След като не можа да овладее бунтовете срещу скъпия ток, които изкараха на улицата стотици хиляди граждани, ГЕРБ реши да подкрепи протестите. Управляващите смятат, че те са нещо нормално и дори имат нужда от тях. "Нормално е хората да очакват най-много от управляващите. Ние сезирахме всички компетентни органи, за да се види в най-кратки срокове кой е виновен и кой не", заяви вчера зам.-председателят на ГЕРБ Димитър Главчев. Той повтори отново, че ЕРП-та са продадени през 2004 г. при правителството на НДСВ, а тройната коалиция "имаше 4 години за приватизационен контрол и не го направи". "И сега се сещат, че трябва да бъдат национализирани", заяви депутатът и добави, че ГЕРБ имали нужда от гражданска подкрепа срещу енергийната мафия. Затова и са доволни, че има протести.
Остра реакция дойде вчера от Еврокомисията. Оттам заявиха, че Брюксел отдавна е предупреждавал правителството за покачването на сметките за ток. Само преди месец ЕС заплаши страната ни със съд по 3 наказателни процедури, включително и заради нарушения в енергийния сектор. Обвиненията са, че българите са лишени от възможността сами да избират доставчик на ток и на природен газ, а газопреносната мрежа е монополизирана от държавата.
"Този проблем, който съществува и в други държави, се дължи основно на неработещия енергиен пазар, на квотното разпределение на енергията, на допускането на доминиращ играч на пазара на едро и на липсата на истински свободни цени", каза говорителката на ЕК по енергийните въпроси Марлене Холцнер. Тя посочи, че в България проблем е и липсата на пълна независимост на ДКЕВР от властта, което е от съществено значение, тъй като регулаторът определя тарифите и има ангажимент за наблюдението на пазара.
"Нашият отговор е, че ако имате работещ енергиен пазар, ще имате най-добрите възможни цени. Това не означава задължително намаление на цените, но ето ви статистика за последните три години в ЕС: увеличението на цената на електричеството е 3.4%, на петрола - 14%, а на природния газ - 10%", каза Холцнер.
Вчера под натиска от поредните протести държавата назначи допълнителни проверки на трите ЕРП-та. Така едновременно с ревизиите от Сметната палата, ДКЕВР, икономическото министерство е др. "ЧЕЗ България", "Енерго-Про" и ЕVN ще бъдат инспектирани и от Националната агенция за приходите. Данъчните ще проверят не само дружествата, но и свързаните с тях фирми.
Ревизия ще има и за доходите на ексшефа на ДКЕВР Ангел Семерджиев, за когото трябва да се установи дали това, което притежава, съответства на заплатата му. Лошите новини за него съвсем не спряха дотук - оказа се, че вчера прокуратурата е образувала досъдебно производство срещу Семерджиев за това, че в периода 2009 - 2012 г. като шеф на ДКЕВР е използвал служебното си положение, за да даде лиценз за търговия с енергия за срок от 10 г. на "Про енерджи трейд" ООД.
Вчера докладът на Агенцията за държавна финансова инспекция за нарушенията при поръчките, възлагани от ЧЕЗ България, стигна до данъчните. Както в. "Сега" писа, през 2011 г. чешкото дружество не е провело задължителни процедури за обществени поръчки за над 350 хил. лв. без ДДС. Според икономическия министър Делян Добрев освен това ЧЕЗ е сключвал директни договори за доставки и услуги за над 70 милиона лева, но това не е незаконно. Затова още тази седмица ще бъдат внесени промени в нормативната база.
С нарушенията на ЧЕЗ ще се запознае и енергийният регулатор, който трябва да прецени дали има основания за разтрогване на договора, стана ясно от думите на Добрев. "Ако има основание, това означава, че ще започне процедура за отнемане на лицензите. Компанията има право да оспорва тези решения, но се стартира процесът за отнемане на лиценза и назначаване на служебен, системен оператор, който да управлява мрежата след отнемане на лиценза", обясни министърът пред Нова тв. Въпреки че не уточни кой би могъл да се заеме със задачата, Добрев подчерта, че служебният оператор не е задължително да бъде частна фирма, можело да бъде и държавна.
От дружеството пък обясниха, че подлежат на редовен контрол от страна на различни държавни институции и органи. "От влизането на ЧЕЗ на българския пазар до момента нито една от редовните регулаторни и данъчни проверки не е показала, че дружествата на ЧЕЗ в България ползват услуги на непазарни цени било осигурени вътрешно в групата, било от външен доставчик", заявяват в нарочно писмо от компанията.
Протестите срещу високите сметки за ток продължиха и вчера в различни градове. Няколкостотин души, предимно млади хора, се събраха пред парламента в столицата снощи. Тя пяха химна, скандираха "Мафия", "Дянков си отиде, Бойко е на ред", "Българи юнаци", "Всеки ден ще е така до победата". Възникна сблъсък между протестиращите и жандармерията. Във Варна на улицата излязоха около 3000 души и блокираха движението в посока към курортните комплекси. Очаква се протестите отново да бъдат най-силни в неделя.
СЪТРЕСЕНИЕ
Докато у нас бунтовете срещу скъпия ток продължават повече от 10 дни, акциите на чешката компания на пражката фондова борса регистрират спад за четвърти пореден ден, съобщи агенция Блумбърг. Една от причините е заплахата за отнемане на лиценза на ЧЕЗ в България. Дружеството има и други главоболия, тъй като освен това Прага разследва ЧЕЗ за бизнес сделки. Всъщност почти 10% от приходите на ЧЕЗ през 2011 г. идваха от България, което превръща страната във втория най-голям пазар след Чехия. "Загубата на лиценза е равносилна на загубата на бизнеса", казва аналитикът Минал Ваничек от J&T Banka AS в Прага. Отделно от това чешката полиция разследва бизнес сделки на ЧЕЗ, включително продажбата през 2012 г. на дял от минната компания "Мибрар" и сделка в Албания.
ОТ ПРЕЗИДЕНТСТВОТО
В извънредно изявление и президентът Росен Плевнелиев обяви, че застава на страната на хората, които протестират срещу високите сметки за тока, но е против национализация на ЕРП-тата, каквото е основното им искане. В опит да успокои страстите държавният глава призова за спешни проверки не само на разпределителните дружества, но и на всички звена по веригата на ценообразуването - НЕК, БЕХ и ДКЕВР. Плевнелиев поиска бързи законодателни мерки, с които да бъде създаден ефективен и независим енергиен регулатор, както и за промени в Закона за обществените поръчки, които да пресекат злоупотребите. "Хората трябва да знаят какво и защо плащат и да бъдат свободни да избират доставчик на електроенергия, а цените трябва да бъдат конкурентни, а не монополни", категоричен беше президентът.
Буда, къде си?
Да ни обясниш за гулемитье успехи? Финансова стабилност, рейтинги, магистрали...