:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,876
Активни 896
Страници 2,806
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

„Онази" музика, „онези" пари

Калин Донков
- Видя ли - само дето не ме хваща за яката Митко Д., - видя ли какво стана с онези пари? Върнаха ги, ама защото дигнахме пушилка. Ако не бяхме се развикали, щяха да си ги гушнат. Колко са прибрали, без да ги усетим, представи си само! Чалгата пари брои, а ние лапаме мухи.

Къде е викал наш Митко, не ми стана ясно. Чух мъже от изкуството, които се обадиха, той не беше сред тях. Нито пък гласът му е от онези, които ще се чуят. Инак всичко е точно - парите са неговата най-възбуждаща тема, особено парите в културата и най-вече парите и имотите на писателския съюз. Това го изпълва до козирката, сгорещява го и дава смисъл на живота му. Нерядко телефонира, понякога и посред нощ, за да ми разказва какви договори са сключени и какви хилядарки се губят "по трасето". С мъка успявам да го отклоня в такива нощи и подозирам, че веднага звъни другиму. Тази тема е част от разложението в литературните среди, тя е и неизкоренима, защото си има основание. Да се делят привилегии, имущества и субсидии вместо обичайните за артиста безсмъртие, слава и блеснали женски очи - това все още ми се струва бездарно...

Затова и случката с милионите, отпуснати от Европа да обновят телевизията на попфолка, не ме беше занимавала. Какво толкова да се взирам в един бранш, който твърдо не познавам - нито неговите творби, нито неговите майстори, нито дори най-вярната му публика. И - преди всичко - наистина (ама наистина!) никога не съм слушал. Готов съм да се възмутя, ама не мога да посоча точно на какво!



Набързо претеглих онова, което все пак назнайвам



Спомних си, например, че една авторка от чалгата преди време стигна върховете на културното министерство. Разнесе се бързо, изветря бледият гняв на творците. Нямаше последствия. Доизкара си мандата.

Спомних си също (вестниците писаха) и за една жена, която въпреки лекарските забрани повела хоро на сватбата на дъщеря си и сърцето й се пръснало, издъхнала на място. Не изтърпяла - изпълнявали любимата й песен. Заглавието ми е в паметта: "Бяла роза". Не изпитах завист, но респект - изпитах и още как. Почитател, който плаща с живота си! Не че си го мечтая, но го оценявам.

Имам и друг допир, който трябва да изповядам. Една от звездите на попфолка поиска разрешение да запише "Незабрава". Тончо Русев ми каза, че изпълнението й е неописуемо, слушал го вече. Подписахме и двамата. Подобна песен си има съдба, пък и мисия.

Така че трябва да съм предпазлив, когато споменавам попфолка. Спорът и така е хаотичен, понякога екзалтирано разгорещен. Имам чувството обаче, че мнозина от онези, които се горещят, тайно слушат и припяват - особено на маса. Не съм попадал на смислен дълбок анализ откъде се появи тази музика, какви вини и какви заслуги стоят зад нейния победен марш в българското общество. Известен композитор още кога-кога говореше: "Какво пеем ние днес? За кого пеем? За себе си пеем. Затова никой не ни слуша. А я чуй попфолка: за любов, за раздяла, за страсти и за любовна мъка. Хората това ги вълнува, това ги боли, а ние не можем да им го дадем. Или им го даваме някак кодирано, недостъпно..." Думите му тогава, разбира се, никой не чу...

Недоумението, че се подпомага една компания, която произвежда чалга, не трябва чак толкова да ни удивлява. Та не се ли подпомага също тъй, да речем, производството на тютюн - при всичките клетви и забрани срещу пушенето му, след като бъде произведен? И въобще не е ли най-добрата подкрепа за един жанр (по-добре да го кажем - отрасъл) на музикалния пазар това да не се подкрепя по никакъв начин "другата" музика - нито нейното създаване, нито нейното разпространение?



Дойдохме си на думата...



В моето детство, в ученичеството ми, чалгата, ако въобще е присъствала, е била застъпена съвсем мизерно. Изрядко се появяваха някакви жалки парчета ("Капитанът болен лежи", "Защо ме биеш, Асан ага?"), които се припяваха повече присмехулно, отколкото сладостно - както бива с истинската чалга. Не ги въртяха по радиото, не излизаха на плочи. Веднъж месечно, при пълен салон, в Плевен започваше сутрешната музикална лектория. Лектория, дори това нескопосано название не можеше да ни отклони.

Трупахме се на тези концерти, които симфоничният оркестър изнасяше за учениците и останалата благодарна публика. Диригентите на оркестъра (някои от тях после станаха светила на българския музикален небосклон) представяха жанровете и стиловете, най-великите автори. Повечето го правеха вдъхновено и артистично, увлекателно, от душа. Намирали са смисъл в това, тези мъже от високото изкуство, вярвали са, че си струва. Спомням си един концерт-разказ за инструментите в оркестъра. Младият (тогава) диригент Драгомир Ненов - духовит и приповдигнат, оркестрантите - и те някак тържествени, които изпълняваха подбрани сола и сякаш се надсвирваха, за да утвърдят значимостта на своите инструменти. На тези концерти звучаха по-достъпни пиеси, искрящи оперни увертюри, "Италианското капричио", "Циганските напеви", "Големият брилянтен валс", "Танцът със саби", "Тракийската сюита", "Българската рапсодия "Вардар"...

Раснахме с това, каквито и да бяхме - провинциални голтаци и действителни селянчета, дошли да изкарат гимназия в града. Запазихме това топло и някак аматьорско чувство през остатъка от живота си - към музика без агресия и без вулгарност, към майсторска оркестрация и хубави гласове. Стана невъзможно да ни съблазни пошлост, имитация, бездарие. А пошлости и преди чалгата - колкото щеш.

Някои от онези връстници после засичах в зала "България", други в магазинчето на "Балкантон" на пл. "Славейков". Спомням си как сравнително неотдавна ми се обади П. П., предпочитан монтьор на изискани марки коли, да ми препоръча музикалния канал Mezzo - открил го случайно, та да му се насладя и аз. На Нова година, след обедния концерт на Виенската филхармония, телефонът вкъщи почва неудържимо да звъни и аз знам, че това са моите другари от музикалната "лектория" - този концерт ни подсеща един за друг и бързаме да си честитим. Знам, че не сме кой знае какви ценители и познавачи, но липсата на претенция е вид свобода, а музиката не е ли утеха и свобода за сърцето?

Случи ми се да чуя големи музиканти и добри оркестри, да познавам композитори и солисти и дори музикални критици, не се научих да "разбирам" музиката, а само да я обичам, но мисля, че тази тайнствена връзка с нея не би могла да се роди извън онова време, което поетът Петър Караангов е обезсмъртил в неподражаемото двустишие:



"И нежна плоча се върти

върху железни грамофони."



