:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,720,169
Активни 431
Страници 5,072
За един ден 1,302,066

Протестиращите искат 11 радикални промени за изборите

ГЕРБ и опозицията обявиха, че нямат никакво намерение да се занимават с тях
Единайсет програмни искания за промени в изборните правила поискаха вчера протестиращите. Предложенията им вече са адресирани до президента, правителството в оставка, НС и омбудсмана. Ако не бъдат изпълнени, протестиращите заплашват с гражданско неподчинение. Зад исканията застават инициативните комитети от 35 града в страната, които се събраха преди седмица в Сливен. Подкрепят ги и 8 неправителствени организации, сред които коалиция "За да остане природа в България", гражданско сдружение за защита на науката, противниците на шистовия газ, "България свободна от ГМО" и др.

ГЕРБ и БСП демонстрираха пълно пренебрежение. "Започнала е процедура по оставка на кабинета и назначаване на служебно правителство и няма време да се правят промени в Изборния кодекс, дори да имаме най-добро желание за това", коментира зам.-шефът на ПГ на ГЕРБ и член на правната комисия Тодор Димитров. "Предложения за промени в Изборния кодекс изобщо не обсъждаме и не са на дневен ред", заяви и говорителят на БСП Ангел Найденов пред "Сега" по повод намерение на колегата му Румен Петков лявата група да внесе в НС исканията, "каквито и да са те".

Протестиращите настояват да се снижи от 4% на 3% изборният праг за влизане в парламента. Пропорционалната избирателна система да се запази, но с възможност за пренареждане на листите без никакъв ограничителен праг. Възможността за пренареждане на листите обаче бе отрязана единодушно от депутатите. Драстично облекчаване на процедурата за регистрация за участие във вота е друго искане. Предлага се това да става с 500 вместо със сегашните 5000 подписа и срещу депозит от 1000 лв., а не както е сега - 10 000 лв. Тези бариери бяха гласувани по време на тройната коалиция, за да се сложи край на "файтонните партии", но се оказаха забранителни и за новите партии. Отзоваване на депутати чрез механизма на местен референдум или изборната система, гласи друго условие на протестиращите. Депутатският имунитет обаче е гарантиран в конституцията, така че подобна промяна ще изисква повече време.

Активната регистрация също е в списъка на програмните искания. Само за нея ще са необходими няколко месеца - за разяснителна кампания и време за регистрация. Предложението е неосъществимо в рамките на сегашния парламент, дори и ако той продължи да работи до изборите, както настояват протестиращите. Настояването НС да не се разпуска е неосъществимо, освен ако не бъде съставено програмно правителство с третия мандат на ДПС, за което няма съгласие.

Осемте граждански организации, подписали се под предложенията, настояват на участниците в избори да се гарантира равнопоставен и безплатен достъп до обществени медии, както и задължително обозначаване на платените медийни изяви, което е повече от логично. Протестиращите искат да се предвиди гражданска квота в СИК, РИК, ОИК и ЦИК с възможност за пълен контрол на изборния процес. Предвид неразборията около легитимността на лидерите на протеста обаче това изглежда трудноосъществимо.

-------ДРУГИ ПРЕПОРЪКИ

Отделни искания се отправят към президента, правителството в оставка и омбудсмана. Сред тях е налагането на мораториум върху всички разпоредителни действия на сегашния кабинет освен тези, които осигуряват необходимостта от нормално функциониране на държавата, незабавно прекратяване на всички започнали процедури по приватизационни сделки, както и да не се допуска излизане в несъстоятелност на БДЖ. Иска се публичност на всички концесионни, приватизационни и всякакви други договори, свързани с държавни и общински фирми. От омбудсмана се очаква да гарантира равнопоставеност между потребителите и монополите. А президентът е призован да бъде гарант за изработването на цялостен пакет за реформи в политическата и икономическата система и да го защитава пред следващия парламент.
73
7248
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
73
 Видими 
04 Март 2013 19:47
Долу член първи, алинея първа!
04 Март 2013 19:56
ГЕРБ и опозицията обявиха, че нямат никакво намерение да се занимават с тях

