"Опел Инсигния" се появи на пазара през 2008 г. и бързо предизвика фурор. Наградите, които флагманът на германския производител получи, са над 50, а продадените бройки от модела надхвърлиха половин милион. Това обаче не кара немците да стоят на едно място, като те непрекъснато прибавят нови неща към модела.
Една от последните новости при "Инсигния" е високоефективен дизелов двигател. Това е четирицилиндров Common Rail с обем 2.0 литра и система за каскадно пълнене с два турбокомпресора. Двигателят, който е "конструиран с цел осигуряване на гъвкавост, бърза реакция и равномерно развитие на мощността", разполага с мощност 195 к.с. и 400 Нм въртящ момент.
С този двигател автомобилът ускорява от 0 до 100 км/ч за само 8.7 секунди и има максимална скорост 230 км/ч, като в същото време разходът на гориво е само 4.9 л/100 километра. Вредните СО2 емисии са в рамките на 129 г/км.
"При това ниво на мощност и въртящ момент решенията обикновено се свеждат до шестцилиндрови дизелови двигатели с работен обем около три литра - коментира главният инженер на "Инсигния" Фолкер Шарф. - С нашата битурбо технология значително по-малък агрегат постига високо ниво на мощност, но има снижен с 30 процента разход на гориво и ниво на емисии. Това е отличен пример за модерен "даунсайзинг", реализиран успешно от "Опел".
В случая разчита на два турбокомпресора с различни размери, които функционират самостоятелно или съвместно в зависимост от режимите на работа на двигателя. По-малкият турбокомпресор започва да функционира активно още при ниски оборотни режими на двигателя - при 1500 об./мин са налични 350 Нм въртящ момент. В средния оборотен диапазон двата турбокомпресора функционират едновременно, като големият агрегат предварително сгъстява въздуха, след което той се "досгъстява" от малкия. Прецизно контролиран байпасен клапан има за задача да насочи част от отработилите газове към големия турбокомпресор. При високи оборотни режими (от около 3000 об./мин) целият газов поток се насочва директно към големия турбокомпресор.
За ефективността на двигателя пък отговаря технологията Cleantech, която електронно контролира горивния процес с помощта на обратна връзка от горивните камери - датчици измерват налягането 130 000 пъти в минута, гарантирайки, че двигателят винаги функционира в оптимален диапазон на максимална ефективност и съответно минимален разход на гориво и емисии на въглероден двуокис.
За това спомага и системата за впръскване на горивото Common Rail от трето поколение, работеща с налягане до 2000 бара и пиезоелектрически инжектори, които могат да извършат до осем впръсквания на цикъл.
Иначе новата версия на "Инсигния" - 2.0 BiTurbo CDTI, се предлага във всички варианти на каросерията на Insignia - хечбек, седан и комби (Sports Tourer) и може да бъде комбинирана с шестстепенна механична или автоматична предавателна кутия, както и с предно или двойно предаване (със заден електронно блокируем диференциал).
Освен това модификацията може да бъде оборудвана и с ходова част SuperSport. Това решение, което преди се използваше само за най-мощния OPC модел (Opel Performance Center), вече се предлага за всички версии със задвижване на четирите колела. Пакетът включва мехатронна ходова част с адаптивни амортисьори FlexRide, спирачна система Brembo и разновидност на предното окачване Макферсън, наречено HiPerStrut (High Performance Strut), произхождащо от Insignia OPC с 325 к.с.
Цените на модела стартират от 28 000 евро, като освен нов двигател флагманът на "Опел" може да се похвали и с други технологични иновации и дизайнерски решения. Инженерите са поработили сериозно и върху сигурността, като са включили допълнителни активни опори за глава, които редуцират опасността от камшичен удар, както и опция за изместване на предната част на седалките за удобно седене и равномерно разпределение на теглото на тялото.
В задната част съвсем спокойно могат да се настанят трима души, а просторният багажник осигурява обем от 500 литра. Воланът разполага с три рамене и лесни за използване бутони по него, а опциално потребителите могат да добавят и специална система за подгряване към него.
Самото купе е проектирано с акцент върху най-високите технологични нововъведения и клиентите могат да усетят предимствата на атрактивната предна камера Opel Eye. Благодарение на нея шофьорът ще бъде автоматично предупреждаван за напускане на лентата за движение, а също така и при неспазване на необходимото разстояние от автомобила пред него. Това става с помощта на системата за индикация на дистанцията Following Distance Indication (FDI). Водачът също така ще бъде уведомяван звуково и визуално и за евентуална опасност от удар от системата за предупреждение Forward Collision Alert (FCA).
Функционалността на новата версия на "Инсигния" се допълва и от адаптивните предни светлини AFL+, които са вградени, за да подобрят безопасността на пътниците. По този начин фаровете сами преценяват обстановката на платното и адаптират светлинния сноп така, че да се гарантира най-добра видимост на пътя.
|
|