:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,702,492
Активни 608
Страници 13,422
За един ден 1,302,066

България е лидер в производството на каптагон

СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Много често жертвите на трафика на хора биват изоставени в открито море и спасявани от бреговата охрана на европейски държави като Испания.
България и в по-малка степен Турция са считани за значителни производители на каптагон, въпреки че най-вероятно този синтетичен наркотик се произвежда и на други места, които обаче не са забелязани. Това се изтъква в първия доклад "Пазарите на наркотици в ЕС", изготвен от Европейския център за мониторинг на наркотиците и наркоманиите (ЕЦМНН) съвместно с Европол. Той бе представен вчера в Брюксел.

В частта на доклада, посветена на амфетамините, и по-специално производството и трафика в Югоизточна Европа, се посочва, че между 2001 и 2007 г. в България са разбити 18 големи лаборатории за амфетамини, занимаващи се с производството на каптагон. През 2008 г. е отчетено, че част от производството на амфетамини е изнесено от България, макар че износът на амфетамини от страната към Близкия изток продължава. Още осем лаборатории са разбити в България между 2009 и 2011 година, пише в доклада. Нараства ролята на българските криминални групи в широкомащабното производство на амфетамин и засилващия се трафик към близкоизточния пазар, пише в доклада. През последните години са били разкрити няколко големи фабрики за производство, управлявани от българи.

България фигурира и като брънка от основния сухопътен маршрут за доставката на хероин от Азия по "Балканския път" към Западна Европа. Нов пункт за трафика на кокаин са Черно море и Балканите, отчитат експертите.

В доклада се говори за пазар, който е все по-динамичен и иновативен, който реагира бързо на предизвикателствата и изисква също толкова динамична, иновативна и гъвкава реакция навсякъде в Европа. Докладът разкрива "променящия се облик на организираната престъпност в Европа": в миналото европейският пазар на наркотици бе съсредоточен върху конкретни наркотици, чийто трафик се извършваше от специализирани оператори по ясно определени маршрути, а съвременният пазар е по-"адаптативен", използват се нови маршрути, а пратките, съдържащи няколко вида вещества, са все по-често срещани. Пак вчера Европейската комисия предложи забрана в целия ЕС на "4-MA" - синтетично вещество с физически ефект, подобен на амфетамините.

Междувременно над 100 души в 10 държави бяха задържани в най-голямата операция срещу трафик на хора. Операцията на Европол е проведена на 117 места едновременно. Арестували са 103 души в Унгария,Германия, Гърция, Косово, Полша, Словакия, Турция, Франция, Хърватия и Чехия. Трафикантите били базирани в Косово и имали връзки с турския подземен свят.



1
1703
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
01 Февруари 2013 14:47
е, поне не сме последни ...
това са си отдавнашни традиции за каптагона. Канали като магистрали изгради бившата ДС.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД