"Дали разузнавателната служба не е действала като някакъв филтър?" Това пита в "24 часа" не кой да е, а настоящият шеф на същата тази разузнавателна служба. Човекът се гъне и суче в опит едновременно да угоди на всички - на тези, които бяха до днес на власт, но може да се върнат утре пак, но може и да не са те, а някои други... Въпросният български Бонд идва да каже, че предишното ръководство на НРС сложило филтър на информация за евентуално покушение срещу премиера. И говорило само за част от данните. Но и той нямало да каже за какво става дума, за да не "станел клиент на прокуратурата" с издаване на държавна тайна. Наскоро лично премиерът в оставка Бойко Борисов обяви, че го бил поръчал Ахмед Доган. ДПС пък го дадоха на прокурор. Какво последва? Едно забележително нищо: към момента шлейфът от клиентела на прокуратурата не се е диверсифицирал твърде. А и с тези филтри...
"Фейсбук" ни обира на покер", пише "Телеграф": "Нагласен покер обира потребителите на най-популярната социална мрежа". Шараните минават и през най-гъстия филтър: "Зарибени цакат по 200 лв, за виртуални коне", добавя "Телеграф".
От кон, та на осел: "Минахме на магарешко", пише "Монитор". Цялата работа била заради "атрактивната цена от 1.30 за кило". Вестникът информира също, че "6 месокомбината бълват деликатеси от конско месо". Така с конско, магарешко и покер за шарани двата съобразителни вестника изчакват като толстолоби в тиха плитчина как ще се развият събитията по върховете на държавата.
Между другото толстолобите са нещо като естествен филтър за обитаваните от тях водоеми - дъвчат фитопланктон и микроводорасли, предпазвайки водата от "цъфтеж" ("Уикипедия"). Живеят на повърхността, без да се задълбочават твърде, и са доста плашливи риби - при шум скачат метър-метър и половина над водата.
Но в българската журналистика никой не филтрира информация. Ама в окото на прелитащия май плува толстолоб...
|
|