Меглена Кунева обещава 2/3 от кандидатите за депутати да не са били политици. Но и тя залага на партийната лоялност. |
Движение "България на гражданите" декларира вчера, че за да подпомогне гражданското участие в политиката, 2/3 от кандидатите в листите им ще бъдат хора, които за пръв път се явяват на избори. "Всеки приличен човек, ангажиран с нашата политика, ще има политическо бъдеще при нас. Аз лично го гарантирам", тържествено обеща Меглена Кунева. От думите на бившия еврокомисар обаче стана ясно, че задължително превес ще получат кандидати с "доказан опит", като ексминистъра на образованието от НДСВ Даниел Вълчев и бившия син кмет на Плевен Найден Зеленогорски. Все пак от претендентите за парламента няма да се изисква партийно членство, но също като при ГЕРБ ще се очаква да имат "принос за изграждането на публичния образ или организационното изграждане на движението".
Миналата седмица ГЕРБ обяви, че на първо място ще търсят кандидати сред собствените си членове и симпатизанти, "които са лоялни към партията и са доказали, че работят за авторитета на партията и решаване на проблемите на българските граждани". В същото време изразиха готовност да приемат и граждани с "обществен авторитет и активна гражданска позиция" - общественици, учени и др. Както партийните, така и "гражданските" претенденти ще трябва да подпишат "договор и декларация за политическа лоялност". И да имат "съществен принос в изграждането, структурирането и развитието на ПП ГЕРБ и в провеждането на нейната политика".
След като върна мандата за съставяне на правителството на 28 февруари, соцлидерът Сергей Станишев призова партията да се отвори максимално широко за нови лица. В отговор националният съвет на червените гласува да се отпуснат скромните 15% в листите за "общественици, политически лидери и гражданска квота", в които ще влязат и коалиционните партньори на левицата. Но и тук има изискване за партийна лоялност.
----В ОЧАКВАНЕ
От ДПС още пазят в тайна как ще подбират кандидатите си. Очаква се утре да обявят критериите и процедурата, по които ще се номинират те. Разпадащата се стара десница пък има по-сериозни проблеми, преди да се захване с подбора на народни представители. СДС на Емил Кабаиванов все още води преговори за широка коалиция с десни партии и не е ясно дори в какъв формат ще се яви на предстоящите избори. Още не се знае под какво име ще се регистрира новият съюз между Иван Костов и Надежда Нейнски, след като се оказа, че няма да може да ползва познатата марка "Синята коалиция". От "Атака" пък обясниха пред "Сега", че засега само лидерът Волен Сидеров може да каже кой ще попадне в листите им. Пример за това как се прави партийната селекция вече дадоха отцепници от националистическата формация, които през 2011 г. го обвиниха, че ги е карал да подписват договори за заем, като гаранция за вярност.