A oкупация на парламента!?
A камъни!?
А спиране на всички видове транспорт на Територията и тотално гражданско неподчинение!?
А съд, затвор и лустрация!?
04 Март 2013 20:00
ГЕРБ и опозицията обявиха, че нямат никакво намерение да се занимават с тях

Е как да се занимават? Целта на пакета с искания е изборите да се провеждат честно и да се избират и читави хора.
Ама нали това ще издърпа най-важният инструмент от ръцете на партийните лидери? Сега им е лесно - нареждат си листите, вкарват за депутати подбрани от тях хора и очакват после те да гласуват по показан им флумастер, да отхвърлят всичко, предложено от "противника", колкото и да е разумно. Изобщо депутатите им да са безмозъчно стадо.
Кой доброволно е лишава от такава власт?
04 Март 2013 20:01
Май ги пуснаха по политическата пързалка. "лидерите"
Само дето това нема успокои протестите.
04 Март 2013 20:09
Абе ВНИМАТЕЛЕН,
като не щеш РБ да е с парламентарно управление (чл.1) какво искаш? Абслютна монархия, деспотия, какво? Искам явност!
04 Март 2013 20:13
Повечето от исканията са неизпълними. Има и някои, изискващи промяна на Конституцията. Някой много яко ги пързаля хлапищаците, пробутвайки им такива искания.
Разумни според мен са следните:
- възможност за пренареждане на листите
- драстично облекчаване на процедурата за регистрация за участие във вота: това да става с 500 вместо със сегашните 5000 подписа и срещу депозит от 1000 лв., а не както е сега - 10 000 лв.
- публичност на всички концесионни, приватизационни и всякакви други договори, свързани с държавни и общински фирми

Искането президентът е да бъде гарант за изработването на цялостен пакет за реформи в политическата и икономическата система и да го защитава пред следващия парламент, изглежда смислено, но като знаем що за млекопитаещо е Чехлю, и то ми звучи нереалистично.

Всичко останало е абсолютен талаш.
04 Март 2013 20:39
Само чистите мажоритални избори могат да изхвърлят корумпираната партийна плесен от парламента. Точно от това се страхуват най-много партийните босове, които всячески се стремят да продължат досегашната безконтролна диктатура над народа.
04 Март 2013 20:46
Исканията са идиотски, и да има и някое читаво между тях, няма да се забележи сред глупостите.
"Безплатно медийно представяне" - как става това? Хем сваляне критериите за регистриране на партия, появяват се 100-200 партии-файтони и после данъкоплатеца да им плаща телевизионните клипове? Ето пример за идиотско и неизпълнимо искане.
04 Март 2013 20:51
Долу член първи, алинея първа!


Долу всички внимателни шофьори на Ланчии

Долу кръвното на Бойко

04 Март 2013 20:57
Граждане мили,
Още не минал втория "петък" на Протеста и вече преговаряте ???
Така, с нокаут ще загубите, Андрешковци ! Кой е казал, че сте Длъжни да сте наясно със своите искания. Който ви го иска, в стъргата !!!
Търпеливо изчакайте Изборите на 12 май, умни Граждани !
Яловицата да "роди". По-сетне и с умно Основание, теглете Сметката на политическите гангстери в днешният ни общ живот. По-нататък, Пълен напред с Общи цели и без повече Иванкръстев/АРайчевщина и останалите Фотографи от първото поколение !!!...
04 Март 2013 21:03
Абе ВНИМАТЕЛЕН,
като не щеш РБ да е с парламентарно управление (чл.1) какво искаш? Абслютна монархия, деспотия, какво? Искам явност!

За тебе винаги. И явност, и ясност, и чертеж ще направя

"Чл. 1. (1) България е република с парламентарно гражданско управление."

Може и "народно" вместо "гражданско". Тогава алинея първа няма да противоречи на другите две
"(2) Цялата държавна власт произтича от народа. Тя се осъществява от него непосредствено и чрез органите, предвидени в тази Конституция.
(3) Никоя част от народа, политическа партия или друга организация, държавна институция / в т.ч. парламентът! ама само на хартия, докато я има алинея първа / или отделна личност не може да си присвоява осъществяването на народния суверенитет."

но "гражданско" е по- съзвучно с Действие 2: „Активно гражданско общество в Европа“ на Решение № 1904/2006/EO на Европейския парламент и на Съвета от 12 декември 2006 г. и другите актове на ЕС.

И преди да ми крещиш, опитай да помислиш поне малко - дали изобщо е възможно каквото и да е гражданско управление в България, докато член първи, алинея първа на Конституцията изрично разпорежда партократско управление?
Разберете най- сетне, че тази алинея изключва каквито и да е елементи на гражданско управление. Който каквото ще да си приказва, колкото щат едните да викат по площадите, а другите да ги лъжат "ще, ще..." но докато я има алинея първа на член първи,
всяко гражданско управление у нас е противоконституционно.
04 Март 2013 21:04
Предлага се това да става с 500 вместо със сегашните 5000 подписа и срещу депозит от 1000 лв., а не както е сега - 10 000 лв. Тези бариери бяха гласувани по време на тройната коалиция, за да се сложи край на "файтонните партии", но се оказаха забранителни и за новите партии.

Не знам кой е първоизточникът на грешките в текста, но те са няколко :
-
1. В момента не са 5000 , а 7000 подписа. Преди Герб (2010г.) бяха 15 000.
-
2. Депозита за участие в изборите и подписката бяха въведени през 2005 г., но преди изборите. От "царският" парламент, но с одобрението и на БСП, СДС, ДСБ, ДПС, Новото време. Тогава той бе 20 000 лв. за партия и 40 000 лв. за коалиция. Тогава се премахна и безплатното време в държавните медии и се въведе заплащане по 1600 лв. на минута.
-
2009 г., преди изборите, вече парламента на "тройната" с одобрението отново на БСП, НДСВ, ДПС, СДС, ДСБ, Атака, депозитът бе вдигнат на 50 000 лв. за партия и 150 000 лв. за коалиция.
-
2010 г. в досегашният парламент депозитът бе намален на 10 000 лв., а подписите от 15 000 на 7 000. Отсъствието на безплатно време в държавните медии остана, както и тарифата от 1600 лв. на минута за обръщения, участия в дискусии и т.н. за всичко.
-
3. Този режим не е забранителен за нови партии (Кунева, Ковачки и т.н. нямат проблем с финансовият ценз), а за партии несвързани с олигархията. С въвеждането на финансовият ценз политическата система в България съвсем официално бе променен от демокрация в олигархия.
04 Март 2013 21:15
Осемте граждански организации, подписали се под предложенията, настояват на участниците в избори да се гарантира равнопоставен и безплатен достъп до обществени медии,

Това теоретично няма как да стане, но практически може да го направи и служебният кабинет, тъй, като тарифите се определят от правителството. Може да въведе, например тарифа от 0.01 лв. на минута.
-
Плевнелиев и олигархията, ако не ги е страх от свободата на словото и не предпочитат да се крият от неудобните им истини зад парите си ще приемат тарифа за участие в държавните медии от 0.01 лв. на минута.
04 Март 2013 21:23
има едно единствено искане, което би решило проблемите на България (поне донякъда). Свързано е с промяна на конституцията, но няма как. Обаче фактът, че никой не го поставя, ме кара да се съмнявам, че протестите са манипулирани от поставени лица. Това искане е:

Да се постави ограничение никой да не може да бъде избиран за депутат повече от два мандата, като досегашните се броят (без значение поредни или не).

И - край на "професионалните" депутати, които ще се пенсионират в парламента, край на "старите муцуни" и т.н. Но точно понеже е работещо, никога няма да бъде прието.
04 Март 2013 21:25
Разумни според мен са следните:
- възможност за пренареждане на листите
- драстично облекчаване на процедурата за регистрация за участие във вота: това да става с 500 вместо със сегашните 5000 подписа и срещу депозит от 1000 лв., а не както е сега - 10 000 лв.
- публичност на всички концесионни, приватизационни и всякакви други договори, свързани с държавни и общински фирми


Второто определено не е разумно. Пак ли ще имаме 300-400 партии-файтони ?
Пренареждането на листите, осен че иска доста сериозна техническа обработка, дава много възможности за грешка, няма да има положителен ефект. Ще се получи така, че хората подкрепят своите съграждани, а ще задраскат лидерите на листите, което не ми се вижда положително - ще се получи едно НС, пълно с back-benchers.
04 Март 2013 21:27
край на "професионалните" депутати

И какво му е доброто на това ? "непрофесионалните" депутати по-какви ще бъдат ? (аз имам едно предположение - по-алчни и по-бързащи да се накрадат набързо).
04 Март 2013 21:27
... Цялата държавна власт произтича от народа...

Властта има поне пет елемента:
Поставяне на задачи (цели);
Упълномощаване (избор) на някой, който да ги реализира;
Контрол над процеса на изпълнение;
Санкциониране на този който е отговорен за изпълнението;
Промяна на методите и изпълнителите, в случай на неизпълнение;

От всичко това в България гражданите имат само една илюзорна възможност за реализиране на властта - избор кой да реализира целите.
Точно поради това народът (гражданите) са подчинени на властта, осъществявана от държавната мафия на партиите. Това е големият парадокс, че държавата чрез своята мафия контролира, санкционира и управлява народа.
Всичко това трябва да се промени и да си дойде на мястото.
Точно затова младите хора крещят: "Искаме си държавата!!!"
04 Март 2013 21:30
А, какво стана с исканията за ЕРП, цената на ел енергията, Деприватизацията им!Къде отидоха "съд за виновниците на прехода, смяна на системата,"ИСКАМЕ РАБОТА, "достойно заплащане"....Вместо това,виждаме "Ненко Балдьовски" 11"радикални промени" обслужващи тясно партийни интереси!.....Явно ,''дъхът от протестите" е овладян, по точно, изначално режисиран и доведен до "правилната линия'' на Герб и олигарсите, което си е едно и също!
04 Март 2013 21:41
Повечето от исканията са неизпълними.

Мноооого смешно хрумване.

Точно обратното е.
По простата причина, че вече не те питат.
Хората са на улицата за да наложат своето искане, а не за да се изживяваш като много умен.
По-добре мислете КАК МОЖЕ да стане, вместо - как не.
Ще има повече смисъл.
04 Март 2013 21:47
Има и нещо което също се заобикаля... Закотвянето на депутатите към ЕДИН изборен район, където само и единствено могат да се кандидатират! Така избраният депутат ще е доста по-отговорен към проблемите на избирателите си и няма да може (веднъж излъгал ги) на следващите избори да се мести в друг район, където още не го знаят каква е кифла...
04 Март 2013 21:48
Щурчо,
Анализът ти е основан на теорията на управлението и е верен.
Ако позволиш, малко бих уточнил понятията : не "елементи", а "етапи/ фази"; на последния му казват "коригиращи действия" и главното
не "чрез своята мафия". Защо "мафия"? Има си точен термин - "партокрация", който е на порядък по- зловещ от всяка мафия.
И точно тази "партокрация" е конституционно узаконена в алинея първа на член първи.

Не уточнявам за да се заяждам или да теоретизирам, а защото цялата ни гадна действителност е програмирана от буквално няколко думи.

Извадим ли отровното жило на алинея първа, нататък можем да не пипаме и една дума в конституцията.
Само да добавяме, като дори не е нужно основните положения на гражданското управление да се пишат в нея. Може и в закони или подзаконови актове, не е толкова важно.
Важното е, че няма да противоречат на член първи, алинея първа
04 Март 2013 21:49
"Чл. 1. (1) България е република с парламентарно гражданско управление."Може и "народно" вместо "гражданско.
Господине, бихте ли ми обяснили как ще се формира мнозинство за да се назначи правителство, да се приемат закони и други такива.. То сега, камара протестиращи, две камари мнения.
Да не искате по половин година да се моткат докато съберат мнозинство за елементарни неща.
Хич не обичам да пиша, ама толкова много глупости последните дни ми идват в повече.
04 Март 2013 21:53
Парламентът, дето ще го изберем на 12 май, няма да го бъде дълго време.
Представените партии в настоящия парламент и президентът трябваше в сътрудничество с протестиращите да изработят нов механизъм на функциониране на политическата ни система в рамките на този парламент, а ако се наложат конституционни промени - да се договорят как да бъдат направени чрез ОНС-то, което щяхме да изберем на 7 юли. В това отношение протестиращите и предложението на Иван Костов са абсолютно адекватни. Противното означава перманентна политическа криза.
04 Март 2013 21:58
Или трябва да има съд с осъдителни присъди за сега и преди тях управляващите или ще има гражданска война!
04 Март 2013 22:02
богомил 04 Март 2013 21:30
А, какво стана с исканията за ЕРП, цената на ел енергията, Деприватизацията им!Къде отидоха "съд за виновниците на прехода, смяна на системата,"ИСКАМЕ РАБОТА, "достойно заплащане"....Вместо това,виждаме "Ненко Балдьовски" 11"радикални промени" обслужващи тясно партийни интереси!.....Явно ,''дъхът от протестите" е овладян, по точно, изначално режисиран и доведен до "правилната линия'' на Герб и олигарсите, което си е едно и също!

---
04 Март 2013 22:03
Странно ми е защо никой не поставя много по - прагматични, и същевременно по - изпълними искания. Например прекратяване рекета над частния бизнес, използването на репресивния апарат на държавата кати мутернска бухалка при затриване или покупка на нечий бизнес, нова философия в определянето на глобите за бизнеса, опростяване на всякави процедури за получаване на хартишки от държавните институции и т. н.
Това не изисква пари, а акъл, ще облекчи бизнеса.
04 Март 2013 22:07
Пренареждането може да се отчете лесно, ако се гласува електронно.
Иначе не завиждам много на преброителите.

Моя милост би настоявала и за гражданска, а не партийна, изборна администрация.
Партиите винаги могат да се договорят да подменят вота, нищо че са съперници. Случвало се е (казвам го като наблюдател от БСЧИГП).
Поканват наблюдателите на кафе и в този момент сменят урните. Мога дори да кажа в кое село се случи.
04 Март 2013 22:19
Монтанската правна школа в развитие, и то експлозивно...
04 Март 2013 22:20
Има едно просто решение, сравнително евтино и ефективно. Може да се направи формално и без промени на конституцията.
Докато се стабилизират нещата в държавата, парламентарни избори на две години. Не се изискват революционни промени, като при неудачен избор се чака сравнително малко.
Ще има и недоволни. Такова нещо не устройва политическите шарлатани дето пак започват да налазват всичко докато водата е мътна.
04 Март 2013 22:33
Дърти, аз съм част от тези протестиращи. Бил съм на почти всички протести. Така че не учи ученого! Гледай си твоя кумир - млекопитаещото Бате Бабуин, опитващо се да стъпи на първото стъпало в еволюцията.
04 Март 2013 22:41
Абе, не се кахърете. Следващият парламент ще има кратък живот. Разбира се ,че улицата с неопитните си и без финанси водачи, ще бъде извозена от Статуквото. НО временно. Както виждате те- системните играчи , играят заедно.Това обаче е само 1:0.Мачът продължава.
През ранната есен на 2014, след още по-тежка зима и липса на кинти в хазната, този път свалянето на Статуквото без кьотек /недай Боже, ама такава е диалектиката / / няма да се размине.
Бунтът днес - ще прерастне в революция утре .
БГ се променя, трудно,мъчително, но стартът е даден.
Паролата се казва : Пламен !
04 Март 2013 22:49
Във всеки случай, не бих искал момчетата от улицата, които вече виждам почти всеки ден, както и ятата ментори, които почнаха да се въртят около тях, да ме управляват утре. Управлението е сложна работа, за която трябват кадърни, подготвени и честни хора. Това, което можем да предположим, че въпросните момчета притежават засега, е само честността. Инак са по-зле и от управлявалия ни досега простак и аналфабет.
На този етап има само две неща, на които мога да се надявам:
- поне 1-2 от съществуващите партии да осъзнаят за какво става дума и да извършат радикални вътрешни реформи на смяна на съществуващите с други лица, но и напълно да скъсат с кукловодите, които ги направляват
- да се появят нови партии с можещи и свестни хора
04 Март 2013 23:07
... но и напълно да скъсат с кукловодите, които ги направляват...


По-скоро камила ще мине през иглени уши.
04 Март 2013 23:09
Не споря. Казвам: надявам се.
04 Март 2013 23:13
"Чл. 1. (1) България е република с парламентарно гражданско управление."Може и "народно" вместо "гражданско."
Господине, бихте ли ми обяснили как ще се формира мнозинство за да се назначи правителство, да се приемат закони и други такива.

Бих, драга Никоя и всъщност вече съм го направил в предишни свои бележки.

След като извадим отровните зъби на член първи, алинея първа / а нямам никакво съмнение, че това ще стане и то скоро. Народът ни е доказал, че може да израства бързо /, съвсем естествено ще отпадне и "правото" на законодателната власт да назначава изпълнителната.
Ще избираме пряко министър- председателя и това без съмнение ще стане важен лост на гражданското управление. Правя важното уточнение, че НС ще може да гласува прекратяване на пълномощията му. Ако го преизберем обаче, автоматично си отива НС.

Приемането на законите си е работа на НС. Но! Как всъщност си представяте гражданското участие в законотворчеството? Аз лично го виждам като право на гражданите на законодателна инициатива и право на вето. Откъде накъде ветото ще бъде право не на народа, а на третата поред, след сегашните НС и премиер, партийна креатура във властта? Чаушеско сигурно ръкопляска, а Живков се подсмихва на днешната ни политическа система.

Сама можеш да се убедиш, че предлагам малко и лесно изпълними неща, но които наистина отнемат монопола върху властта от партийните бонзи
04 Март 2013 23:31
Нужна ни е ренационализация на всяка неуспешна приватизация
Онези, които днес скандират „Да си върнем България“, трябва първо да признаят: „Сидеров, ти беше прав!“
...„Който говори за национализация, ще стигне и до ГУЛАГ.“ Това е един от последните дянковизми. На 13 февруари, броени дни преди да бъде отсвирен от своя началник, отцеругателят Симеон Дянков се помъчи да спре протестите със заплахата, че на Европа призивите за национализация няма да се харесат. Така беше в началото на 90-те. Тогава българите наистина се бояха дали успяват да се харесат на Европа, дали тя ще ги признае за свои. Само че онзи български народ, току-що излязъл от социалистическата клетка, непознаващ ни капитализма, ни корпоративния колониализъм, няма нищо общо с днешния български народ. Днес вече знаем. Научихме го по най-трудния начин, с проби и грешкиСлед опустошителната глобална криза на либералния капитализъм всички индустриално развити западни държави предприеха мащабно одържавяване на всички компании, приватизирани по време не неолибералната вакханалия през 90-те години. Публичните услуги – електроснабдяване, водоснабдяване, канализация, обществен транспорт, жп транспорт и прочее, бяха върнати на държавата още в края на 90-те години и началото на новото столетие... След 2008-а започна нещо немислимо дотогава – национализация на банките, т.е. на компании, които в цялата си история са били частни. Одържавяване с изкупуване на мажоритарни дялове бе направено и за индустриите. Финансовото министерство на САЩ придоби 66% в „Дженерал мотърс“, някогашния най-голям производител в света, и още 36% в „Ситигруп“. Одържавени бяха всички известни жилищно-спестовни каси...- Натисни тук
05 Март 2013 00:05
внимателният,
партиите в собственият политически смисъл на думата не са нищо повече от вижданията на граждани за политиката (какво и как да се прави или да не се прави) в политията (държавата). Можеш да го видиш и тук във форума как се обединяваме по партии и разграничаваме по една или друга тема.
-
Политическо, буржоазно, гражданско са синоними, тъй като всички те идват от думата град в различни езици и исторически контекст.
---
Днешните официални (медийно лансирани) "партии" са всъщност една партия в политическият смисъл на думата - Неоконсервативна (неолиберална) и защитават интересите на олигарсите, чуждият и компрадорският капитал. Защитават интересите и вижданията на едно пренебрежимо малцинство, а букета от интересите и вижданията на огромното мнозинство са непредставени.
-
Казано по друг начин - кризата на политическият модел идва от това, че имаме представителство само на една политическа партия, а целият останал политически спектър не само, че не е представен, но е практически изведен в нелегалност.
05 Март 2013 00:05
Параграф, туй дето си ги написал- направо комунизъм, бе морски ?
В неолиберална България - все едно с раундъп пръскаш Института за пазарана икономика или Отровено общество.
Кротко, че е началото на месеца и направления няма. Някои няма да го понесат.
05 Март 2013 00:07
Няма чуяаемост на исканията. Което е естествено при положение че протестите не са пред дуварите на истинските управляващи в Бояна и Драгалевци а в центъра на София и Варна
05 Март 2013 00:11
Пара, я кажи след като Атака национализира ерепетата, с колко процента ще ни паднат сметките за ток?
05 Март 2013 00:13
MARINEN,
Аз- НЕвинен!
Аз само copy/paste, бе!
Разпространявам(имам конститционно право- чл. 41!) Информация! Автентична, при това, а НЕ преразказана от мен!
А, иначе:
"Информацията е като Здравето- колкото повече, толкова по-добре!" /§39/
05 Март 2013 00:19
Внимателният,

Може и "народно" вместо "гражданско"


Сложи и една Народна пред РБ и обасни какво става по- нанатък?

Тимур и неговата команда,

Да се постави ограничение никой да не може да бъде избиран за депутат повече от два мандата, като досегашните се броят (без значение поредни или не).


И по- голяма лустрация от това НЯМА!

05 Март 2013 00:25
ЩУРЧО,
/:/ "Пара, я кажи след като Атака национализира ерепетата, с колко процента ще ни паднат сметките за ток?"
............................................................................
С толкова, с на колкото %-та държавата ограничи максималната си Печалба от продажбата на ток на крайните потребители(Гражданите и фирмите)!
Да те светна :
Докато ЕРП-тата бяха държавна собственост, Държавата НЕ им разрешаваше повече от 1.2% Печалба- за да НЕ се вдига цената на тока за крайните потребители! А в приватизационните договори със сегашните НЕбългарски вече ЕРП-та, Държавата се е ангажирала да им осигури минимум 16%(шестнадесет) Печалба- разбира се, за сметка на цените за крайните потребители! Сиреч, след приватизацията, цената на тока над 10 пъти по-висока!!!
На въпроса ти: след ДЕприватизацията(РЕнационализацията) би могла Цената на тока за крайния потребител да бъде каквато е било преди приватизацията!
Аз нямам нищо против! А ти?!
П.П. А дори и да НЕ се върне старата цена на тока след ДЕприватизация(РЕнационализация), то тези сега гарантирани от държавата 16% Печалба на чуждестранните ЕРП-та, ще влизат тогава в българския държавен бюджет- а оттам могат да бъдат похарчени за сваляне на Цени(субсидиране) на стоки от първа необходимост, или за вдигане на пенсии, или за нуждите на болниците и т.н.!
05 Март 2013 00:37
АбЯХМЕмЛАДИ,
/:/ "Да се постави ограничение никой да не може да бъде избиран за депутат повече от два мандата, като досегашните се броят (без значение поредни или не).
И по- голяма лустрация от това НЯМА!
............................................................................
Има!
Предлагал съм, предлагам и ще предлагам: депутати и министри от партия, която е била управляваща, но е загубила властта на следващите избори, да НЕ могат да влизат в новоизбарния Парламент- а на тяхно място да влизат следващите в листата на тази партия! Защото, щом партията е загубила властта, значи Избирателите НЕ са били доволни от работата на ХОРАТА от Правителството и парламентарното Мнозинство на тази партия!
В допълнение: премиер и министри да се избират само измежду вече избраните депутати(т.е. хора, на които Избирателите са дали Доверието си, избирайки ги за депутати)! Добре е, сщо, партиите предизборно да обявяват персоналния(поименно) състав на Правителството им, ако ще имат такова!

05 Март 2013 01:03
Параграфът не се уморява да препечатва глупостите на Атака години наред. И се възмущава що всички били против Атака. Имало постоянна конспирация срещу Атака.
Не, бе Пара, няма конспирация. Има само едни глупости, затова всички са срещу вас.
05 Март 2013 01:03
Преизбиране на една и съща позиция трябва да бъде забранено. Трябва ни система на постоянна, но стабилна промяна и обновяване, положителен подбор, трупане на опит и проверка в практиката. Това, обаче може да стане само при нова конституция.
-
Нещата могат да изглеждат така - изцяло мажоритарни избори при 2 годишен мандат за всички. Кандидатираш се за общински съветник, избират те, изкарваш мандата и имаш право да се кандидатираш за кмет, ако те изберат - ставаш кмет, ако не - приключваш с политиката завинаги. Изкарваш кметският мандат и можеш да се кандидатираш за депутат. Ако те изберат - ставаш депутат, ако не - дал си каквото си можал, дотук. След това по същата схема областен управител, премиер.
-
Това гарантира едновременно постоянно обновяване, но и стабилност и компетентност на управлението. Не можеш да се кандидатираш за по-горната степен без да си преминал през по-долната, показал умения и компетентност и запазил доверието на избирателите.
05 Март 2013 02:03
Параграфе,
И Волен. Доган и Станишев се отеглят в ролята на Гуру. К'во му пречи и на Волен да е Гуру. Но всички да не влизат в парламента! и Тиквата и Куневица и ...

Нали ще сменяме модела, системата, строя - на кой както му харесва. Гуровците да си управляват партиите и сдруженията без да имат власт над личностите, които са изтикали да реализират политиката им.
С други думи, не само досегашните и бъдещи депутати да се ограничат до два мандата, но и на Гуровците да се забранят изборни длъжности във властта. Вярно - ограничения на лични граждански права. Който иска да баде последовател на Левски- не му трябва лично участие във властта.
05 Март 2013 02:16
ГЕРБ и опозицията обявиха, че нямат никакво намерение да се занимават с тях
А възможно ли е протестиращите да се "занимаят" с ГЕРБ и опозицията? Или това ще се смята за "невъзпитано"?
05 Март 2013 05:20
Тези така и не са влезли в час!
На народа не му пука нито за Парламент, нито за закон - ТОЙ ИСКА!
Което преведено на нормален български значи: - направи го, защото следват домати, яйца, дърве § камъни и ако това не помогне - въже, в по-хуманен вариант - кур+шум.
05 Март 2013 06:32
Аз съм за пряка демокрация и никакви други промени не биха ме задоволили! Разрастването на партиите до нищо полезно няма да доведе,освен,че досега сме хранили 5 политбюра /докато в в миналото едно/,после ще храним примерно 10! За мен ефективната и качествена промяна се състои в това партиите да имат действителни членове,които да ги издържат.Ако ще членовете да са 5 или един рейс.Това не ме интересува,ако няма субсидии.Според мен всяка партия трябва да си плаща изявите или всички изяви да са безплатни.Не може парламентарните партии не само да ни вземат парите,ами и да имат безплатно време в медиите или да го плащат с тях.А новите да се чудят откъде да вземат милиони!Това корумпира всяка идея и формация още при създаването й.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД