Страхът от нови масови протести и сведените до минимум финансови резерви на страната, които не позволяват предизборно удовлетворяване на всякакви искания, доведоха до оставката на един от най-ключовите министри в кабинета на Бойко Борисов. Вчера финансовият министър Симеон Дянков напусна правителството след сблъсък с премиера за преждевременното изплащане на близо 1 млрд. лв. субсидии за земеделците, оказало се непосилно за хазната. До изборите овакантеният пост се поема от министъра за евросредствата Томислав Дончев, а с вицепремиерските му задължения е натоварена регионалният министър Лиляна Павлова. Това е 11-тият министър, който Борисов сменя.
Премиерът не даде официално обяснение за рокадите. Земеделският министър Мирослав Найденов, заради чийто щедри обещания се стигна до скандала, йезуитски прехвърли топката към Борисов. Самият Дянков, който е в отпуск в САЩ, се ограничи с кратко изявление: "Благодаря на премиера Борисов и колегите в Министерския съвет за многото часове съвместна работа и постигнатите успехи. Най-вече благодаря на експертите в Министерството на финансите, с помощта на които България си върна финансовото здраве. Ще продължавам да помагам с каквото мога и в бъдеще." Той не пожела да коментира какви са причините за изненадващата му оставка. В едно от последните си интервюта Дянков сподели, че един ковчежник на държавата трябва да даде оставка, ако не се изпълни държавният бюджет. Посочваше и още два конкретни повода да си тръгне от правителството - ако ГЕРБ не спечели втори мандат или ако пушачите победят срещу забраната за пушене. До последно Дянков се кълнеше, че няма да развърже кесията предизборно, а за след властта си представяше, че ще пише книги.
Опозицията в парламента оцени оставката на Дянков като закъсняло признание за провал на управлението на ГЕРБ и настоя за оставка на цялото правителство и предсрочни избори. Според експерти смяната на финансовия министър преди изборите крие рискове за доверието на чуждестранните инвеститори и кредитния рейтинг на България. Световните агенции свързаха оставката с ескалиращите протести и предстоящите избори.
Оставката на Дянков е изненада на фона на уверенията на премиера Бойко Борисов, че това е един от сигурните министри при втори мандат на ГЕРБ. "Освобождаването на един или друг министър за мен не е проблем. Освобождаването на финансовия министър обаче е все едно да падне цялото правителство", обясняваше през 2010 г. Борисов. Тогава той беше на мнение, че подобна оставка ще е лош знак за инвеститорите и външните пазари. Очевидно протестите и приближаващите избори са променили мнението му.
Не е ясно как ще се отнася бъдещият финансов министър Томислав Дончев към множащите се искания на всякакви групи за пари точно преди изборите. Той заяви, че ще прави изявления след заседанието на МС утре. Дончев ще бъде първият финансов министър без нужното образование за ресора - той има дипломи по философия, журналистика и стопанско управление.
Положението на бюджета обаче не е цветущо и ако се удовлетворяват всякакви искания, за да спечели ГЕРБ изборите през юни, съществува сериозен риск за финансовата стабилност на страната. Скандалът около земеделските субсидии за пореден път онагледи крехкото състояние на публичните финанси, за които ГЕРБ се кълне, че са стабилни. По данни на БНБ към 8 февруари фискалният резерв е възлизал на 3 млрд. лв., а в търговските банки има още около 300 млн. лв. Така резервите на страната в момента се състоят само от целевите фондове, които влизат в тях и по регламент не могат да се харчат - Сребърният фонд, с натрупани до момента 2.1 млрд. лв., и фондовете "Радиоактивни отпадъци" и "Козлодуй", в които има 1.3 млрд. лв.