Да, "нежната плоча" беше вече в нас и озвучаваше все по-суровите с годините наши души. Не надценявам този житейски късмет на моите връстници - да надникнем в небето на голямото музикално изкуство. Дори не знам на какво дължим това щастие - не зависеше от нас, но все пак някой се беше погрижил за това.

Беше намерил смисъл. Беше употребил воля. И дори, представете си, беше намерил пари...

И понеже в самото начало заговорихме за пари, време е да попитам: ако деятелите и бизнесмените от попфолка успяват да осигурят европейски средства за своя бранш, няма ли да се намерят европари и за едно такова начинание, което да вкара млади хора в салоните с "друга" музика. Може да не са онези "лектории". Само музиката, ако може, нека да е същата. Да стане тя откровение за днешното поколение, както бе откровение за нашето. Онзи, който прогледне за нея, той ще има точно ухо и за чалгата. Ще може да избира и чрез този избор да се доказва. Ако това е въпросът на въпросите. И ако това ще намести ценностите...

Не може да няма средства за това в Европа. Само дето силно ще се зачуди, че сме се сетили. И че вместо да охкаме и да пъшкаме, предприемаме нещо.

Още малко за "онези" пари. От музикалната къща ги върнаха, както се разбра. Или за да не дърпат дявола за опашката, или защото наистина се опасяват да не би българската чалга администрация да ги замота с мързел, бюрокрация и рекет, докато машините безнадеждно остареят.

А една музикална къща си иска нова техника.

Това не ти е армията, че да й спазариш стари самолети...

 На Нова година, след обедния концерт на Виенската филхармония телефонът вкъщи почва неудържимо да звъни и аз знам, че това са моите другари от музикалната "лектория" - този концерт ни подсеща един за друг и бързаме да си честитим. Знам, че не сме кой знае какви ценители и познавачи, но липсата на претенция е вид свобода, а музиката не е ли утеха и свобода за сърцето?
50
8820
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
50
 Видими 
07 Февруари 2013 20:13
Макар и вечер, поздравявам автора на статията с едно "Утро" на Прокофиев.

Както винаги, един чудесен, точен изказ, ненатрапващи се аргументи и факти, дори и за широката публика.
07 Февруари 2013 21:22
Господин Донков,"Бяла роза " в никакъв случай не е чалга. Натисни тук.
Ето,това е чалга. Натисни тук
07 Февруари 2013 21:40
Правилно. Музиката се харесва, а не се "разбира".
Какво и има да и се "разбира"?‌ Седем тона и пет полутона, паузи там, динамика, хармония, полифония и разните му там други нещица свързани с "кухнята" са предимно за твореца и изпълнителя...потребителят не се интересува от тези скучновати детайли. Дали квинтолата изпълнена от обоя, дали крешчендото на тимпаните или пицикатото при виолончелите е предизвикало неговото одобрение, той често дори и не съзнава ( а и не би трябвало).
Тази аурална склуптора просто влиза през ушите ти и ти я възприемаш или с любов, или с безразличие или с омраза. Едни се дразнят от накъсана ритмика, други от мазни тембри, трети от влиянието на ориенталски маками. Всеки си е башка луд.
Това е абстрактно изкуство и се възприема по-скоро със "сърцето" (‌ако искаме да поетизираме посланието), отколкото с мозъка (‌въпреки, че "поетичното сърце" си е някъде в мозъка...това обяснение е за буквалистите).
Фактът, че твоят вкус предпочита даден жанр, не те прави нито по-възвишен, нито по-интелектуален, дето има една "космата" дума. Ти просто си харесваш този род музика, или онизи и туй то.


07 Февруари 2013 21:54




Тънка работа, не е за всеки...
07 Февруари 2013 22:12
Уважаеми господин Донков, тъга струи винаги от Вашите откровения. Докато при бате Димитри преобладават ирония и сърказъм, често и здрава гьостерица, някой път проклетисване - откровена гавра, с по-нисши умствено индивиди, при Вас ни поглъща носталгия по неродено дете, ненарисувана светла мечта и недовършен финал на задушевна мелодия...Стилно е, Ваше е, неповторимо е, и е тъжно. Вие сте деликатен човек, който на мравката път струва. Възхищава ме това Ваше качество, да търсите някаква логика в правото на живот на негативизми и примативизми, дори в залялата ни помия, наречена чалга. Можете с невъзмутимо търпение да снимате бурени, блатни пейсажи, утайката в пречиствателни станции и да представите цялата купчина от негативи - всеки да си ги проявява сам, в лабораторията на самотното мислене. Нощем, в изгнание. Прочитайки Ви, много от ревностните читатели ги прогонва тъгата без изход. Тъгата, която не вижда спасителен бряг. Затова са толкова малко на брой коментарите, вие съзнателно слагате бариера пред коментари... Светът щеше да бъде по - добър, ако ги нямаше Митко Пайнера, Слави Трифонов, чалга певиците и певците, знайните и незнайни - откровени простаци и циници без граници, вируси, паразити, мутанти, които храбро се размножиха в помийните ями на чалгата. Защо ми се струва, че тази зараза пристигна от Сърбия и сръбската част на Македония? А при нас избуя до границите на видиотяване. Докато в реквиема за призрачно българско село, с умираши къщи, имаше някакво утешение - макар и микроскопично, в това есе има само присъда. Благодаря Ви, все пак.... От сърце да си пожелаем да чуем някой път и оптимистични акорди, Маестро!
07 Февруари 2013 22:52
Анастаси, прав си, че "Бяла Роза" не е чалга, ама и никой не казва, че е. Впрочем и това, които си пуснал също не е чалга, а просто бъзик, много нескопосан, за съжаление, при това.
Чалга е ей това: Натисни тук
С всичките и "екстри" и "прелести"...
А този "рап" - остравям на вас как да го наречете: Натисни тук
07 Февруари 2013 23:06
Хайде да се повторя:


30 Януари 2013 19:29

Не слушам чалга. Не знам даже дали ми харесва или не.
През 1991, когато напуснах България, чалга нямаше. То нищо нямаше тогава.
Изглежда обаче, чалгата се харесва на много хора в България. Добре или зле, този стил се наложи в страната, и не можеш да обвиниш хората, че харесват нещо. Не можеш да ги накарш да слушат насила Виенската филхармония, нали? И‌ не е нужно.
По стечение на обстоятелствата в България не са се родили велики композитори като Бах, Бетовен, Моцарт, Чайковски. Тяхната музика се слуша и се харесва на много малък кръг хора. Нека го наречем интелектуален елит, или каквото там искате.
Останалите хора, да речем 90% харесват не-класическа музика - джаз, поп, рап, ...... и чалга.
Това е положението.
И‌ ако Митко Пайнера е взел отлично бизнес-решение преди години, и е инвестирал време и пари в чалгата - защо това да е непременно лошо?
08 Февруари 2013 00:17
Г-н Донков, великолепно есе!
Напоследък чета Вашите есета. Предишното Ви беше изключително силно!
С благодарности!

