Няма крайно решение за закупуването на нови многоцелеви изтребители и въпросът ще бъде решен от следващото правителство. Това обяви военният министър в оставка Аню Ангелов в отговор на парламентарно питане. В същото време от думите му стана ясно, че МО е планирало плащанията по най-скъпата сделка за модернизацията от армия да станат за сметка на евентуално увеличение на бюджета за отбрана през следващите години. Нещо, което е не само твърде съмнително, но и очевидно невъзможно на този етап. Дори правителството на ГЕРБ намали бюджета за отбрана, това правят и всички европейски страни, както и САЩ заради икономическата криза.
Военният министър се опита да прокара една от най-скъпите сделки през последните години в края на мандата. Това трябваше да стане дори не с конкурс, а чрез директни преговори. Кризата във властта обаче осуети по-решителни действия в тази посока.
В отговор на парламентарно питане министърът обясни вчера, че в тригодишната бюджетна прогноза, която е предал във финансовото министерство, е записано, че от 2014 до 2016 г. трябва да се осигури 1.5% от БВП за нуждите на отбраната - с около 200 млн. лв. повече, отколкото в момента, като тези средства да са за капиталови разходи. "Разчетите ни показват, че от тези общо 250 млн. за капиталови разходи, около 100 млн. лв. всяка година могат да се заделят за придобиването на многоцелеви изтребители. За седем години - от 2014 до 2020 г., това прави около 700 млн. лв.", пресметна министърът.
Вече на няколко пъти бе обявено, че има три варианта за нов тип боен самолет - нови самолети "Грипен" от Швеция, употребявани "Еврофайтър Тайфун Транш 1" от Италия; употребявани Ф-16 МЛУ от Португалия - с цялостен логистичен пакет от САЩ.
|
|