Поради липсата на достатъчно пари в бюджета Дянков категорично отказа да преведе преждевременно 923 млн. лв. субсидии за земеделските производители. Първоначално той обяви, че част от субсидиите ще бъдат изплатени най-рано в средата на март, а останалата част - през април. По регламент на ЕС сумите трябва да се изплатят най-късно до края на юни, но България е получила позволение да ги даде авансово. До проблема се стигна след твърдите обещания на земеделския министър Мирослав Найденов, че парите ще бъдат изплатени до края на януари, въпреки че началото на годината традиционно е тежък период за приходите в хазната. Миналия петък, докато Дянков бе в отпуск в САЩ, по нареждане на премиера финансовото министерство обяви, че парите ще бъдат осигурени чрез извънредна емисия на държавен дълг в размер на 800 млн. лв. Емисията трябва да бъде продадена утре. В бюджета все пак вече са влезли свежи постъпления от ДДС и това позволи плащанията за земеделците да започнат още вчера. От финансовото министерство не отговориха на въпрос на "Сега" дали се е стигнало до харчене на средства от целевите фондове в резерва. По сметките на земеделците ще бъдат преведени 841 592 000 лв. С извънредното емитиране на държавни книжа новоемитираният вътрешен дълг от началото на годината надхвърля 1 млрд. лв. при позволени по закон максимум 2 млрд. лв.
Пред заплахата от блокада с трактори в София премиерът е имал две срещи миналата седмица със земеделците в присъствието на Найденов и заместника на Дянков Владислав Горанов, който е одобрил решението близо 1 млрд. лв. да бъдат извадени от резерва и да се дадат на фермерите. Самият Найденов отрече протестите да са причината за суматохата във властта, но няколко пъти лично благодари на премиера за намесата му, защото "осигуряването на 1 млрд. лв. в рамките на един ден не е по силите на един министър".
"Щастлив съм, че това се случи. Смятам, че победи разумът и че е справедливо тези пари да стигнат до хората въпреки дефицита", каза земеделският министър. "Доволен съм, че тези пари са налични. Моята работа е да ги разплатя, а не да ги намирам", коментира още министърът. И продължи да обещава щедро и вчера - 73 млн. лв. към тютюнопроизводителите до средата на март и още 25 млн. лв. към зеленчукопроизводителите.
АЛИБИ
Поддържането на фискалния резерв на минимално ниво е устойчива политика на ГЕРБ. Властта обаче винаги си намира оправдания за невъзможността да поддържа по-високи резерви. Преди разрива за земеделските субсидии и Дянков, и Борисов обясняваха, че парите в резерва са намалели заради заради извършени 2 млрд. лв. плащания по еврооблигациите от времето на Милен Велчев и 1.5 млрд. лв. извънредни социални разходи. Втора седмица от финансовото министерство не успяват да обяснят какви точно са тези 1.5. млрд. социални разходи и защо те се покриват от фискалния резерв. Към 31 юли 2009 г. фискалният резерв възлизаше на 7.7 млрд. лв. Стопяването на резерва и приемането на бюджети на дефицит въпреки уверенията за балансирани приходи и разходи е основна политически критика към Дянков и ГЕРБ.
ЛОШ ЗНАК
Извънредната емисия на дълг и смяната на Дянков бе разчетена вчера от икономистите като лош знак. "Смяната на министъра на финансите преди изборите е изключително лош сигнал, особено при тази причина - натиск за предизборно харчене, при недостатъчни средства. Подобни сигнали могат да се отразят още по-негативно на доходността по държавните ценни книжа и ако продължат - и на кредитния рейтинг", коментира за Инвестор.бг Калоян Стайков от ИПИ. Според Георги Ангелов от "Отворено общество" развоят на събитията около земеделските субсидии е показателен защо държавата не може да си позволи толкова ниски резерви. Според него обаче Дянков по-скоро пада в жертва на спадащия рейтинг на правителството и маниера на Борисов да се лишава от всеки министър, който му пречи. Владимир Каролев пък обяви за пълен абсурд пускането на нова емисия от 800 млн. лв. на вътрешния пазар, защото купуването на книжа ще доведе до намаляване на ликвидността на икономиката и до високи лихви.
------------------------------------
По темата работиха Десислава Колева и Дина Христова
ВИЗИТКИ
Философ поема финансите
Новият финансов министър в правителството на Бойко Борисов е с дипломи по философия, журналистика и стопанско управление. Кариерата на Томислав Дончев тръгна шеметно нагоре, след като премиерът Бойко Борисов го хареса като кмет на Габрово и през 2010 г. му предложи министерски пост. Магистърската степен по стопанско управление на Дончев е от Великотърновския университет. Дончев е завършил курс по бизнес менторинг в Академията по бизнес менторинг в Оксфорд. Специализирал е още политически науки в Международното лятно училище по политически науки в Полша. Работните места на Дончев също са интересни - освен кмет е бил секретар и директор в "Отворено общество", шеф на Високотехнологичен бизнес инкубатор-Габрово, редактор в радио "Габрово" и учител по социална психология, логика, етика, философия на правото в хуманитарната гимназия във Велико Търново.
Най-добрият министър става вицепремиер
В събота регионалният министър получи поредната категорична похвала от премиера: "Лиляна Павлова се справя най-добре сред министрите и в момента е на магистрала "Струма". Кариерата й е не по-малко шеметна от тази на Дончев. Едва на 22 г., още докато е студентка в УНСС, Павлова започва да работи в държавната администрация като експерт в Координационно звено по ИСПА. Преди това вече е работила като офис мениджър и финансов мениджър по Програма ФАР. През 2002 г. на 25 г. за кратко става експерт в дирекция "Национален фонд" в Министерството на финансите. През същата година става началник отдел в същата дирекция и до 2009 г. се занимава с управление, контрол и сертификация на средствата от ЕС. Заедно с напредването в службата Павлова успява да израсне и академично - бакалавър е по международни икономически отношения от УНСС (2000 г.), през 2002 г. вече е магистър по "Публична администрация и европейска интеграция" във Варненския свободен университет (и в двата вуза преподава баща й), а сега е и доктор по икономика, но неизвестно от кой университет и от коя година.
ГЕРБ подкрепи оставката на Дянков, без да знае защо е подадена
Опозицията е единна, че една рокада няма да промени нещата, а трябват предсрочни избори
Няколко часа след като вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков подаде оставка, групата на ГЕРБ в парламента изпрати трима от своите редови депутати, за да обявят, че ПГ стои 100% зад решението на Бойко Борисов, но не знае защо Дянков си отива. "Няма да кажем нито една лоша дума срещу Симеон Дянков. Решението да се оттегли е лично негово. Той беше уважаван и признат министър в ЕС", заяви Диан Червенкондев. Той се изказа ласкаво и за Томислав Дончев, който наследява Дянков като финансов министър, и припомни, че по негово време България е започнала да усвоява евросредства. Малко след изявлението на Червенкондев, Александър Ненков и Димитър Главчев пресцентърът на ГЕРБ разпрати до медиите насоки как трябва да се говори по темата. Но после се разбра, че те са били предназначени за собствените им народни представители, а не на журналистите.
Оставката на Дянков бе повод опозицията да изригне с искане целият кабинет да си ходи. Единственият, който заяви, че предсрочни избори не може да има няколко месеца преди официалния вот на 7 юли, бе Яне Янев. А лидерът на СДС Емил Кабаиванов се обади, колкото да подкрепи решението на премиера. Към искането за оставка на цялото правителство на БСП, ДПС и "Атака" от онзи ден вчера се присъединиха ДСБ и "Единство". Лидерът на социалистите Сергей Станишев обяви вчера от Брюксел, че са необходими нов социален договор и радикална промяна за възстановяване на демократичната социална държава. И допълни, че е отменил почти цялата си програма, за да се върне в България. Станишев смята, че махането на Дянков е панически ход е пиар за отклоняване на вниманието, за да могат управляващите да организират следващите избори. Депутатът Румен Овчаров пък предположи, че отстраняването на финансист №1 може да предизвика безконтролно харчене, което ще е катастрофално за държавата.
"Президентът трябва да поеме отговорност и да насрочи в кратки срокове консултации за предсрочни избори", поиска лидерът на ДПС Лютви Местан от Хасково. "Изходът е един - предсрочен вот. Премиерът Борисов изчерпа кредита на доверие, той загуби своята легитимност", допълни Местан. И той определи персоналните промени за панически ход, който няма да спаси кабинета. "Борисов определяше Дянков като калкулатор, но проблемът не е в калкулатора, а в този, който натиска копчетата", заяви заместникът на Доган.
"Смяната на един или друг министър не решава проблема, тъй като не променя философията на това управление", обясни лидерът на "Атака" Волен Сидеров.
Иван Костов и Надежда Нейнски призоваха за назначаването на експертно правителство и предсрочен вот през април.
---------БАРОМЕТЪР
Социолозите не бяха единодушни към оставката на Симеон Дянков. "Не мисля, че тази оставка ще реши проблема", коментира управляващият директор на "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова. Според нея Дянков е един от малкото министри, които са правили това, което трябва да се направи. Юри Асланов от "Афис" коментира, че Дянков е трябвало да подаде оставка още когато се конфронтира с бизнеса и започна да спира плащания, да замразява заплати и т.н. "Дянков си свърши работата като финансов министър, но проблемите дойдоха от вицепремиерския му ресор и основно от липсата на административна реформа, защото всичките над 100 институции, които имат контролни и регулативни функции в България, работят с много ниска ефективност", обясни социологът Антоний Гълъбов. Той смята, че крайнолевият популизъм набира сила не само заради икономическите процеси, но и защото новите леви в България не срещат представителство в лицето на БСП.
Оставката на Дянков бе повод опозицията да изригне с искане целият кабинет да си ходи. Единственият, който заяви, че предсрочни избори не може да има няколко месеца преди официалния вот на 7 юли, бе Яне Янев. А лидерът на СДС Емил Кабаиванов се обади, колкото да подкрепи решението на премиера. Към искането за оставка на цялото правителство на БСП, ДПС и "Атака" от онзи ден вчера се присъединиха ДСБ и "Единство". Лидерът на социалистите Сергей Станишев обяви вчера от Брюксел, че са необходими нов социален договор и радикална промяна за възстановяване на демократичната социална държава. И допълни, че е отменил почти цялата си програма, за да се върне в България. Станишев смята, че махането на Дянков е панически ход е пиар за отклоняване на вниманието, за да могат управляващите да организират следващите избори. Депутатът Румен Овчаров пък предположи, че отстраняването на финансист №1 може да предизвика безконтролно харчене, което ще е катастрофално за държавата.
"Президентът трябва да поеме отговорност и да насрочи в кратки срокове консултации за предсрочни избори", поиска лидерът на ДПС Лютви Местан от Хасково. "Изходът е един - предсрочен вот. Премиерът Борисов изчерпа кредита на доверие, той загуби своята легитимност", допълни Местан. И той определи персоналните промени за панически ход, който няма да спаси кабинета. "Борисов определяше Дянков като калкулатор, но проблемът не е в калкулатора, а в този, който натиска копчетата", заяви заместникът на Доган.
"Смяната на един или друг министър не решава проблема, тъй като не променя философията на това управление", обясни лидерът на "Атака" Волен Сидеров.
Иван Костов и Надежда Нейнски призоваха за назначаването на експертно правителство и предсрочен вот през април.
---------БАРОМЕТЪР
Социолозите не бяха единодушни към оставката на Симеон Дянков. "Не мисля, че тази оставка ще реши проблема", коментира управляващият директор на "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова. Според нея Дянков е един от малкото министри, които са правили това, което трябва да се направи. Юри Асланов от "Афис" коментира, че Дянков е трябвало да подаде оставка още когато се конфронтира с бизнеса и започна да спира плащания, да замразява заплати и т.н. "Дянков си свърши работата като финансов министър, но проблемите дойдоха от вицепремиерския му ресор и основно от липсата на административна реформа, защото всичките над 100 институции, които имат контролни и регулативни функции в България, работят с много ниска ефективност", обясни социологът Антоний Гълъбов. Той смята, че крайнолевият популизъм набира сила не само заради икономическите процеси, но и защото новите леви в България не срещат представителство в лицето на БСП.