Това се случи благодарение на първоначалното бездействие вместо предотвратяване на сблъсъка с футболните агитки, чието поведение беше напълно предвидимо. Полицията не предприе превантивни действия, въпреки че от обясненията на вътрешния министър Цветан Цветанов и шефа на СДВР Валери Йорданов вчера сутринта стана ясно, че те със сигурност са знаели какво предстои.
Министърът дори похвали полицаите, че не са бездействали,
след като сблъсъкът им с протестиращите вече е бил факт. Именно поради бездействието на МВР обаче ултрасите от футболните агитки предизвикаха необезпокоявани напрежението, вследствие на което полицаите набиха и невинни граждани.
Във вторник вечерта районът около паметника на Васил Левски в столицата не приличаше на място, където един народ отдава почит към националния си герой, а на сцена, върху която властта трябва да изпълни ритуал за пред хората. И поради съображения за собствената си безопасност се беше обградила с "всичко това, което имаме като ресурс", както би казал Цветанов.
Въпреки огромното струпване на полиция, охранители от НСО, жандармерия, военна техника, снайперисти и затегнати мерки за сигурност властта не успя да предотврати сблъсъка с ултрасите, започнал час по-късно. Нещо повече,
охраняващите събитието дори не направиха опит да успокоят обстановката,
задоволиха се само да не допуснат ексцесии, докато на мястото има официални лица. От дни беше ясно, че ще има опит за провокация. Наред с официалната церемония имаше и митинг на "Атака". Отделно от това на МВР бе ясно, че обичайните заподозрени по протести - футболните фенове, ще се опитат да се сбият с униформените. Въпреки това тези хора бяха свободно допуснати до паметника, след като церемонията свърши и политиците - единствена грижа на полицията - си тръгнаха.
Обясненията на Цветанов и на шефа на столичната полиция Валери Йорданов вчера, че униформените са били провокирани, звучат нелепо. "Как може да изолираме хора, които първоначално не изразяват такива намерения? Характерното за този тип поведение е, че те извършват агресивни действия и вандалщини под прикритието на по-голямата тълпа", оправда се Йорданов пред БНР. Той призна, че такива хора винаги има на протестите, т.е. полицията знае кои са.
"Няма да позволим тази обществена нагласа, която имаше в справедливите искания на тези протести, криминални структури да опорочат волята на хората, защото мога съвсем отговорно да ви заявя, че в протеста много добре режисирано бяха внедрени точно лица, които можеха да направят тази агресия, която демонстрираха вчера", каза и Цветанов, но не можа да обясни, че
като е знаел сценария, защо не го промени навреме
И ако протестите са били справедливи, защо нареди протестиращите да бъдат бити.
Три от подходите към кръговото движение при паметника във вторник вечерта бяха затворени със специално докараните "пустинни котки" и по един автобус, паркиран напряко на улицата. След това бяха подредени метални заграждения, а преди тях всеки минаваше през пропускателен режим - скенери на тротоара и проверка на багаж. На покрива на бившия хотел "Сердика" бяха разположени снайперисти.
От страната на ул. "Московска" бяха пуснати да минат само официалните лица - президентът Росен Плевнелиев, председателят на парламента Цецка Цачева, вътрешният, военният и транспортният министър, кметът на София Йорданка Фандъкова. Сред тях бе и главният секретар на МВР Калин Георгиев. Малко по-настрана стоеше шефът на НСО ген. Тодор Коджейков, който обаче си намираше работа да обикаля постовете на службата, а не да поднася венци.
Премиерът Бойко Борисов отсъстваше без оповестена причина
Граждани не бяха допускани до самия паметник, те наблюдаваха церемонията, подредени зад загражденията. Само на стотина метра от пропускателните пунктове за събитието се забелязваха групички от младежи, облечени с характерните за футболните агитки горнища с висока яка и качулка, скриваща по-голямата част от лицето. Те се разхождаха необезпокоявани под погледа на полицаите. Около половин час след началото на събитието малка групичка се събра точно пред оградата от страната на Софийския университет и започна да крещи "Оставка", докато официалните лица поднасяха венци пред паметника. Единственото, което направи МВР, бе да увеличи полицейското присъствие от тази страна на кръговото кръстовище. Униформените бяха подкрепени и от десетки служители на НСО, които дойдоха от ул. "Московска".
Въпреки тоталното си превъзходство МВР не се опита да предотврати предстоящия сблъсък. Охраняващите честването изчакаха изтеглянето на официалните лица и тогава допуснаха гражданите, дошли да поднесат цветя на пред паметника. Заедно с тях
в кръговото кръстовище навлязоха и групичките с агресивни ултраси
За секунди пространството около паметника се напълни с хора с качулки, ниско нахлупени шапки и мощни гласове. Множеството се насочи към ул. "Московска" в опит да тръгне към парламента. Там обаче пътят им бе преграден от жандармеристи. Още в този момент бе ясно, че предстои сблъсък, защото протестиращите започнаха да хвърлят бомбички. Тъй като не можаха да минат по ул. "Московска", хората се върнаха обратно по бул. "Васил Левски" и стигнаха до парламента през градинката на университета.
След кратък престой пред парламента протестиращите се насочиха към Орлов мост, а полицията тръгна след тях. Протестиращите се спряха при Паметника на съветската армия, където полицията опита да ги прогони. След като ги разпръсна за кратко, протестиращите се събраха, заобикаляйки из алеите в парка. След като се скупчиха отново на пътното платно, се чуха викове "Да ги обградим" и тълпата, доминирана от агитките, се насочи към полицейския кордон, след което станаха големите сблъсъци.
Според официалната информация на МВР са задържани 25 души. Пострадали са двама полицаи. 15 протестиращи пък са потърсили помощ в "Пирогов", а кадри с окървавени хора обиколиха световните агенции.
ОТЧАЯНИЕ
Двама мъже се запалиха на публични места в рамките на два дни. Пламен Горанов (36) се подпали вчера сутринта пред сградата на община Варна и е в болница с 90% изгаряния и опасност за живота. Полицията намери на мястото на инцидента 10-литрова туба със запалителна течност. Горанов е икономист, има фирма за поставяне на изолация. Участва в протестите срещу енергийния монопол, а в социалните мрежи е писал статуси срещу варненския кмет Кирил Йорданов. Драмата стана преди сесията на общинския съвет, на която бе гласуван бюджетът на Варна. След случилото се граждански организации и БСП поискаха оставката на Йорданов.
В понеделник на кръстовище във Велико Търново се запали и 26-годишен младеж, който почина на път за болницата. На притекъл се на помощ очевидец, който го угаси, самоубиецът обяснил, че му е писнало от живота.