Въпреки че съдът за пореден път отмени част от наредбата за паркиране на Столичната община, кметството въобще не смята да прави промени в платените зони за паркиране. Както "Сега" писа, преди ден административният съд в София обяви за незаконни текстове от наредбата, които въвеждат винетки за живеещите в платените зони, както и оперирането на зоните от страна на Центъра за градска мобилност. Общината обаче няма да обмисли и пренапише изцяло наредбата, а само ще се опита да я мотивира в сегашния й вид. Според кметството 95-96% от философията на наредбата се запазва.
Според съда винетките, които общината въведе за живеещите в зоните за платено паркиране, са незаконни, защото няма ясна мотивация за определената цена и реда, по който се издават, а и има ограничение на кого се издават. Според наредбата право на винетки имат само хората, които живеят по постоянен адрес, но не и тези по настоящ. Председателят на транспортната комисия Радослав Тошев (ГЕРБ) обясни, че ще се мотивират цените, но няма да се намалят. От общината бяха категорични, че ще обжалват, за да защитят интереса на софиянци. "Ако окончателното решение на съда е този раздел да отпадне, гражданите, които живеят в зоните, ще трябва да си плащат по надлежния ред", обясни Тошев.
От своя страна софиянци, които протестираха против новите промени в наредбата, определиха това като манипулация. "Има решения, по които да се решат нещата, ако окончателно паднат винетките", обясни Анжелика Цокова от гражданско движение "Днес", което внесе жалбата срещу наредбата. Във "Фейсбук" групата "Не на данък паркинг" дори обяви готовност за протест. До окончателно произнасяне на съда цялата наредба си важи, а общината няма отговор дали възнамерява да връща пари на хората, закупили винетки, ако те отпаднат. От Центъра за градска мобилност вече са закупени 8061 винетки, от които 2600 са за зелена зона, а останалите за синя.
Наред с това съдът определи за незаконно и абсолютното право, което общината е дала на Центъра за градска мобилност да оперира със зоните за платено паркиране. Според решението общинското дружество няма право да поставя табели и знаци в зоните, както и да заскобява, репатрира и глобява софиянци, защото тези му права не са регламентирани никъде и това може да доведе до злоупотреби. От кметството обясниха, че ще обжалват това решение, но ще се съобразят с препоръките на съда. Магистратите препоръчват три начина за решение на този проблем - чрез обществена поръчка, чрез публично-частно партньорство или чрез концесия, защото всички паркоместа са публична общинска собственост, и общината няма право да ги предостави без основание на една фирма. "Сега юристите ще изготвят по-стриктно и коректно опълномощаване на ЦГМ, но ако съдът сметне, че и това не е достатъчно, ще изберем между други два варианта - да го превърнем от дружество в общинско предприятие или да пристъпим към публично-частно партньорство с него", обясни Тошев. От общината дори не коментират останалите варианти на съда - обществена поръчка и концесия, които биха допринесли за по-голяма прозрачност.
ЦЕНИТЕ
С промените в наредбата за паркирането от 1 септември м.г. в синята зона един час струва 2 лв., а в зелената - 1 лв. Максималният престой в зоните е съответно 2 и 4 часа, което значи, че ако софиянци си оставят колите пред дома и излязат, ще трябва да намерят начин след изтичане на времето да си преместят колата, защото ще им бъде вдигната с паяк или заскобена. И двете санкции имат също нови, по-високи цени. Скобата беше повишена от 10 на 30 лв., а паякът от 30 на 60 лв. Отделно по 2 лв. на час струва престоят на наказателен паркинг.
|
|