В Министерството на финансите не знаят откъде са се взели 11-те млн. лв. върху официалната цена на референдума, които министър Симеон Дянков спомена в деня на вота. Тогава вицепремиерът изтърси, че сметката е набъбнала от 14 млн. лв. на 20-25 млн. лв. заради парното в избирателните секции, което "надвишава с 2 млн. лв. предварителните разчети". Според експерти по избори тези разходи би трябвало да са включени в общата сметка за допитването. От повърхностните разяснения на Дянков обаче не се разбра защо трябва да се доплащат отделно, нито пък за какво ще отидат останалите 4-8 млн. По-подробни обяснения се чакат след завръщането на Дянков от посещението му в Сливен.
Реалната цена на референдума би трябвало да е 13.8 млн. лв. Поне това е записано в план-сметката на правителството, предложена от самия финансов министър. Най-голямото перо е на МС за организационно-техническата подготовка - 9.9 млн. лв. В него влизат възнагражденията на ЦИК - 1.45 млн. лв., материално-техническо осигуряване на комисията - 925 хил. лв., обработката на данните от гласуването и издаването на бюлетин с резултатите - 720 хил. лв., разяснителната кампания - 100 хил. лв. За заплати на СИК и РИК са предвидени 3.8 млн. лв. Според ЦИК обаче има вероятност част от парите да бъдат икономисани заради намаления състав на много комисии. За логистичното осигуряване на изборния процес в деня на допитването са заделени 3.8 млн. лв., в които влизат средства и за общинските администрации. 2.8 млн. лв. са отпуснати на МВР за охрана. Служба ГРАО към регионалното ведомство е получила 520 хил. лв., МВнР - 500 хил. лв, а МО - 11 000 лв. Никое от ведомствата не е искало пари допълнително.
Според директори на училища, цитирани от "Медиапул" и сайта "Отворен парламент", охраната и отоплението на училищата, в които протича гласуването, обикновено се заплащат от средствата, предназначени за общинската администрация. От Синдиката на българските учители обаче твърдят, че държавата трябва да възстанови около 5.5 млн. лв. на училищата за подготовката и провеждането на допитването, похарчени от делегираните им бюджети.
--------ХАОС БЕЗ КРАЙ
Подобен хаос цареше и в сметките за миналите президентски и местни избори. Тогава Дянков отново "завиши" харчовете с 13 млн. лв. над предвиденото, без да обясни защо. Нещо повече - похвали се, че те излезли много по-евтино в сравнение с предходни избори, ако се приспадне инфлацията. По-ниската цена бе изтъквана като причина за провеждането на двата вота в един ден. Изборите трябваше да струват 26 млн. лв., в план-сметката сумата набъбна на 35 млн. лв., но в крайна сметка бяха похарчени над 39 млн. лв., като най-облагодетелствано се оказа МВР, което получи с 2 млн. лв. над предвиденото.
"Сега твърдението, че за референдума са похарчени 25 млн. лв., също е манипулативно и невярно", коментира Антоанета Цонева, ръководител на Института за развитие на публичната среда. Тя припомни по-старо твърдение на премиера Бойко Борисов, че референдумът ще струва поне 40 млн. лв., което не се оправда. "Изобщо числата и управляващите са на различни писти", заключи Цонева.
Ха добавени милиони за референдума, ха за АЕЦ-а милиарди...Ами играе си пискунчето...
--------------------------------
Блогът на Генек