След вилнеещата икономическа криза от вчера страната затъна и в политическа заради оставката на кабинета. Новината изненада депутати и министри и бе наречена "пирова победа" от протестиращите срещу високите сметки за тока и парното, чийто проблеми остават неразрешени. Външни и български анализатори предрекоха нестабилност в страната, а пазарите реагираха притеснено. Оттук нататък предстои сформирането на служебно правителство от президента и предсрочни парламентарни избори с неясен изход. Управляващи и опозиция в парламента заявиха, че няма да участват в съставянето на нов кабинет в рамките на 41-вото Народно събрание.
Като формален мотив за оставката си премиерът Бойко Борисов изтъкна запазването на социалния мир след кървавите сблъсъци между протестиращи и полиция в сряда вечерта и така пренебрегна главната причина за разклащането на властта - недоволството от непосилните сметки за ток и парно, бедността и безработицата. Оставката не дава отговор на нито едно от исканията на протестиращите. Вчера се разбра, че токът може и да не поевтинее с 8% от 1 март, както обеща Борисов. Вероятно няма да бъде отнет и лицензът на чешкото енергоразпределително дружество ЧЕЗ. Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) взе под натиск решение да открие процедура за отнемане на лиценза късно вечерта във вторник. Няколко часа по-късно обаче от ДКЕВР обясниха, че прегрешенията на дружеството са поправими, а процедурата може да бъде спряна.
Въпреки оставката на кабинета протестите в страната ще продължат. Исканията на протестиращите се запазват - национализация на ЕРП, премахване на посредниците, евтиният ток от "Козлодуй" да се разпределя само на вътрешния пазар и т.н. Към тях обаче се прибавят и настоявания за цялостна промяна на политическата система в България. Засега хората нямат идея как да стане това, но до седмица инициативните комитети от 35 града ще излязат с общо предложение.
Международни и български наблюдатели прогнозираха политическата нестабилност в България. Оставката на кабинета повлия негативно и на фондовата борса, като основните борсови индекси отбелязаха спад. Но експерти разтълкуваха, че борсата традиционно реагира импулсивно на подобни новини и стабилността ще започне да се възстановява при по-ясен политически сценарий. Добър знак е успешната емисия на 800 млн. лв. дълг на вътрешния пазар. Доходността остана ниска - 1%, въпреки оставката на кабинета.
На този фон властта разигра безотговорен цирк по време на вчерашното правителственото заседание. Финансовият министър Симеон Дянков си оттегли оставката, тъй като се считал за успял. Той дори подкрепи премиера и му предвеща още един мандат. Мандат, в който Дянков със сигурност няма да е министър, поряза го премиерът.
В късния следобед президентът Росен Плевнелиев призова и политиците, и гражданите да защитят правовия ред в България, а протестите да протичат по мирен и демократичен начин. МВР предупреди, че се очакват провокации.