"Трябва да се реже сериозно и ще боли" - така протестиращите граждани формулираха исканията си към "зависимата от политици, бизнес и мафия" съдебна система. В събота те имаха възможност да представят позицията си на безпрецедентна дискусия, организирана от Съюза на съдиите в България "Гражданското участие и независимата съдебна власт". Форумът, в който взеха участие и над 10 неправителствени организации (НПО), се опита да намери пресечната точка между обществените очаквания и необходимите реформи в съдебната система и я откри.
Като проблем №1 беше посочено административното правораздаване, чиито решения обикновено са в полза на управляващите. "Едни и същи съдии от години решават дела в полза на администрацията", каза Андрей Ковачев от "Зелени Балкани". Подкрепи го Владимир Аличков от фотоволтаичната асоциация.
Липсата на граждански контрол при избора на съдебни заседатели се очерта като друг ключов проблем. Изясняването на понятията "обществен интерес" и "правен интерес" също се оказа належащо. Трагично е положението и при съденето на деца, посочиха от Националната мрежа на децата. Гражданските организации дадоха примери още с противоречива съдебна практика и непрозрачно кадруване.
Самите съдии описаха абсурдни ситуации при атестиране на техни колеги, както и безпринципни решения на Висшия съдебен съвет (ВСС).
"Съдебната власт е заложник на собственото си лошо управление", каза Мирослава Тодорова, която беше уволнена миналата година за забавяне на 3 дела, въпреки че е един от най-натоварените съдии. В същото време нейни колеги, близки до правителството на ГЕРБ, бяха повишени, независимо от по-тежките им прегрешения.
Представители на НПО предложиха да отпадне политическата квота във ВСС, но според други тогава системата тотално ще се капсулира. Според Антоанета Цонева от Института за развитие на публичната среда политическата система се е запушила, затова трябва да се реши проблемът с представителството на гражданите. Тя защити политическата квота, защото иначе може да се стигне дотам само "белите покривки" да кадруват в съдебната система.
"Напипахме работещ формат", обобщиха организаторите. Съдия Нели Куцкова от Съюза на съдиите съобщи, че изказаните на дискусията мнения ще бъдат разпратени на колегите й, за да могат съдиите да получат обратна връзка, както и за да се планира втора подобна среща с конкретна тема за дискусия. Съюзът на съдиите от няколко години предлага конкретни реформи в съдебната система, като разделяне на ВСС на съдийски и прокурорски, реални атестации, регламентиране на натовареността, кариерно израстване само на почтените и компетентни юристи, както и избиране на ръководителите по предложение на техните подчинени. Правителството на ГЕРБ не им обърна никакво внимание.
|
|