Служебното правителство по конституция не може да променя Закона за държавния бюджет, както и данъчната политика. Затова прозвуча странно заявката на новия премиер Марин Райков, че този кабинет ще увеличи доходите и "социалната ориентация на пазарната икономика". Останалите задачи на временния кабинет ще са: организирането на честни избори, стабилност и приемственост във функционирането на държавните институции, изпълнението на ангажиментите към ЕС и НАТО, усвояването на средствата от еврофондовете. Премиерът увери, че няма да допусне "безразборна национализация" и ще се противопостави на всеки опит страната да бъде хвърлена в хаос. "Какъвто и да е вътрешният или външният натиск, България няма да отстъпи от суверенното си право да решава кои енергийни проекти отговарят на интересите на българите и кои не", зарече се Райков. Плевнелиев пък заяви, че пенсиите ще бъдат увеличени от 1 април, както е предвидено, а държавата ще изчисти всички забавени плащания към малките и средните фирми.
Презентацията на новия кабинет започна с гаф - президентът пропусна да представи членовете му. Росен Плевнелиев назова само две имена - на премиера и външен министър Марин Райков и на министъра на културата Владимир Пенев. Останалите 15 шефове на ведомства изслушаха в пълна анонимност половинчасовите речи на държавния глава и новия министър-председател. Впоследствие имената и биографиите им бяха пратени на медиите по електронната поща. От състава на кабинета, публикуван на президентския сайт, пък липсваше името на министъра на икономиката. Президентът сгафи и при представянето на вътрешния министър Петя Първанова, като я нарече "генерал с дългогодишен опит в системата", какъвто тя не е, тъй като от много години МВР е девоенизирано и в него няма звания. Първанова се води старши комисар.
Служебното правителство ще бъде назначено днес с указ на президента, Народното събрание ще бъде разпуснато на 15 март и ще бъдат насрочени избори за 12 май. "Сформирането на служебния кабинет бе изцяло моя отговорност. Не съм допускал влияние от никой. Не съм гледал партийната окраска", декларира Плевнелиев. Премиерът Марин Райков бе представен като добър дипломат, умерен, разумен и компетентен, който е "абсолютно наясно със ситуацията в България, в региона, в Европа и по света", способен да защити българските интереси в Брюксел. Райков е два пъти зам.-министър на външните работи - в кабинетите на Иван Костов и на Бойко Борисов. Назначението му начело на служебния кабинет накара опозицията да се усъмни в неговата надпартийност.
"Надпартийността" бе акцент в представянето на Плевнелиев. Както и фактът, че никой от предлаганите министри не е бил агент на Държавна сигурност. Оказа се, че сред президентските номинации има доста изненади. Една от тях е решението на Плевнелиев да назначи за министър на околната среда известния журналист Юлиан Попов, а на икономиката - почти неизвестния млад предприемач Асен Василев, създател на сайт за резервация на самолетни билети. Попов е сред ревностните лобисти на ВЕИ. Сред изненадите, поднесени от държавния глава, е създаването на нов пост - министър на електронното управление, както и анонса, че министърът на икономиката ще има специален заместник с ресор "малки и средни предприятия".
Изненада е и изборът на финансов министър от кадровата банка на БНБ, тъй като от банката до вчера твърдяха, че законът забранява подуправител на БНБ да става премиер или министър. Оказа се обаче, че няма законова пречка в стола на Дянков да седне Калин Христов, който ще излезе в неплатен отпуск.
Сред изненадващите попадения на президента изглежда министърът на е-управлението Роман Василев, чиято биография и кариера в IT сектора е впечатляваща. Василев е свързан и с електромобилната индустрия, за която Плевнелиев лобира от първите си дни на "Дондуков" 2. Министърът на образованието и науката Николай Милошев, спец по земетресенията, също не бе сред предизвестените участници в служебния кабинет.
Женското присъствие в тима е скромно, но със силни функции. Три от карето дами в кабинета на Марин Райков ще са вицепремиерки - по регионалното развитие, социалната политика и еврофондовете, а четвъртата дама ще поеме управлението на МВР. Вицетата на Райков бяха представени от президента като "три млади жени, работливи, компетентни и можещи, показали своя морал и отговорност, както всички български жени, на които народът винаги се е уповавал в трудни времена". Имената им обаче така и не бяха съобщени публично. Двете са от екипа на Плевнелиев - главният секретар Екатерина Захариева, която поема регионалното развитие, и съветничката му по социалните въпроси Деяна Костадинова - министър на труда и социалната политика. Сюрприз е и фаворитката на Плевнелиев за вицепремиер по еврофондовете. Илияна Цанова е кадър на Европейската банка за възстановяване и развитие, специалист по публично-частните партньорства и водните реформи, а ЕБВР е акционер в "Софийска вода".
За особените си заслуги при спасяването на еврейските туристи при атентата в Сарафово за здравен министър е предпочетен началникът на Катедрата по анестезиология във Военномедицинска академия полк. проф. Николай Петров.
"Първо мислех да назнача Владо Пенев за министър на вътрешните работи, нали играе доброто ченге в "Под прикритие", но вярвам, че той ще се справи много по-добре в Министерството на културата", направи опит за шега Плевнелиев.
------ КОНКРЕТИКА----
Служебното правителство ще изиска от Комисията за защита на конкуренцията да посочи монополите и секторите, в които има такива, възложи му вчера Росен Плевнелиев. И дори посочи секторите - енергетика, здравеопазване, транспорт, медии и др. КЗК би трябвало да прави това и без специална поръчка от президента или кабинета. По заръка на президента кабинетът ще трябва да подготви антимонополно законодателство, което да либерализира енергетиката и "гражданите да имат право на свободен избор на доставчик на ток". Служебното правителство ще подготви и законодателни промени за избирането на ДКЕВР от парламента, а не от управляващите, и от регистратор да се превърне в истински регулатор. Всички тези предложения обаче ще трябва да бъдат приети от следващия парламент.
Три дами ще са гръб на служебния премиер
Някои от назначенията в новото правителство будят въпроси
Три дами, две от които са били съветници на президента Росен Плевнелиев, ще са гърбът на служебния премиер Марин Райков. Това са Екатерина Захариева, Деяна Костадинова и Илиана Цанова. Те ще поемат вицепремиерския пост и ще отговарят съответно за регионалното развитие, социалния сектор и усвояването на еврофондовете.
Президентът Росен Плевнелиев успя да постигне частичен ефект с изненадите в служебния кабинет. Противно на очакванията повечето от министрите са наистина нови лица. Видимо е желанието на президента да придаде легитимност на правителството като експертно - в състава му доминират учени и специалисти с кариера и диплома зад граница. Но отделни назначения породиха въпроси.
За вицепремиер и министър на регионалното развитие той назначи главния си секретар Екатерина Захариева. До президентските избори Захариева бе заместник на Плевнелиев в регионалното министерство с ресор "устройство на територията, държавна собственост и жилищна политика". Тя отговаряше и за ГРАО, която трябва да организира предсрочните избори. Тя нашумя, след като стана ясно, че е пряко отговорна държавата да загуби в съда две от трите дела, които води срещу община Царево заради бетонирането на плажа "Корал". Захариева като зам. министър, отговорящ за държавните имоти, не е разпоредила да бъде внесена съдебна такса от 20 лв.
Вицепремиерски пост получава и секретарят на президента по социалните политики Деяна Костадинова, която застава начело на социалното министерство. Костадинова влезе в екипа на Плевнелиев през февруари 2012 г., като напусна поста социален зам.-министър толкова изненадващо, колкото и го пое през юни 2011 г. От Костадинова се очакваше да ускори усвояването на парите по ОП "Развитие на човешките ресурси", но плащанията продължиха да се бавят и проблемът дори се задълбочи. Сега тя ще трябва да предложи мерки в областта на социалната политика и вдигане на доходите на най-нуждаещите се.
Противно на прогнозите в служебното правителство не попаднаха масово министри и зам.-министри от кабинета "Борисов", което е показателно за желанието на президента да разграничи служебното правителство от предходния кабинет. Единственият зам.-министър, който влиза в сегашното правителство, е Кристиан Кръстев. Той оглавява транспортното ведомство. Липсват и ярко оцветени политически фигури. Зад част от назначенията стоят солидни научни биографии, привлечени са и хора с трупан зад граница опит.
Старши банкер в Европейската банка за възстановяване и развитие в Лондон поема третия вицепремиерски пост и управлението на еврофондовете. Илиана Цанова има значителен опит в структурирането, финансирането и изпълнението на инфраструктурни проекти, консултирала е редица институционални клиенти при преструктурирането на публичните дружества за комунални услуги. Трима професори застават начело на чувствителни сектори като образование, здравеопазване, земеделие и храни. Поста министър на образованието, младежта и науката поема зам.-шефът на БАН и дългогодишен директор на геофизичния институт проф. Николай Милошев. Здравното министерство е поверено на проф. Николай Петров, началник катедра "Анестезиология и интензивно лечение" във Военномедицинска академия и един от най-добрите анестезиолози у нас. Сериозна промяна в стила на управление ще има и в аграрното ведомство - на мястото на Мирослав Найденов застава проф. Иван Станков, ректор на Тракийския университет в Стара Загора. Познат във военните среди кадър на БАН поема и отбраната. Доц. Тодор Тагарев от Института по информационни и комуникационни технологии на БАН се смята за един от авторите на плана за реформа на армията. От септември 2009 до септември 2010 г. Тагарев бе съветник на министрите на отбраната Николай Младенов и Аню Ангелов.
Президентът поднесе сериозна изненада и в сектор "вътрешен ред". За първи път в историята му вътрешното министерство ще се управлява от жена - Петя Първанова, която до момента бе шеф на дирекция "Европейски съюз и международно сътрудничество" в МВР. Първанова отговаря за диалога с Брюксел и усвояването на европейските пари, отпускани на МВР. От Първанова очевидно се очаква да подобри диалога с Брюксел след провала с приемането на България в Шенген. Със солидна биография е и новият правосъден министър Драгомир Йорданов, който също ще трябва да доказва пред ЕС напредък в областта на правосъдието. Йорданов има лична заслуга в България да бъде създаден Национален институт на правосъдието (НИП), който да обучава магистратите. В продължение на две години - до края на 2010 г., той е бил наказателен съдия в Косово, като участник в мисия на Европейския съюз.
Назначаването на подуправителя на БНБ Калин Христов на мястото на Симеон Дянков пък е гаранция, че фискалната дисциплина няма да бъде влошена с неразумни харчове. Христов отдавна се спряга за евентуален заместник на Дянков. Като подуправител на БНБ той влезе в сблъсък с Дянков по различни въпроси, като идеите за инвестиране на Сребърния фонд в държавни ценни книжа или недомисленото въвеждане на данък върху лихвите.
-----ИЗНЕНАДИ
Сред изненадващите назначения е изборът на филолога Юлиан Попов, който се изявява и като журналист, в едно от най-забатачените в усвояването на еврофондовете министерства - на околната среда. Попов все пак има някакъв опит в екологията - от 1994 г. работи като консултант по институционалното развитие, политики на околната среда, климата и образованието, а от 2008 г. е главен консултант на Европейската климатична фондация за Централна и Източна Европа.
Слабо познато е и името на новия министър на икономиката и енергетиката Асен Василев, който трябва да овладее хаоса с ДКЕВР и цените на тока и парното. 36-годишният Василев е възпитаник на "Харвард", с бизнес в България. Собственик е на компанията Everbread, която предлага услуги при резервирането на самолетни билети. Очаквано за министри на културата и спорта президентът назначи популярни лица - актьора Владимир Пенев и плувеца Петър Стойчев. Изборът на Стойчев е проблемен - наскоро той бе обвинен във финансови машинации и превишаване на правата в Плувен клуб "Левски", срещу него има и жалба във Върховната касационна прокуратура за фалшифициране на подписи от общото събрание на клуба.
Президентът Росен Плевнелиев успя да постигне частичен ефект с изненадите в служебния кабинет. Противно на очакванията повечето от министрите са наистина нови лица. Видимо е желанието на президента да придаде легитимност на правителството като експертно - в състава му доминират учени и специалисти с кариера и диплома зад граница. Но отделни назначения породиха въпроси.
За вицепремиер и министър на регионалното развитие той назначи главния си секретар Екатерина Захариева. До президентските избори Захариева бе заместник на Плевнелиев в регионалното министерство с ресор "устройство на територията, държавна собственост и жилищна политика". Тя отговаряше и за ГРАО, която трябва да организира предсрочните избори. Тя нашумя, след като стана ясно, че е пряко отговорна държавата да загуби в съда две от трите дела, които води срещу община Царево заради бетонирането на плажа "Корал". Захариева като зам. министър, отговорящ за държавните имоти, не е разпоредила да бъде внесена съдебна такса от 20 лв.
Вицепремиерски пост получава и секретарят на президента по социалните политики Деяна Костадинова, която застава начело на социалното министерство. Костадинова влезе в екипа на Плевнелиев през февруари 2012 г., като напусна поста социален зам.-министър толкова изненадващо, колкото и го пое през юни 2011 г. От Костадинова се очакваше да ускори усвояването на парите по ОП "Развитие на човешките ресурси", но плащанията продължиха да се бавят и проблемът дори се задълбочи. Сега тя ще трябва да предложи мерки в областта на социалната политика и вдигане на доходите на най-нуждаещите се.
Противно на прогнозите в служебното правителство не попаднаха масово министри и зам.-министри от кабинета "Борисов", което е показателно за желанието на президента да разграничи служебното правителство от предходния кабинет. Единственият зам.-министър, който влиза в сегашното правителство, е Кристиан Кръстев. Той оглавява транспортното ведомство. Липсват и ярко оцветени политически фигури. Зад част от назначенията стоят солидни научни биографии, привлечени са и хора с трупан зад граница опит.
Старши банкер в Европейската банка за възстановяване и развитие в Лондон поема третия вицепремиерски пост и управлението на еврофондовете. Илиана Цанова има значителен опит в структурирането, финансирането и изпълнението на инфраструктурни проекти, консултирала е редица институционални клиенти при преструктурирането на публичните дружества за комунални услуги. Трима професори застават начело на чувствителни сектори като образование, здравеопазване, земеделие и храни. Поста министър на образованието, младежта и науката поема зам.-шефът на БАН и дългогодишен директор на геофизичния институт проф. Николай Милошев. Здравното министерство е поверено на проф. Николай Петров, началник катедра "Анестезиология и интензивно лечение" във Военномедицинска академия и един от най-добрите анестезиолози у нас. Сериозна промяна в стила на управление ще има и в аграрното ведомство - на мястото на Мирослав Найденов застава проф. Иван Станков, ректор на Тракийския университет в Стара Загора. Познат във военните среди кадър на БАН поема и отбраната. Доц. Тодор Тагарев от Института по информационни и комуникационни технологии на БАН се смята за един от авторите на плана за реформа на армията. От септември 2009 до септември 2010 г. Тагарев бе съветник на министрите на отбраната Николай Младенов и Аню Ангелов.
Президентът поднесе сериозна изненада и в сектор "вътрешен ред". За първи път в историята му вътрешното министерство ще се управлява от жена - Петя Първанова, която до момента бе шеф на дирекция "Европейски съюз и международно сътрудничество" в МВР. Първанова отговаря за диалога с Брюксел и усвояването на европейските пари, отпускани на МВР. От Първанова очевидно се очаква да подобри диалога с Брюксел след провала с приемането на България в Шенген. Със солидна биография е и новият правосъден министър Драгомир Йорданов, който също ще трябва да доказва пред ЕС напредък в областта на правосъдието. Йорданов има лична заслуга в България да бъде създаден Национален институт на правосъдието (НИП), който да обучава магистратите. В продължение на две години - до края на 2010 г., той е бил наказателен съдия в Косово, като участник в мисия на Европейския съюз.
Назначаването на подуправителя на БНБ Калин Христов на мястото на Симеон Дянков пък е гаранция, че фискалната дисциплина няма да бъде влошена с неразумни харчове. Христов отдавна се спряга за евентуален заместник на Дянков. Като подуправител на БНБ той влезе в сблъсък с Дянков по различни въпроси, като идеите за инвестиране на Сребърния фонд в държавни ценни книжа или недомисленото въвеждане на данък върху лихвите.
-----ИЗНЕНАДИ
Сред изненадващите назначения е изборът на филолога Юлиан Попов, който се изявява и като журналист, в едно от най-забатачените в усвояването на еврофондовете министерства - на околната среда. Попов все пак има някакъв опит в екологията - от 1994 г. работи като консултант по институционалното развитие, политики на околната среда, климата и образованието, а от 2008 г. е главен консултант на Европейската климатична фондация за Централна и Източна Европа.
Слабо познато е и името на новия министър на икономиката и енергетиката Асен Василев, който трябва да овладее хаоса с ДКЕВР и цените на тока и парното. 36-годишният Василев е възпитаник на "Харвард", с бизнес в България. Собственик е на компанията Everbread, която предлага услуги при резервирането на самолетни билети. Очаквано за министри на културата и спорта президентът назначи популярни лица - актьора Владимир Пенев и плувеца Петър Стойчев. Изборът на Стойчев е проблемен - наскоро той бе обвинен във финансови машинации и превишаване на правата в Плувен клуб "Левски", срещу него има и жалба във Върховната касационна прокуратура за фалшифициране на подписи от общото събрание на клуба.
ПРЕДПАЗЛИВОСТ
Част от политическите сили реагираха предпазливо след представянето на новия служебен кабинет. "Трябва да запазим финансова дисциплина. Нека да дадем възможност на тези достойни хора да си свършат работата. На всяко правителство се дават 100 дни. Нека да подходим с доверие, за да се проведат спокойни избори", заяви шефът на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев. Лидерът на РЗС Яне Янев обяви, че ще изчака с оценките, докато експертите му си кажат думата, а съпредседателят на "Синята коалиция" Мартин Димитров изрази задоволството си от качествата на икономическия екип на правителството.
БСП заподозря, че предстоящите избори няма да са честни, "ако ръководството на МВР остане същото, назначено от Цветанов и представляващо неговото най-тясно политическо обкръжение, начело с г-н Флоров, ръководителя на БОП". Сергей Станишев бе категоричен, че назначаване на Петя Първанова за министър на вътрешните работи трудно дава гаранции, че това няма да се случи. Премиерът и още трима министри са били членове на политически кабинети на правителството на Бойко Борисов, защото той лично ги е назначил, напомни пък лидерът на ДПС Лютви Местан. И посочи, че при представянето на състава на служебното правителство президентът е заявил, че не е гледал партийната окраска на министрите. "А трябваше, защото основното очакване от президента беше именно да предложи състав на служебния кабинет, върху който да не тегнат съмнения за партийна ангажираност на министрите", подчерта Местан с напомнянето, че новият премиер е свързан не само с Бойко Борисов, а и с Иван Костов.
Шефът на "Атака" Волен Сидеров бе по-краен. Той настоя, ако всичко, което Росен Плевнелиев е обявил, не се случи, да подаде оставката си през май.
БСП заподозря, че предстоящите избори няма да са честни, "ако ръководството на МВР остане същото, назначено от Цветанов и представляващо неговото най-тясно политическо обкръжение, начело с г-н Флоров, ръководителя на БОП". Сергей Станишев бе категоричен, че назначаване на Петя Първанова за министър на вътрешните работи трудно дава гаранции, че това няма да се случи. Премиерът и още трима министри са били членове на политически кабинети на правителството на Бойко Борисов, защото той лично ги е назначил, напомни пък лидерът на ДПС Лютви Местан. И посочи, че при представянето на състава на служебното правителство президентът е заявил, че не е гледал партийната окраска на министрите. "А трябваше, защото основното очакване от президента беше именно да предложи състав на служебния кабинет, върху който да не тегнат съмнения за партийна ангажираност на министрите", подчерта Местан с напомнянето, че новият премиер е свързан не само с Бойко Борисов, а и с Иван Костов.
Шефът на "Атака" Волен Сидеров бе по-краен. Той настоя, ако всичко, което Росен Плевнелиев е обявил, не се случи, да подаде оставката си през май.