36% активност.

Да видим какво ще ни сервират.
67AF
28 Яну 2013 21:19
Мнения: 1,129
От: Tuvalu
Калки, тази цифра на ГРАО физически не може да я бъде.
При преброяването 2011 населението общо е 7364570. От тях до 14 години са 975272. Разликата е 6389298, дори без поправката за около 3 пъти по 70 000 (броят на децата които не са достигнали пълнолетие от групата 15-19 към 2011) Дори никой, абсолютно никой, от групата над 18 да не е починал за тези две години (което е спорно, дори със столетниците)
Значи дори изброените вече 1375006 вече правят 21,5205 % без никаква екстраполация.
С екстраполация се получава 22,1534 %
Или да обявяват преброяването за незаконно. Това е, друг изход няма.
28 Януари 2013 22:54
начи дори изброените вече 1375006 вече правят 21,5205 % без никаква екстраполация.
С екстраполация се получава 22,1534 %

А колко са невалидните бюлетини?
28 Януари 2013 22:55
Бонго да си на тоя свят!
28 Януари 2013 22:56
При преброяването 2011 населението общо е 7364570.

Те от това число проф. М.К. и другият обслужващ персонал ще смятат процентите!
28 Януари 2013 22:57
Бонго, оти се правиш на улав
28 Януари 2013 22:58
Бонго, и това го обсъждахме!
Не може да се обявят за негласували невалидните бюлетини.
Не става. Бюлетините се даваха срещу подпис и по една, там бях и видях. Няма начин да се обявят за негласували, защото тогава ще трябва да се обяснява как са се промъкнали в урните, пак кофти работата. Айде по една на комисия, някоя баба да не е наплюнчила пръста и да е сложила две в плика. Ама това трябва да го има в протокола, пак не върви, пък и във всяка комисия по десетина таквиз, пак мъка!
28 Януари 2013 22:58
Кажете, бе, хора, като какъв се е цанил професорът Мишо държавата на маймуните?
28 Януари 2013 22:58
Туткалчев
Бонго да си на тоя свят!

Не очаквах от Вас да завиждате на хора с неясни мисли!!!
28 Януари 2013 22:58

67АF,
ти не им оставяш никакъв простор - нито стратегически, нито оперативен
Проф Мишо ше си изяде копчетата, че си му попречила на смелия полет на мечтите.
28 Януари 2013 23:00

Кажете, бе, хора, като какъв се е цанил професорът Мишо държавата на маймуните?

Най-важната служба - преброител в "Информационно обслужване АД"
28 Януари 2013 23:00
Zaro,
28 Януари 2013 23:02
67АF,
ти не им оставяш никакъв простор - нито стратегически, нито оперативен
Проф Мишо ше си изяде копчетата, че си му попречила на смелия полет на мечтите.

Дон, вчера това гласуване на мен лично ми струва три часа драйв сред снега. Няма да минат!
Мен на математика са ме учили почтени хора, един от преподавателите ми казваше, много е важно, да не ви лъжат на пазара! Заради него - няма да минат!
28 Януари 2013 23:03
...като какъв се е цанил професорът Мишо държавата на маймуните?

На шаман, който знае резултатите, които са точни и
...Резултатът би трябвало...
28 Януари 2013 23:03
Въобще не важите. С типичния си тепигьозлък, проф. Мишо К. ще ви обясни , че нищо не разбирате.
И го оставете човеку намира. То си е драма. " Да бъде или да не бъде под 20 % - това е въпросът ?" Такива верно са оперирани от всичко , ама "Бъдете здрави !" не го е измислил току - така......
28 Януари 2013 23:05
Туткалчев 28 Януари 2013 23:00

Оти се жлебиш, като че ли си се чучнал на басамаците?
28 Януари 2013 23:06
Най-важната служба - преброител в "Информационно обслужване АД"

Въх! Това в изпълнение на повелите на Бащата на народите ли е?
28 Януари 2013 23:08
Та сега се гони резултат 10 %!
При 825 хил. души гласували "ЗА", не могат да ги докарат до 10% дори и да се позоват на последния референдум:
Приет е и специален закон за произвеждане на референдума за приемане на новата конституция.

В допитването участват 99,7% от 6 174 635 гласоподаватели като 99,66% от тях са "за" приемането на конституцията. Резултатите са обявени на 18 май 1971 г. на тържествено заседание на последната сесия на Народното събрание.

Конституцията е публикувана в "Държавен вестник" на същата дата и влиза в сила.

На 28 май 1991 г. Седмото Велико народно събрание (ВНС) приема решение да се извърши на 6 юли 1991 г. народно допитване за формата на държавното управление - република или монархия.

На 5 юни 1991 г. обаче ВНС се отказва от произвеждане на референдума

Остава да се позоват само на гласувалите "НЕ", щото това е правилния глас.
28 Януари 2013 23:11
Don,
Най-важната служба - преброител в "Информационно обслужване АД"

Нещо като българският Влади́мир Евге́ньевич Чу́ров — председатель Центральной избирательной комиссии Российской Федерации
Ама Чуров от 100 прави 151 %, а нашият магесник от 79% трябва да направи само 90%!
28 Януари 2013 23:13
И на кого е оставил П.У.Т.К.А., къде така без П.У.Т.К.А.?
28 Януари 2013 23:15

Прочетох твоята одисея, 67AF, и се чудех по какъв начин да изкажа адмирациите си към теб. Ето сега се удаде добър повод за моето удоволствие да те поздравя.

Заедно с това се възхищавам на хъса и желанието да докажеш, че не могат толкова лесно да манипулират много хора.
28 Януари 2013 23:15
Голямата грешка на противниците на референдума беше, че не сложиха още един въпрос, пък било то дали българинът си кваси киселото зеле в каче или в бидон. С отделна бюлетина! Тогава е могло да има някакви мурафети. Всички са гласували за зелето и са пратили на майната й електроцентралата. Сега не става. Дори да се опита някакво шикалкавене, то няма начин да бъде спретнато в такъв мащаб. Всяка секция има протокол, всеки протокол има цифри.
Статистиката колко български граждани ХИПОТЕТИЧНО биха могли да имат право на глас е простичка като боб по манастирски:
- Препис на населението през 2011.
- Минус децата под 14, които теоретически не биха могли да пораснат до 2013 на възраст да гласуват. Минус децата, които са били на 15 през 2011, защото те не са достигнали възраст за гласуване.
- Минус починалите за целия период (тъй като новородените след 2011 дори по допуски и сглобки не могат да гласуват).
- Минус лицата под запрещение и нямащи право да гласуват по какъвто и да било повод.
- Плюс новоприетите български граждани (колкото и да са, те са известен брой.)
Това е. Ако ще ГРАО да иска да покаже, че българите са двайсет и пет милиона, няма откъде да дойдат.
При това тук няма никакво значение дали има фантоми в списъците или няма такива. Става въпрос за ОБЩА бройка спрямо ОБЩО число пуснати бюлетини.
Това е.
Просто, като манастирски боб!
28 Януари 2013 23:17
Чудя се, как 1,4 млн. гласували ще станат 10 % от имащите право на гласуване! Те това е задачата поставена пред математика проф. от П.У.Т.К.А.
28 Януари 2013 23:18
При тов. Чуров във всяка секция имаше камери и резултата от вота веднага прозрачно и директно се акумулираше в секцията , която автоматично го предава на по-горното ниво.
Този режим , плюс международните наблюдателите , бяха поискани от либерастите и прочие хомячки. И никой не повдигна въпроса за честността от президентските избори. Подполковника ги смля.
А при нас- секциионните комисии дори не бяха в пълен състав.
28 Януари 2013 23:22
Чудя се, как 1,4 млн. гласували ще станат 10 % от имащите право на гласуване! Те това е задачата поставена пред математика порф.

Заро, учудваш ме!
Ми просто:
1,4 милиона са 10%, значи общо право да гласуват имат 14 милиона българи.
Понеже гласуващите спрямо общото количество българи са 86,7572%, значи България няма никаква демографска криза, ние сме 16 милиона, сто трийсет и шест хиляди, деветстотин осемдесет и един!!!! 16 136 981!
2,19 пъти повече от преброените през 2011
В ПЪТИ, В ПЪТИ ПОВЕЧЕ!!!
28 Януари 2013 23:22
Diko 28 Януари 2013 23:18, не се вързвай!!! Това не е за теб, а за нашите русофоби!
28 Януари 2013 23:25
Като се замисля и аз съм някакъв фантом, но още не знам точно от какъв вид: не живея в България, а никой от близките ми също не беше в България по време на преброяването 2011, за да се отметне или да ме отметне. Да бях само аз, но маса народ свидетелства, че не е бил преброяван през 2011. От друга страна, десеки столетници на по 160-70 години весело щъкат в избирателните списъци.
28 Януари 2013 23:25
67AF 28 Януари 2013 23:22 сметката ти е абсолютно вярна!! Ама май си я взел от мат.катедра на П.У.Т.К.А
Ама командата В ПЪТИ, В ПЪТИ ПОВЕЧЕ!!! кога е дадоха?
28 Януари 2013 23:27
67AF, няма нужда от такива гимнастики на ума, напомнящи за онзи локомотив под № 4268 на гара Печки, 16-и коловоз, който трябвало да бъде закаран на ремонт в депото в Лиса над Елба. Просто в ГРАО трябва тази информация да постъпва всекидневно и да се отчита. И във всеки момент да се знае точно колко е населението, колко са избирателите, колко са починалите през годината, колко - новородените, и т.н.
Единственото, което не може да се знае, е колко са кретените.
28 Януари 2013 23:29

В интерес на истината проф Мишо е изказвал, даже и тук, мисълта, че е необходим механизъм за отсяване на фантомите. Предлагал е предварителна заявка за участие в избори.
Иронията на съдбата се състои в това, че на него ще му се наложи да разчита именно на фантомите тази вечер.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД