"Можем да говорим за евроатлантическо сътрудничество и усвояване на еврофондовете до 7 юли - датата на изборите. Ако ГЕРБ не спечели изборите, евроатлантическото сътрудничество приключва. Ако не победим, идват Батко и Братко и знаете след това как се затварят фондове един по един и всички програми". Тази апокалиптична картина очерта премиерът Бойко Борисов на работен обяд с посланици и представители на едрия бизнес, организиран от Американската търговска камара. Борисов бе поканен да изнесе презентация за приоритетите на правителството в бъдещите оперативни програми и стратегия Европа 2020, но предпочете да говори за отделни политически събития в страната. Така темата на срещата почти не бе адресирана, но според премиера проблем с европейските пари и приоритети така или иначе няма.
Още в началото на изказването си Борисов обясни, че няма смисъл да говори за новия програмен период и бъдещите оперативни програми, защото изборите предстоят. Вместо това премиерът реши да разясни отделни политически събития от последните месеци. Борисов тръгна от атентата в Сарафово, където в скоро време се очаква "обобщен вариант" за случилото се, спря се на нападението срещу Ахмед Доган - "недопустимо, но не бива да се правят генерални изводи, може да се случи навсякъде", мина през стрелбата срещу Златко Баретата в центъра на София и стигна до референдума за АЕЦ "Белене".
"Рефередумът е голяма крачка към това да чуеш гражданите на една държава, но само ако им дадеш тема или се подбере тема, която наистина е важна за обществото. Похарчихме доста пари, близо 90% от българите казаха, че са против или че тази тема не им е интересна", интерпретира Борисов. Според него основната заслуга да няма "Белене" е на бившия премиер Сергей Станишев, който не подписал, но бил принуден да играе скъп театър за 20 млн. лв. с организиране на референдум. Премиерът счита, че нещата вече са различни и АЕЦ "Белене" е реална заплаха. "След изборите трансатлантическото сътрудничество приключва. БСП при този референдум и тази защита на АЕЦ "Белене" започва да го строи", убеден е Борисов. Точно по тази причина според него гаранции за фискалната стабилност и развитието на страната след изборите няма.
По темата "Белене" Борисов дори призова посланиците да заповядат в деловодството на Министерския съвет и да се убедят сами, че държавният бюджет наистина е плащал милиони за "гьола". "Ето, каня ви всички посланици, отидете в деловодството на МС и прочетете. Станишев вика - не е верно, не съм давал пари от бюджета. Как да спориш - давали сте, показвам, показвам, а на другия ден - пак вика "Не сме давали пари от бюджета". Щом Дянков се изнервя, можете да си представите - колко е тежка ситуацията да ги убеждаваме", оплака се премиерът. Той бе категоричен, че ако ГЕРБ спечели изборите, Българи ще строи 7-и реактор в "Козлодуй" и ще успее да договори удължаване на живота на 5-и и 6-и реактор. "Така че по рамката това е - ако ГЕРБ победи на изборите, дефицитът ще се пази на ниски нива, външният дълг ще се пази, инфраструктура ще се строи, административният капацитет ще се вдига, ЕС и САЩ са нашите партньори, ще има повече пари за инфраструктура, култура, археология, образование, здравеопазване, спорт", обобщи Борисов.
КОМФОРТ
Според Борисов преговорите с ЕК за следващия програмен период са лесни, защото България харчи парите за дейности от полза на цяла Европа. "Ние сме на границата с Азия, 5 транспортни коридора минават през България. Едно от най-важните неща, които ЕК си поставя, това е присъединяването - на регионите, на държавите, на континентите. В това отношение в България всичките ни магистрали, жп линии са свързани с присъединяване - и "Хемус", и "Тракия", и "Марица", и "Струма", жп линиите - до Истанбул", коментира Борисов. Преди време министърът по еврофондовете Томислав Дончев изрази опасение, че Европа променя приоритетите си за следващия програмен период и пари за магистрали ще се договарят трудно. "Когато ние усвояваме пари за конкурентоспособност, за повишаване на административния капацитет, на нашите университети, на нашите институти, това е добре за цяла Европа, да не говорим и за Америка, защото в САЩ, Австралия и Канада също имаме много специалисти. Така че и с най-големите критици на бюджета - и с Дейвид, и с Фредерик, сме говорили надълго и нашироко и са ни казали - и англичаните, и шведите, през техните премиер-министри - България няма проблем с нас", обясни премиерът. Той уточни, че се надява до края на годината да бъдат усвоени 80% от еврофондовете при около 30% за момента, но пак се сети, че изборите са на 7 юли, и обясни, че България е имала лош старт - под 1% усвояване от времето на тройната коалиция.
КРИТИКИ
Представители на ВЕИ сектора отправиха по време на срещата остри критики към кабинета заради въведените високи такси за достъп на ВЕИ централите до енергийните мрежи и променените изкупни цени на зелената енергия. "Казвал съм го и друг път - инвеститорите са ми мили, но още по-мили са ми гражданите. Заповядайте да правите бизнес при новите цени, ще имате пълно съдействие", опонира Борисов. Бизнесът попита и какви допълнителни мерки ще се предприемат за подобряване на бизнес средата, определена от Делян Добрев като "най-добра в ЕС". Интерес предизвика и намерението на кабинета за отделна оперативна програма за образование и наука през следващия програмен период.