08 Февруари 2013 00:38
Ако виното е кръвта на Бога, бирата е част от метаболитите Му. Ако Симфонията е душата на Музиката, чалгата е неминуемата духовна помия - винаги има петимни да я консумират.
08 Февруари 2013 01:11
Изрядко се появяваха някакви жалки парчета

Това ме подразни, а не издразни. Не можеше ли да се използва непретенциозното "по-рядко"?
Инaче четиво с много смисъл, даващо широко поле за размисъл и обсъждане.
08 Февруари 2013 02:04
08 Февруари 2013 03:39
Музикалната компания "Пайнер" записа три албума на тенора Ивайло Гюров. И младите започнаха да слушат и опера. Тенорът никога не би запял чалга, но направи дует с Нелина - чудесна песен. Записа песни, пяти от Андреа Бочели, Хосе Карерас, Лучано Павароти. Но щом е в Пайнер - значи е чалга.

Известния по света като златната флейта Кристиян Коев изнесе концерт в зала "България". Искаше да изпълни песента "Аве Мария" заедно с Азис - песента е писана за кастрат - не му разрешиха. Правел го за пари. Това, ще по този начин щеше да привлече младите, бедните "културтрегери" не ги интересува. Щом те нямат и никой не се интересува от творчеството им, за никой да няма и никой да не е популярен. Не може в Меката на класическата музика - зала "България" - да пее "Бащата на чалгата", та дори и класика. То бащата май се казваше Тодор Колев и свири и пя в залата, ама неговата чалга се издаваше от "Балкантон", пък и е гъст с всички културтрегери от София (не от Димитровград), така че, за него може.

Нима Ванеса Мей, Васко Василев, Бонд, Апокалиптика не поднасят класическата музика по един нов начин, та да стане тя привлекателна за широката публика? Да, те са велики (без Васко Василев - българин, млад, красив, умен, талантлив, успял - е как да не го плюеш?), ама ако запишат в Пайнер, ще станат чалгаджии.

Е как бе, господин Донков, да се върне младежта в залите, при толкоз завистници със силен глас в милата ми Родина? Ако завистта се продаваше и струваше и една десета от цената на патрола, България щеше да е по-богата и от Кувейт!
08 Февруари 2013 04:00
Сиров

"Бяла роза" не е чалга, Славка Калчева пее само автентични народни песни, малко с по-модерен аранжимент, но я издава Пайнер. Занчи е чалгаджийка. И песните и са чалга. Още повече, че се слушат и жената не може да си почине от участия. Какво по-лошо от това за великите хора на изкуството, дето познатите им телефона не си вдигат когато им звънят, защото знаят, че за пари ще ги вънкат?
Когато тази музика се нарече регетон, когато Шакира си върти задничте части, когато я пеят Джипси Кингс заедно с Ищар, когато носи името на Горан Брагович (без да е създадена от него) - тя е ненадминато изкуство. Ноооо, когато е изпълнена от български изпълнител, обикновено с превъзходен глас - то това е най долната извратения на човешката природа. Особено, ако този който я изпълнява, печели пари. Че другите не искат ли?
08 Февруари 2013 05:38
Има само 2 вида музика: тази, която харесваме и другата. Затова съм на страната на автора, нека тези които милеят за не-чалгата направят колкото Пайнер и да отговорят достойно на предизвикателството. Иначе слушам почти единствено класическа музика, но нямам злоба към чалгата. Щом се изпълнява значи има кой да я харесва, макар и за един ден.
08 Февруари 2013 06:41
Не знам дали има смисъл да пиша това за г. Донков, който явно не чете форума. Но ако го четете, в тоя форум, г-н Донков, е имало немалко смислени теории как и защо се появи чалгата. Съвсем накратко, това не е "фолк", а професионален комерсиален жанр, продуциран от мутри и предназначен за лумпени, т.е. която има солидни основания да живее и печели предвид влиянието на мутрите и многочислеността на лумпените.

Лумпените са хората без корен, захвърлени в големия град на прехода, лишени от соц поминък и самоуважение, респ. вкус. Естетически чалгата е компилация от късноосманската вулгарна музика на градските низини (плюс други влияния, вкл. от съвр. западен поп до Боливуд), която намира публика сред низините из всичките постосмански земи и се ползва и с известна екзотичност за западния непретенциозен турист. При соца тази постосманска музикална среда имаше - по политически причини - по-широко разпространение в Сърбия и Гърция и затова у нас се приемаше като "сръбско" и "гръцко". Османският характер на чалгата е причината за нейната пълна естетическа чуждост спрямо традиционния български селски фолклор, това просто са различни вселени.

Г-н Донков поставя и един реален проблем - участието на бившите априлски и пр. социалистически културтрегери, композитори, продуценти, певци, инструменталисти, текстовици и пр. в производството на чалга. Ясно - трябва да се живее, никой не може да хвърли камък. Разбира се, елементи на чалга имаше и в старата ни соц естрада, и те се засилваха през 70-те и 80-те години, та имаше някаква приемственост. Най-сигурният белег кое е чалга и кое не - е вулгарността. Вулгарността е като порнографията - не мога да кажа точно какво е, но тутакси я разпознавам, щом я видя. Щом чалгата губи вулгарността си, като надявам се в случая с песента по музика на Т. Русев и по стихотворението на г. Донков, тя престава да бъде чалга и става обикновена естрада или каквото там е. Чалгата далече бие по вулгарност сходните с нея образци на масова култура от Африка, Предна Азия, Латинска Америка (в последната католицизмът създава съвсем друга среда). Давал съм много конкретни примери за това.

Проблемът с европарите за Пайнер, най-големият продуцент и издател на чалга (а и на други неща) е напълно реален и се състои най-вече в това, че за да има европари, трябва да има и българска държавна субсидия. Особено българска държавна субсидия за чалга е абсурд, а също и евросубсидия. Абсурд, защото, първо, чалгата е печеливш продукт и Пайнер има почти монополни позиции, т.е. субсидията е недопустима държавна намеса в пазара, против конкуренцията и потребителя, и второ, защото естетическото съдържание на чалгата не е хич съзвучно с интереса на държавата като такъв. Чалгата например учи слушателя да бъде лош гражданин, престъпник (на закона мамата е*бал съм, карай бясно на червено и се сбий заради мене), да не работи и плаща данъци, а да търси лесна далавера (и в Сибир когато бях бели мечки продавАх), да не създава семейство и да възпитава деца, а да се занимава с беразборен промискуозен рекреативен секс (ах, банана) и пр. Една цивилизована държава би обложила чалгата с данък порок и би използвала постъпленията за естетическо възпитание на децата, а не да чака чалгарите сами да се сетят.

Освен това има и друго. Чалгата е културна долница и тя, разбира се, си има право на съществуване като такава, но у нас липсва културната горница. Налице е масово обезкултуряване, чалгизация, което се проява не на последно място и в популярността на примата Борисов, в интелектуално безкритичното, ирационално и аморално възприемане на света, което всекидневно виждаме и тук. Тази безкритичност, аморализъм, цинизъм и позитивистична едномерност, вкл. възрастова едномерност, просто диша духа на чалгата. Обикновено младите, тийнейдж деца се бунтуват срещу възрастните, това е и биологически обусловено, и социалнопсихологически. Младежката субкултура обикновено е изградена на бунта на поколенията, на конфликта на поколенията. Нищо подобно в чалгата - и 50-годишни матрони, и тийнейдж им дъщери заедно въртят оргиастични задни части по масите.

Аз за разлика от г. Донков съм слушал и чалга, това е много лесно с Тубата, с интереса на изследовател, макар да предпочитам съвсем други видове музика за слушане. На радио Пандора имам няколко десетки станции, от Бетовен, Дебюси и Шостакович през Чик Къриа, Том Жобим и Сантана до Джон Ленън, Дийп Пърпъл и Марк Нофлър, обичам понякога да слушам и соц естрада от 60-те и 70-те, и примерно Висоцки, и чилийски агитки от 70-те, и Червоне гитари, и Марила Родович... Дори съм изливал тук патриотична похвала, че Азис събрал 30 хил на стадиона, а Цецка Величкович - само три хил. Разбира се, Азис не може да пее, няма глас. И самият факт, че българинът мачо харесва един избелен, епилиран гей циганин от Костинброд, подражаващ троглодитски на някакъв Фреди Мъркюри или Майкъл Джаксън, има и положителна интерпретация, като прогрес. И че другите балканци, например косовските албанци в Ню Йорк, харесват много чалга и я имат в колите си, и с това България им се явява като интересна, значима страна, е полезно.

Но като цяло чалгизацията на България, г-н Донков, е национална трагедия, докато не е уравновесена с (поне толкова мощна) културна горница. Тя е белег на несвобода, простотия, безхаберие, безбожие, бедност, порок и безнадеждност.
08 Февруари 2013 06:51
"Бяла роза" е градска кафанска песен, циганска, borderline на чалга. Обикновено веселбата обаче не се свършва с нея, стига се до Азис и Ивана.

Азис няма кастрато глас, няма никакъв глас. Абсолютно некадърен е като вокалист.

Чалгата е клубна музика, ек-статична, за куфеене. Не мога да си представя да си седиш у дома сам и да слушаш съсредоточено чалга със слушалки.

Кеворкян, тоя същ колос на соц културтрегерство, имаше най-голям принос за израждането на чалгата, както и Слави. Тодор Колев беше по-друг - като Чаплин с цигулчицата, с полуавтентичните си цигански шуменски чалгии за варненския влак с вино и коняк. Това беше за друга публика, ретро, миришеше на старо, на реститутки и бяло сладко.

В България няма многобройна образована в истински университети професионална средна класа, която на запад поддържа масовия интерес към високата култура. За един българин би било eye-opening опит да види едно безплатно лятно оперно представление на Голямата поляна в Централния парк в Ню Йорк, с 50 хиляди празнуващи, полегнали на лек пикник с вино и свещи, предимно млади, професионална средна класа хора от всички раси. Едно влизане в Мет опера или Ейвъри Фишър хол, или Карнеги хол също, както и опашките пред музеите. Американският университет създава образована средна класа. Ама то и съветският университет и дори технически институт също създаваше. В САЩ още не съм видял прост лекар, адвокат, инженер или архитект, а у нас... (Виж, зъболекарите...)
08 Февруари 2013 07:26
"Бела роза" си е чиста помия.
Помията, наречена милостиво "чалга",
НЕ Е БЕЗОБИДНА.
Тя е поток от помия, който се влива в душите на слушателите.
СЛЕД ТОВА те го изливат в леко преработен вид връз околните.
08 Февруари 2013 09:54
Така че трябва да съм предпазлив, когато споменавам попфолка. Спорът и така е хаотичен, понякога екзалтирано разгорещен. Имам чувството обаче, че мнозина от онези, които се горещят, тайно слушат и припяват - особено на маса. Не съм попадал на смислен дълбок анализ откъде се появи тази музика, какви вини и какви заслуги стоят зад нейния победен марш в българското общество


Подкрепям. Наистина има върли противници, които после си тактуват на маса я с крак, я с ръка. Не мога да ги виня. Ако мога да дам скромния си принос за възникването на чалгата. Възниква от смесването на няколко "фолклорни" ритъма в един, като поради наслагването музикалното въздействие е такова, че влияе на подсъзнателно ниво на слушащия. Доколкото знам, поп-фолкът тръгва от бившата СФРЮ, където тази музика се създава с цел обслужване на голямата югославска диаспора в света. И понеже тя е била шарена като вкусове, религия, бит и манталитет, този "буламач" стил се оказва, че пасва на всички. И това някъде откъм началото на 70-те години, когато вече касетофони и касети са навлезли масово в продажба. Оттам нататък нещата само се развиват почти лавинообразно. Следват видеокасетите, компакт дисковете, сега вече и всички такива сайтове в интернет.
Иначе бившите югославяни имат чудесна естрада, на години напред от нашата, както и много качествени изпълнители. Но е по-непозната от чалгата, защото с промяната през 90-те, а и малко преди това - именно буламач стилът нахлу и наводни България. Донякъде го отдавам на това, че поради тогавашните ограничения много българи, особено в западна България, "ловяха" и слушаха и гледаха югославски радио и тв програми. А поради елементарността и донякъде универсалността си, чалгата "лепваше" повече, отколкото истинската естрада. Може пък да е и до национален наш манталитет.

А една музикална къща си иска нова техника. Това не ти е армията, че да й спазариш стари самолети...

А затова - страхотно попадение. Добра кратка характеристика за държавни приоритети.
08 Февруари 2013 09:55
Чалгата започва там, където се преминава границата на приличието.
Когато от еротика се минава към порно.
От един... по-откровен език - към вулгарност и пошлост.
Дори само в рамките на музикалния език, границата се преминава чрез предозиране на ориенталското, сладникавото ио тогава накъртват.
Но те не "накъртват" когато се съчетаят с предозиране на алкохол и опиати...
Затова чалгата е и музика на многото алкохол. На хората, които обичат да прекаляват с него и тогава им трябва прост, набиващ се ритъм и ясно натрапчиво послание. А темите трябва да са "първични", за да са разбираеми от замъгления мозък. Пияният човек трудно говори за любов, но лесно за секс.
Прочее, границата се минава и при словото.
Ето, горните излияния на известния ни форуме Фичо са пример за ЧАЛГА, защото приличието е преминато.
Пример: "жанр продуциран от мутри и предназначен за лумпени". Грозна обида към много хора и то несправедлива.
Нахалната неграмотност, в случая музикална, е също чалга: "Азис ... няма никакъв глас. Абсолютно некадърен е като вокалист."
или
"В България няма многобройна образована в истински университети професионална средна класа, която на запад поддържа масовия интерес към високата култура" ???? Моля?
Какво е висока култура - опера? А какво добрата българска народна музика - "проста култура" ? И затова е обект на изследване и подражание в целия свят?
Масовият българин на село слуша народна музика. И не обича чалга.
Онази, калната чалга се слуша в градовете, от музикално объркани хора. Те са агресивни, затова явлението се натрапва.

08 Февруари 2013 10:01
Прочее, от Бяла роза ми се повдига. Текстът вероятно е нормален (никога не съм могъл да го изслушам),
но повтарянето на сладникавите натрапчиви мотиви е убийствено.
То в това е и трикът, химията, на чалгата.
Някои хора, като Брайтмана, носят на интрузивно сладникаво, както мексиканец може да рупа люти чушки...
08 Февруари 2013 10:14
"Бела роза" си е чиста помия.
Помията, наречена милостиво "чалга",
НЕ Е БЕЗОБИДНА.
Тя е поток от помия, който се влива в душите на слушателите.
СЛЕД ТОВА те го изливат в леко преработен вид връз околните.


Hugin ??? На българска сватба бил ли сте? Виждал ли сте как скачат сватбарите на тази мелодия?! Не че съм слушал чалга, но БЯЛА РОЗА е нещо мнооооооого далече.
08 Февруари 2013 10:44
Хей, момчета, дайте малко по-отворено, дайте малко по-разчупено, стига с клишета и етикети, Азис бил такъв, Тодор Колев онакъв, лумпени, вулгарност, реститтки.
Пари. Субсидии.
Все този плач за субсидии. Най-накрая се намери някой дето да прави пари от музика - жив ще го изядат!
Моля ви, слушайте музиката, която ви харесва (без да пречите на останалите).
Хубаво нещо са, разбира се, и обучителните матинета в читалището, и оперните спектакли за трудовите колективи, но честният простак (по Карбовски) ще ви каже откровено какво мисли за всичко това - няма да го цитирам...Хората наричаха това "Цигу-мигу" и сменяха станцията, но - понеже нямаше Фреди и Апокалиптика - попадаха на "обработен" автентичен фолклор или на правилната соц-естрада - в най-добрия случай получаваш Катя Филипова и Незабрава в ре-минор и такт 3/4.
Бате ви Грациан ни припомня: If it sounds good, it is good.
08 Февруари 2013 11:15
Това което е чалгата за България, в Америка е комерсиалното латино, агресивно налагано, и я няма изобщо "невидимата ръка на пазара".
Ако това Натисни тук не ви развълнува, погледнете си тена в огледалото.
08 Февруари 2013 11:34
в най-добрия случай получаваш Катя Филипова и Незабрава в ре-минор и такт 3/4.

В ре-минор и 3/4 не е ли и скерцото на деветата симфония на Бетховен? Аз отдавна питам тук - какъв е музикалният критерий за "чалга" и никой не може да ми каже друг, освен че когато Чичо я чуе, я разпознава.
08 Февруари 2013 11:40
Чалга е ориенталски кючек, донесен е от турците, сърбите го приели охотно - кафанса музика. За 500 г. българите не засвириха и не заиграха кючек, стана популярен след 1879г., но най-вече комунистите го харесваха, всички комунистически празненства завуршваха с кючеци, въпреки че по политически причини (друже Тито) официално беше забранен. Известна кючекиня от ония години е била Емилия Масларова.
08 Февруари 2013 13:39
Аз съм доста скръндзав на суперлативи, но този път Калин Донков е направо великолепен!
Палчета още за Vezuvius, дъртреалист и Manrico
08 Февруари 2013 14:28
Господин Донков,
ако ви интересуват директни фондове на Брюксел или на Брюксел чрез София(Кохезионен фонд например), аз бих могъл да ви помогна. При това с най-голямо удоволствие и разбира се - безплатно.
Европейските програми са над 30 и по някои от тях се разпределят пари ежегодно и за изкуство. Или за техника, която да се използва за изкуство - музика, танци, образование и т.н.
Може да се кандидатства с предложение по обявени теми и програми. И ако предложението бъде оценено над определен праг, то ще бъде финансирано от Брюксел. Няма да мога да помогна обаче, за финансиране без състезание. Това за Брюксел е абсолютно сигурно. За София не толкова. Сам виждате какви скандали се вихрят за тези пари, които се разпределят в София.
08 Февруари 2013 16:50
....Аз отдавна питам тук - какъв е музикалният критерий за "чалга" и никой не може да ми каже друг, освен че когато Чичо я чуе, я разпознава...

И аз нямам точно определения за куха манерка, ама като се търкулне по калдъръма - веднага я разпознавам...
Чичо ако не друго - поне е написал подробно, макар и твърде "по философски" за повечето от нас историята на чалгата. Да се изцепиш, че нищо не е казано е просто селяндурщина (да не се бърка със добрия скромен селянин, който вече се е преселил в по-добрия свят) и обикновено изпонакалъчване.
Да, всеки разпознава чалгата - когато мелодята е 100% копи-пейст от всякакви кючекчии (латино, афро, сръбско, гръцко, че измежду българското) без и една нота промяна, когато певачката има гласови възможности на кукумявка, джуки като маймунски г@з и цици като любеници (изкуствени, задължително), когато й се вижда сливиците отдолу погледнато, когато текста би накарал един каруцар от 20-те години на миналия век да се засрами... но най-вече - ВСЕЛЕНСКАТА ПРОСТОТИЯ, която цялата "песен" излъчва. Последното се усеща от пръв поглед и "ноти", ако ще певачката да е с вечерна рокля на Гучи, чанта на Фенди и глас на Адел...
Айде пак пускам една еталонна чалга, да си я сложи Манрико в рамка, като има ноктюрнови съмнения:Натисни тук
И накрая за прочистване на рецепторите - един мехлем за душата:
Натисни тук
08 Февруари 2013 16:56
Е, от известно време и тук се увеличиха пишещите форумни ***********.(пусти банове, човек вече се съобразява с какво ли не. Някои се съобразяваме, другите бан не ги лови, както и да е.)
Та... Фичо щял да каже кое е чалга и кое не е. Фичо занимавай се с фичовщините си и не хващай лопатата за дръжката.
Още Алеко е казал кое и какво е чалгата, изводите се налагат сами - чалга е имало още от турско време, както казваше баба ми - става дума за "турско време", за чалга тя май не беше чувала.
Останалото - всеки има право да си пише каквото си ще. Аз чалга не слушам, не давам около мен да слушат чалга и в заведения с чалга не стъпвам.
08 Февруари 2013 17:04
Намерих да го вмъкна от интернета, ето го:

Кой? Аз да ги мразя? Съжалявам, гълъбче, че лошо си ме разбрал. Аз съм в състояние да се възхитя, да се забравя, да се захласна до екстаз от хубавите наши меланхолични народни песни, но от българските песни, а не от онези гнуснави пародии на чуждестранните вулгарни песни, които байганьовците ни предават изкълчени до неузнаваемост чрез ония цигански форшлаги и къртения на гърлото с пиянски трели и фиоритури… Ний имаме песни, но нямаме певци. Аз съм готов да прегърна своя враг, ако ми изпее, както трябва, песента „Богдане, бог да те убие“ или „Я запретни, Вело моме, бели ръкави“ и да погледна накриво приятеля си, когато видя, че се възхищава от „Зелен листец“, „Каранфилчето“ и други такива цигански прелести…
08 Февруари 2013 17:04
НЕПРОТИВОЧАЛГАДЖИЙСТВАЙТЕ
Дайте сега да се върнем в първо отделение и да започнем от там: До, ре, ми, фа, сол, ла...потече ми сопола. Това двустишие, беше едно от първите ми сблъсъци с иронично-вулгаристична нотка в музикален контекст и аз го намирах за смешно и нетрадиционално...виж ти, един вид...човек може да пее и такива " смешни глупости", значи...хи, хи, хи,хи.
Малките деца се впечатляват от почти всичко, но когато наред с казионните химни на "санираната" музика предназначена за благовъзпитанието на изправни социалистически труженици, възпяващи красивото, героичното и монолитното, като "Майски балони, летете, летете", "Пусть всегда будет солнце", "Води ни Партийо, води ни", "Свири, хармонико, свири" те чуят и някои образци на нетрадиционално използуване на музиката и започват да се заинтригуват.
Когато по пионерски лагери, те трябва да пеят и маршируват през деня "Пионери, комсомолци, комунисти винаги в единен строй", то привечер когато влезнат в спалните помещения започват да се забавляват с едни съвсем други напеви, които в общи линии са песни за пиратски кораби, воденици задвижвани от вино,
обрани бижутерски магазини и разни такива интригуващи въображението на младите дихатели нещица, нямащи нищо общо с препоръчваната от музикалните капацитети репертоари. Напротив, това бяха едни спонтанни изригвания на неизвестни народни творци, които просто придобиваха популярност поради липса на адекватна легализирана такава музика. Така възникват и войнишките (‌възпявайки дизела червен и златната арда) и затворническите (‌тъмничарю, братко мили, направи се на заспал) и ученическите (щом се кача на тролея почва да ми става хея). Понякога това музиката е от известна песен ( вулгаризирана с подобаващ, най-често "мръсен" текст), а понякога си е съвсем автентична, обикновенно базирана на "светата троица на анонимния творец"‌(‌Ла минор, Ре минор, Ми)
Лека, полека съзрявайки и слушайки постоянно музика по радиото, през онези времена, ние оформяхме нашия вкус. Едни се въодушевяваха от Робертино Лорети, други от "Скъсал си Черньо чехлите", трети от "Суингъл сингърс", четвърти от "Севастополски валс", пети пък от проникналите иззад желязната завеса образци на чуждоезични вокално-музикални форми...като дете, ти нямаш представа за какво пеят тия ми ти битълци, ама пък ти става едно толкова хубаво, че чак ти се иска да крещиш и скачаш в такт с тяхната музика. На всичкото отгоре тези станции биваха заглушавани, а колкото един плод е по-забранен, то той е разбира се толкова по-сладък. Почти всеки си намираше нещо което да го радва и да стопля душичката му.
Музиката, които някои наричат чалга, други поп-фолк, трети турбо-фолк, а четвърти новокомпонирана е в действителност новият фолклор на балканските народи. Тя се произвежда именно от народа за народа и третира тематики които са близки до онези с които нормалния човечец се среща ежедневно...там има и курви, има и пиене, има и делавери има и всичко онова което е част от живота и по същия начин по който нашите предци са обрисували в творчеството си онова което ги е вълнувало през тяхното си време, така и днешните творци на неофолклор описват с "думи прости" онова което ги заобикаля. Нищо ново под слънцето.
Докато творците на "неонази" музика се опитват да творят творби по канонизираните шаблони и намират лимитирана публика за своя продукт, то за всеобщо учудване на някои хиперинтелектуалци, почитатели на "онази" музика на тълпи посещават заведения, концерти и други подобни мероприятия, където техните "герои" пеят, въртът гъзове и показват новите си силиконови притурки...след като това ги прави щастливи, кои сте Вие, дами и господа да им забранявате да се радват на онова което ги ощастливява?
Помислете, как вие бихте се чувствували, ако някой се опитва да забрани, очерни и поругае музиката която вие харесвате. Аз, лично, си спомням, какви псувни сипех по заглушителите на радиостанциите пускащи музиката която ме правеше щастлив. Колкото за корените, процесите и изпълнителите на този род музика, някой друг път ще ви пусна по-подробна информация.
И не забравяйте: Music is the best ( както казва най-великият):
Поздрави с една "американска чалгичка"‌ ‌:Натисни тук -Клизменият бандит от Илинойс
08 Февруари 2013 17:36
Граци, извинявай, ама на дългата елегия ще ти отговоря кратко - ЧАЛГА=ПРОСТОТИЯ, братче, колкото и сложнописно и дълбокодумно да се волеизразяваш...
08 Февруари 2013 17:56
Ей, кога съм казвал че е сложнотия?
Тъй де, простотията е естественно явление и ходи по хората. Не може обаче да се забранява нещо което е предназначено за прости хора, тъй като такива съществуват и те също имат право на своя естетика.
По същия начин по който аз бих се възмутил, ако някой тръгне да поругава Ерик Сати, Франк Заппа, Кинкс, Кинг Кримзън, Роланд Кърк, Стравински или Мориконе (‌тук цитирам по малко от 0.1% от творците които аз лично харесвам много) аз ще съм направо бесен. Кой си ти, човече, та да съдиш моите избори?‌ Никой няма правото да казва на другите какво е хубаво за тях. Толкова. Радвай се на твоите радостоносители и остави и другите да се радват на техните. Ама ха...аман от "естето-регулировчици".
08 Февруари 2013 18:15
Граци - още едно уточнение - има разлика между прост (неук) човек и простак.
И аз на никой не забранявам да е нито прост, нито простак. Първото обикновено е обстоятелство, но второто определено е въпрос на избор.
Наздраве!
08 Февруари 2013 21:03
Грациане, в защитата ти на "правото на различност"
тя покрива ли и - пошлостта и вулгарността, визуална, текстова и музикална?
Например, в границите на попфолка има, вярно, простовати парчета, но "чисти",
но има и просташки. Като посоченото по-горе.
С какво право ги слагаш заедно? Едното е простовата музика, без амбиции, добре, не може всичко да е Токата и Фуга,
а другото е ... отврат.
08 Февруари 2013 21:32
Does humour belong to music?
Вулгарното за едного е хумористично за другиго.
Красивото за едного е грозно за другиго.
Няма един еталон за измерване на субективни величини. И това не е само в музиката, но и във всички други изкуства.
За едни Пикасо е визионер надникващ в нови измерения, за други е просто посредствен художник.
За едни Ксанакис е гениален композитор, за други е просто производител на хаотични шумове и звуци.
За едни Стравински е ненадминат в полиритмиката пионер, за други е просто, ами...к'во пък чак толкова...гъзарщини и позьорство.
За едни Бунюел е най-великият дадаист, за други е досаден и скучен.
Колкото хора, толкова и мнения.
Аз, лично много харесвам пародийността и едни от любимите ми автори са именно онези "осетили" тънката нишка, като да речем "Рокери с Мораву". Гениалността на Борис Бизетич (динамото на групата), се състои не само в способността му да пародира всеки познат ни стил, като почнеш от диско, минеш през кафанска музика, чалга, автентичен фолклор, мексикански мариачи напеви, унгарски чардаши, френски шансони (‌даже нашият майстор на пародията - Тошко Колев изкопира една негова песен в своя албум - "Кес ке се", ако се сещаш), реге, аржентинско танго, гръцко сиртаки, руски романси и какво ли не още, но и хумористичните текстове са съответно съгласувани с "амбиента"...
Натисни тук
Натисни тук
Натисни тук
Натисни тук
Натисни тук
Натисни тук
Натисни тук
Натисни тук
Натисни тук
Франк Заппа, също успява да се издигне на ниво в което не може да бъде категоризиран като такъв или онакъв - той просто е уникат родил се преждевременно и недооценен от широката публика.
Разбира се, аз не очаквам онова което аз харесвам да е одобрено от социалната среда. Харасва ми и туй то...ако на теб не ти харесва - ами, дреме ми, в общи линии...аз не те принуждавам да слушаш онова което аз слушам.
08 Февруари 2013 22:11
Благодаря за великолепните Рокери с Мораву
и за Запа ...
но виждам, че имаме семантичен проблем,
разминават ни се понятията.
Във всичките ти примери аз не виждам чалга.
Чалгата не е вид музика, тя не е отделен жанр.
Тя е ... вид качество, по скоро липсата му.
Поне аз така мисля...
08 Февруари 2013 22:51
В действителност има термин чалгия и този род музика е с дълбоки ориенталски корени. Много популярна в Македония, където трите главни "чалгаджийски" школи са:‌ велешката ( от родния град на жена ми- Велес), битолската и скопската.
Та, ако става въпрос за чалгия, ето точно това е чалгия (автентична):
Натисни тук

Много си мислят, че Македония е развъдник на "онази музика", която имаш ти предвид и която в България неправилно наричат "чалга", но в Македония този род музика беше, а и все още е заклеймявана като "шунд" ( демек "кичозна" и беше забранено да се излъчва по македонските медии. В последните години малко се поолаби обстановката и можеш да чуеш и там нещо "по-така"
Доколкото знам от ушеслушци и очевидци, в момента там се слушат и гледат български и сръбски канали, които да задоволят вакуума от този род музика, а моят приятел и колега - Наско Джорлев ( авторът на Баладата за Гунди и Котков, Лажи лажи Вере и още стотици популярни песни и в Македония и в България беше принуден да свири из Босна, Херцеговина и Сърбия...и аз съм свирил с него в град Билеча, но поради политически причини му казаха да няма "бугари" в оркестъра си и затова колаборацията ни беше кратка...тогава такива бяха времената )
Гранд дамата на сръбския неофолклор - Лепа Лукич (говорихме си преди 2-3 години с нея, тъй като тя често гостува тук в една сръбска кръчма) ми каза, че в действителност нейната кариера е стартирала в София в хотел "Балкан" през късните 50 години на миналия век или много ранните 60 (‌не можа да си спомни точно...просто каза...много, много отдавна ) Ха иди, та ги разбери.

Има доста певци и певици на този род музика в България които притежават разкошен глас и в определни ситуации е нормално да бъдат "аурален фон" за дадени народни веселия. В края на краищата, когато се съберат сума ти и българи, не върви да се пуска Вивалди или Стен Гец, да речем. Аз не играя хора ( едвам си изкарах изпита по народни танци в консерваторията), но като гледам с каква страст скачат тук разни приятели и си викам, ами след като се радват хората толкова на тази музика ( която е в общи линии с приложна функция...както асансиорната, да речем) не знам защо са ги погнали толкова разните му интелектуалци?
Нека всеки си се радва на онова което го радва, в края на краищата...тъй де...ама ха...
08 Февруари 2013 23:20
Грациан е прав, разни хора, разни вкусове и всички имат право на живот.
Обаче влизате в капана на спора коя музика е по- , а това е субективно усещане, как беше "по вкус и цвет, ... ".
Проблемът е друг, с цел социално инженерство, елитите налагат свои концепции в изкуството. Чалгата е част от планираното опростачване на плебса. Гневим се че ни я правят задължителна. Това са технологии, развивани от преди ВСВ в Америка а сега и в целия свят. Няма нищо случайно, спомнете си как беше налаган "социалистическия реализъм".
09 Февруари 2013 00:28
Грацко, има свобода, има и слободия. Мъчим се тукана да ти обясним, че второто си е жива анархия, а ти ни викаш "Кой си ти, бе?"... Има си очеизвадна разлика между определено пошлото и просташко, и уникатното и недоразбрано. Примери и ние, и ти сме дали - и сме на едно мнение по принцип.
Многократно повтаряната лъжа, баче, не става истина...

09 Февруари 2013 01:51
В тази връзка се сещам че „Близу“ спря "Фолклор ТВ" , единствената, която показва автентична народна музика. Ще кажете бизнес, ама този канал е в Топ 20 на най-гледаните телевизии в страната. (А уж народа си искал чалгата!) Къде е бизнес интереса, а "невидимата ръка на пазара", явно се отказват от печалба в името на някакъв друг интерес. Интереса е идеологически, трябва да забравим че сме българи и да повярваме че сме балканци, кючеци, ориенталска простотия и "Великолепният век"! Такава е парадигмата на новия комунизъм, наречен Нов век, Нов ред, Американски век, както искате...
От "Фермата", през "451 градуса по Фаренхайт" ще скочите направо в "1984",
09 Февруари 2013 03:27
Пардон, пардон, драги колеги. И аз това написах по-горе, че чалгата без съмнение има "право на съществуване", защото много хора я харесват и влиятелни в бизнеса хора я продуцират. Никъде не съм казал да забраним чалгата, аз съм либерал (американски), не фашист, уахабит, салафит или болшевик. Казал съм, че държавата не бива да я субсидира, и if anything, трабва да я облага с данък порок (както порнографията, хазарта, наркотиците - не съм против легализацията на леката рекреативна или медицинска дрога - и пр.) заради нейните очевидно противни на държавния интерес ценности - и с парите да развива естетическия вкус на децата, което ще се изрази един ден и в по-добри хора и граждани и ще обслужи държавния интерес.
09 Февруари 2013 10:26
Фичо, значи изповядваш идеология, при това одобрена от елита?!
Но това е безинтересен, безобиден спор, кой има право да живее, обаче коментирай фактите, че чалгата е част от съвременната идеология на елитите?
09 Февруари 2013 10:41
„Онази" музика, „онези" пари

Онази музика с небългарски корени, или така нареченото порно + чалга не става, щото е разопаковано бездарие и то направено с малко пари.
09 Февруари 2013 13:52
Чалгата - идеология, създавана по поръчка на мутри и предназначена за лумпени. Ако "елитът" е мутри, каква да му е идеологията?
10 Февруари 2013 11:40
В тон с темата е статията в Би Би Си, „Българската чалга: разрив в културата”
Bulgaria's chalga pop-folk: A cultural rift
10 February 2013


Натисни тук
10 Февруари 2013 18:05
За правото на избор
Никога не ми е минавало през акъла, че ще стана такъв екзалтиран защитник на жанр, който аз, лично, не слушам толкова често и на който самия аз не съм голям поклонник. Въпросът в случая е правото на избор, а не естетиката на този избор. Не мога да си представя, че иначе хора със субстанция се организират, самонавиват и яростно громят други хора, само на базата на техния избор на музика, която радва душите им.
Първото нещо ( което може би е и най-важно) което ще подчертая е: Кой, какво ще слуша, гледа, чете или произвежда е избор, който само самия той/тя би трябвало да направи. Не комитети по "политически коректни творби", не гилдиите на производители на културни блага, не политиците, не стожерите за "духовна и национална чистота" и не на последно място не на всеки който се чувствува възвишен над тълпите и имащ правото да съди ближните си на базата на собственния си естетичен критерий.
Само индивиди с кръгозор на "кон с капаци" могат да корят ближния си в естетична ерес. Германските фашисти правеха аутодафета и горяха произведенията на "чужди на арийската естетика" вредни автори, комунистите щракаха резето на всякакво "декадентско" и пропагандиращо Запада изкуство, талибаните забраняват неправоверните творби идващи от шейтана, вманиячени религиозни фанатици южняци чупеха и горяха плочи на Битълс, след изявата на Джон Ленън, че те били по-известни и от Христос. Забележете, че само привържениците на крайните "атакоподобни" образувания искат ЗАБРАНА, допълнително облагане, цензура, ограничаване, саниране и лимитиране на културоизцапващата творба. Тяхната естетика е единственната правдива, всички други са гадове, предатели, лумпени, дисиденти, ограничени типове, мутри, мафиоти, врагове на народа и ИСТИНСКАТА‌ КУЛТУРА.
Представете си в някоя друга ( небалканска държава) да се поведе подобен спор за даден жанр музика. В САЩ, да се нахвърлят масово или срещу рап музиката или срещу кънтри музиката, защото едната е слушана предимно от гетоизирани индивиди, а другата от червеновратни примати. Да искат да обложат творците с допълнителни данъци (‌такса смет, за замърсяването на ауралното пространство). Във Великобритания да се нахвърлят върху скифъла, във Франция срещу шансона, в Германя срещу йодлерите и т.нт.
Не забравяйте също как сте отраснали вие самите, ако сте родени в годините на развития социализъм. Спомнете си възмущението от забраните, заглушителните станции, нравственните домоуправители, които се ослушваха като хрътки за да довлекат своите трътки и приключат твоя "терен" преждевременно, защото бил озвучаван с "негърска музика за диваци". Припомнете си комисиите които определяха кой има право да свири за пари и кой няма, припомненте си и онези списъци в които свирещите по заведенията трябваше да свирят 80% българска и съветска музика и който ние ръководителите на оркестри трябваше да попълваме адлибидум, пълнейки джобовите на иначе неизпълняеми автори с хонорари от авторски права.
Хората винаги ще слушат музиката която те самите си изберат да слушат, независимо какво аз или вие смятате за техният избор.
Разберете, веднъж за винаги: Музикалните стилове процъфтяват, когато се появи търсене за тях. И хората не опростяват слушайки даден жанр, а просто този жанр задоволява техните естетически потребности и толкова.
Ако си мислите, че забранявайки "онази музика", сегашните и почитатели ще се втурнат да слушат "Бранденбурските концерти" на Бах или "Парцифал" ще ви кажа, че дълбоко се лъжете.
Слушайте си музиката която ви радва и оставете хорицата на мира да си слушат онази която тях ги радва.
Аман от облагородители на културната среда. Именно от такива насаждачи на "културни ценности" сме я докарали до там. Не може да се надскочи ненадскочаемото.
Брех, мама му стара, не виждам какво толкова сложно има в това.

Поздрави на всички с една моя стара творба, която току що актуализирах с видео материал ( поздравление до сестра ми послучай неин рожден ден):Натисни тук
10 Февруари 2013 19:17
Грациане, тук става въпрос за очила. Не можеш да кажеш, че едно дете не може да се научи да чете, ако то просто не вижда буквите. Та намираш пари за очила, слагаш на нослето и казваш, айде, друже, тази буква тук е А, тази е Б, а тази е Ж като онази жаба, дето ручахме вчера. И човечето почва да чете и после само отива да си търси какво му се чете. Само че в началото са очилата.
Та ако един човек не знае нищо за музиката, лесно може да бъде хлъзнат по чалгата - лесно се чува, лесно се помнят текстовете, за любов е. То тя и Флория пее за любов, ама нейде Флория, нейде Глория.
Затова, първо очилата! После, каквото сабя покаже.
10 Февруари 2013 20:13
Колкото и да са ми слагали очила за да видя красотите в музиката на Салавьов-Седой, Йосиф Кобзон или да речем - Филип Киркоров ( вчерашните ) или пък- Веселин Маринов ( сегашните) очилослагатели...аз не съм успявал да я намеря...просто, не вярвам на критерии спуснати "отгоре" и туй то.
Ти ако смяташ, че някой друг знае по-добре от теб какво на теб ти харесва - ами вярвай му и следвай неговите естетически норми. Никой не те спира, но не искай и аз да следвам вкуса на дадена прослойка.
Изграждането на вкус е твой проблем и ти си този който ще го реши, а не ОРГАНЪТ(ИНСТИТУЦИЯТА) ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ‌ НА‌‌ ТОВА‌ КОЕ Е КАЧЕСТВЕННА МУЗИКА‌ И КОЕ‌ НЕ Е..
Аз дори на собственната си дъщеря не и налагам моите вкусове. Растейки в интонационната среда на моите вкусове, тя сама определя какво и се харесва и много изпълнители ние харесваме заедно, но има и такива за които се разминаваме...и аз намирам това за напълно естественно.
11 Февруари 2013 23:11
http://fortissimo.bg/

http://www.ma-mere-loye.eu/


За щастие, и у нас има и приятни образователни, да ги наречем, начинания с класическа музика.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД