Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) потвърди вчера, че разследва съмнителни поръчки на земеделското министерство за популяризиране на Програмата за развитие на селските райони. "През 2012 г. ОЛАФ започна разследване във връзка с твърдения за възможни нередности в рамките на субсидии от ЕС по Програмата за развитие на селските райони в България. Това разследване продължава, но на този етап не могат да бъдат направени заключения", пише службата в отговор на запитване от в. "Сега".
Както "Сега" писа, ОЛАФ се интересува от поръчките на земеделското министерство за изработване на страници на Програмата за развитие на селските райони във Facebook и Twitter. Вчера МВР все пак потвърди, че еврослужбата е изискала информация и всички документи по тези поръчки. И вътрешното министерство, и министърът на земеделието обаче неколкократно натъртиха, че разследването на ОЛАФ не е персонално срещу Мирослав Найденов.
Сутринта Найденов отрече пред Би Ти Ви изобщо да има такова разследване, но притиснат от новите факти, които започнаха да излизат през деня, към обяд призна, че все пак то съществува, но не било лично срещу него като физическо лице. Това била нормална проверка по сигнал, а той лично оказвал съдействие, като предоставял исканите документи. Запитан кой е подписал съмнителните договори, министърът отвърна: "Не съм подписвал..., това няма никакво значение..., може да е заместник-министър". В договорите обаче, с които "Сега" разполага, ясно е посочено, че страната възложител се представлява от министъра на земеделието и от главната счетоводителка на министерството.
МВР, което завчера също отричаше пред "Сега" за проверката, вчера потвърди, че от ОЛАФ са изискали информация и документи за съмнителните поръчки. Опитът за прикриване на фактите се трансформира в усилия за тяхното омаловажаване. От МВР обясниха, че в кореспонденцията между ОЛАФ и АФКОС не се споменава за разследване срещу министъра на земеделието Мирослав Найденов. "Проверките на ОЛАФ се извършват срещу икономически оператори, а не срещу физическо лице, освен ако то самото не е икономическият оператор", уточняват от вътрешното министерство. В случая оператор по Програмата за развитие на селските райони е земеделското министерство. Поръчката е пусната, а договорите със спечелилите фирми са сключени със земеделското министерство, представлявано от Мирослав Найденов в качеството му на министър. МВР смята, че в поръчките няма нарушения, тъй като е спазена процедурата да са събрани три оферти.
Проблемът обаче не е в процедурата, а във фирмите, които участват и които печелят поръчките. И трите фирми са регистрирани два месеца преди да бъдат поканени да участват в надпреварата за направа на страниците във Facebook и Twitter, имат един и същ адрес, едни и същи финансови резултати, а собственичките им са бивши пиарки в подчинената на земеделското министерство Агенция по храните. Няколко месеца по-късно девойките са вече крупни собственички на земи, апартаменти и дори част от биозавод.
Точно това съмнително забогатяване накара прокуратурата и Националната агенция по приходите също да започнат да разследват фирмата "Кей ем ком", която спечели договорите. Вчера от НАП обясниха пред "Сега", че данъчна проверка на фирма "Кей ем ком", продължава. Резултатите от нея чака и прокуратурата. Оттам уточниха, че двете бивши пиарки, фигуриращи като собственички на фирмата - 25-годишната Кристина Спасова и 24-годишната Лора Димитрова, са били разпитвани, снети са им обяснения.
От БСП обявиха, че ще настояват за временна анкетна комисия в парламента, която да провери скандалните договори. "Ще искаме да бъде изслушан вътрешният министър Цветан Цветанов по линия на АФКОС (българския партньор на ОЛАФ), както и на земеделския министър", коментира евродепутатката от БСП Илияна Йотова. Тя обяви, че е сигнализирала ОЛАФ по случая през септември миналата година, след инициатива на неправителствени организации, които са подали сигнал още в края на август. "Аргументът, че ако Европа не му вярва, парите за земеделие няма да растат, са смехотворни", допълни Йотова. Според нея оставката на Найденов отново е на дневен ред и заради проверката на ОЛАФ, и заради други скандали около земеделското министерство.
ПРИХОДИ
Проверка на "Сега" установи, че скандалният договор с "Кей ем ком" продължава да е неразплатен, въпреки че изтече на 12 януари 2013 г. По договора, на обща стойност 47 500 лв. без ДДС, са разплатени само 15 800 лв. без ДДС. Останалите плащания са замразени заради започналата проверка, обясниха от земеделското министерство. Още не е приет и окончателният отчет за извършените по договора дейности. От МЗХ твърдят, че той е внесен в деловодството в рамките на установения срок, но още не е разгледан от комисията за контрол на изпълнението на договора. От МЗХ обясниха, че по този договор фирмата трябва да докаже минимум 1300 посетители на страниците на ПРСР във Facebook и Twitter. През септември фирмата твърдеше, че страницата във Facebook се харесва от 500 потребители и е била видяна от общо 7700 души. Не е ясно защо при тези резултати от земеделското министерство имат скромни очаквания към бъдещия изпълнител на новата поръчка за поддръжка на страниците през 2013 г. В техническите изисквания е записано, че потребителите на страницата във Facebook трябва да са минимум 7500.
ЩЕДРОСТ
Земеделското министерство възнамерява да финансира с щедри суми и други рекламни дейности със спорна ефективност, показа проверка на "Сега". Така например организирането на 4 конкурса за фермер, млад фермер, биопроизводител и животновъд на 2012 г. ще струва по прогнозни очаквания 240 000 лв. с ДДС. Ще бъдат дадени 50 000 лв. за изработка на лого и мото на Програмата за развитие на селските райони за следващия програмен период 2014-2020 г. За трета поредна година министерството обявява и поръчка за производство на два 60-минутни филма, които да популяризират ПРСР. Всеки филм трябва да е в тираж 100 000 броя и да се разпространява чрез само един национален всекидневник. Желаещи да се включат в поръчката са попитали изрично дали може филмите да се разпространяват в повече от един вестник, но в отговорите, подписани от министър Найденов, изрично пише, че не може. Срокът за изпълнение е 6 месеца, а прогнозната стойност - 450 000 лв. без ДДС.
С друга поръчка за 120 000 лв. с ДДС земеделският министър търси фирма, която да провери каква е ефективността на рекламните кампании на МЗ и на сайта на ПРСР. Изпълнителят трябва да каже на ведомството на Найденов дали информацията на интернет страницата е изчерпателна, достъпна, актуална и разбираема.
По темата работиха: Светослав Терзиев, Таня Петрова, Самуил Димитров, Десислава Колева
|
|