Председателят на БОК Стефка Костадинова заема мястото си на президиума на вчерашното общо събрание в грандхотел "София". |
Най-големи прения очаквано предизвика препоръката на Изпълнителното бюро на БОК делегатите да изключат като член федерацията по спортна стрелба (БФСС) с президент Камен Шишманов. Лицензът на тази централа бе отнет от спортното министерство (МФВС) миналия месец и веднага бе сформиран стрелкови съюз (БСС) с президент двукратната олимпийска шампионка Мария Гроздева. Формален повод за изключване на БФСС стана "уронване на престижа на БОК", а обяснението бе, че престижът бил накърнен от скандалите между Камен Шишманов и някои от най-добрите ни стрелци, воглаве с Гроздева. Натъртено бе неколкократно, че БФСС е с отнет лиценз. В устава на БОК обаче няма член, че федерация без лиценз трябва да бъде изключена. Това породи и находчиви коментари от делегатите, че в такъв случай трябва да бъде изключена и волейболната централа, която се прочу миналото лято със скандалите между президента Данчо Лазаров и треньора Стойчев и някои национали.
Накрая с 24 гласа "за", 8 "против" и 15 "въздържали се" БФСС бе извадена от БОК, а с 25 "за", 2 "против" и 16 "въздържали се" бе приет БСС на Мария Гроздева. Далеч по-рутинно премина изключването на кърлинг съюза, понеже за него имаше и съвсем точен параграф - неплащане на членски внос в БОК от 2008 г.
"Това, което направи БОК, е в името на нашите спортисти. Миналата година бяхме свидетели на невероятни скандали. Финансирането беше спряно, не ме интересува по какви причини, а и навън отзвукът бе отвратителен. В момента имаме лицензиран съюз, клубовете могат да работят. Стрелците ще бъдат спокойни, държавата ще пуска пари. Това е мнението ми като спортист. Поздравявам най-голямата сред нас Мария Гроздева и й пожелавам много голям успех", коментира после председателят на БОК Стефка Костадинова
Повечето от въздържалите се при гласуването обаче изтъкнаха като причина, че така се създава опасен прецедент, защото по този начин на практика държавата се меси в работите на обществена организация каквато е БОК. И припомниха, че за подобно нещо олимпийският комитет на Индия бе изключен от МОК. Държавната намеса се заключава в това, че спортното министерство дава и отнема лицензите, и по този начин на практика казва коя федерация да е член на БОК. "Каква е застраховката, че утре няма друга федерация да се озове в това положение", заяви бившият председател на ДАМС Весела Лечева, която бе категорично против изключването на БФСС.
Бе изтъкнато също така, че лицензионният режим за обществени сдружения като спортните федерации почти не съществува по света. Има такъв за самите клубове, но не и за федерациите. А срещу политиката на самото спортно министерство имаше най-много недоволни. Най-вече срещу бюрократичните правила там, заради които нито една федерация все още не е получила парите си за дейност през 2013-а. Предложението за създаване на съвместна група от представители на БОК и федерациите, която да контактува с МФВС по тези въпроси, така и не бе подложено на гласуване.
Единодушно гласуван обаче бе отчетът на БОК за 2012 г., в който като причини за провала в Лондон`12 (само 2 медала) се сочат "недостатъчна психологическа подготовка на спортистите", "недостиг на спаринг партньори и конкуренция в страната", "ниска мотивация на някои от спортистите", "претренирани спортисти", "едни от най-добрите ни треньори подписват договори с други страни, които са съперници за нас".
Както отбеляза Весела Лечева: "Няма нито едно име на виновен, а е написано, все едно сме седнали да си говорим на маса". Повечето от изказалите се по отчета пък заявиха, че при продължаващите неразбории и бюрократични спънки във финансирането, както и незаинтересованост на министерството за случващото се извън т.нар. елитен спорт, най-вероятно в Рио де Жанейро`16 дори и двата олимпийски медала от 2012-а ще бъдат непостижими за българските спортисти. Някои от делегатите дори стигнаха дотам да призоват служебния зам.-министър на спорта Йордан Йовчев, който присъства на събранието, да съдейства поне по-бързо да бъдат отпуснати одобрените за 2013-а пари на федерациите, за да могат да започнат нормална работа.
"Почти мина година от новия олимпийски цикъл. На нас парите не ни трябват в последната година преди олимпиадата, както стана през 2012-а, а за целия цикъл на подготовка", изтъкна шефът на федерацията по батут Стоян Димитров.
Приетият от делегатите бюджет на БОК за 2013-а е в размер на 1.758 млн. лева, от които най-голямото перо - 856 000 лв., е за подпомагане на развитието на спорта (стипендии на спортисти за зимните игри в Сочи`14 и участие в олимпийски фестивали).