Британският премиер Дейвид Камерън и вицепремиерът Ник Клег се чудят как да спрат очаквания приток на имигранти от България и Румъния през 2014 г. |
Правителствената подкомисия, занимаваща се с достъпа на имигрантите, е провела шест заседания в търсене на възможности за ограничаване на имигрантския приток. Разгледани са области като достъп до жилищно настаняване, до здравни услуги, както и възможността за въвеждане на специални карти за всички граждани на ЕС. Министърът на здравеопазването Джереми Хънт е предложил да се ограничи достъпа до здравни услуги за имигранти, които имат само разрешителни за пребиваване на територията на страната. Предвижда се въвеждане на специални лични карти с цел потвърждаване на статута на чуждестранните студенти. Министърът на правосъдието Крис Грейлинг предложи намаляване на достъпа до правна помощ за имигранти.
От Даунинг стрийт 10 подчертават пред в. "Гардиън", че правителството все още е на етап, в който само проучва възможностите за ограничаване на притока на имигранти от ЕС.
ПОЗИЦИЯ
Британският министър на труда и пенсионното осигуряване Иън Дънкан Смит поиска спешна среща на ЕС, на която ЕК да обясни вижданията си за свободното движение на трудовия пазар, писа британският в. "Гардиън". За пореден път той заяви, че Великобритания се изправя срещу "криза" на повишената имиграция от Румъния и България. "Има криза във връзка с имигрантите. Някои хора искат да дойдат тук единствено за да получат помощи и облаги", коментира министърът, който е отявлен евроскептик.