Президентът Росен Плевнелиев има намерение да промени структурата на служебния кабинет и да не дава възможност на вътрешния и финансовия министър да са и вицепремиери, както е в правителството на ГЕРБ. Това се разбра от думите на държавния глава, след като ДПС върна третия и последен мандат за съставяне на кабинет. "Вярвам, че министърът на финансите не трябва да е вицепремиер, той по презумпция казва "не", над него трябва да има вицепремиер, който да работи за "да", обясни замисъла си президентът. Досега тази роля се изпълняваше от Симеон Дянков, който с времето се превърна в най-мразения министър от правителството "Борисов". Вторият заместник на премиера в бъдещия кабинет няма да е силов, както бе случаят с шефа на МВР Цветан Цветанов, а ще е "символ на развитие в социалната политика, труда и отношението към социално отговорната държава".
В назначеното от Плевнелиев правителство ще има не двама, а трима вицепремиери, и те ще са министрите на икономиката, на социалните грижи и труда и на еврофондовете. Увеличаването на броя им няма да е самоцелно - ще се търси и ново, положително политическо послание. Те ще олицетворяват оптимизма за изход от кризата - чрез икономически растеж, повече работни места и ефективно усвояване на еврофондовете. Към премиера и министрите в служебния кабинет ще има обществени съвети, които да приобщят гражданите към взимането на решения. И сега към редица ведомства има такива съвети, но опитът показва, че те не работят. Преди дни и обществениците, които президентът бе поканил за обсъждане на възможностите за излизане от кризата, се провалиха. Заседанието бе напуснато от протестиращите и представителя на профсъюзите Пламен Димитров от КНСБ.
Вчера Плевнелиев даде да се разбере, че съвет към правителството ще има и в него ще останат само тези, които имат конструктивни предложения и желание да работят. На протестиращите припомни, че има само два начина техните искания да бъдат чути. Единият е чрез политическите партии, а вторият - чрез отварянето на институциите към гражданите.
С връщането на мандата ДПС отвори пътя към съставяне на служебно правителство. То ще бъде назначено най-рано на 13 март, за да бъде спазен конституционният срок от 2 месеца до изборите, насрочени за 12 май. Възможно е някои от имената на министрите в него да станат ясни и преди тази дата. Парламентът ще бъде разпуснат на 12 март.
От изявлението на Плевнелиев стана ясно, че важните законодателни решения ще останат за следващото НС. Затова "адресира" към 42-рото Народно събрание приемането на антимонополните закони. Дори зададе духа, в който трябва да бъдат написани - повече либерализация и конкуренция.
По повод искането на Иван Костов да му бъде даден мандат за съставяне на програмно правителство Плевнелиев обясни, че в понеделник е провел нов кръг консултации с парламентарните партии, от който станало ясно, че в действащия парламент е невъзможно да бъде подкрепено такова правителство. Особено след декларациите на Волен Сидеров, че ако Костов вземе властта, ще излезе на въоръжена борба. "Не ни трябва това в този момент на нестабилност на България", коментира президентът.
--------------- ПОЗИЦИЯ
Лидерът на ДПС Лютви Местан заяви, че с връщането на третия мандат ДПС поставя конституционна точка, която прекъсва мандата на кабинета "Борисов" и на изчерпалото ресурсите си 41-во НС. "От този миг, г-н президент, вие сте най-овластеният човек в тази държава", обърна се той към Плевнелиев. Местан предупреди, че "има потенциален риск политическият процес в страната да влезе в един своеобразен италиански сценарий на перманентни парламентарни кризи и честа смяна на правителства". Оттук нататък било отговорност на партиите да не го допуснат. ДПС ще се придържа към три основни ориентира за своите политически позиции и за политическото си поведение - НАТО, ЕС и запазване на валутния борд до влизането ни в еврозоната, обясни Местан.