:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,735,966
Активни 760
Страници 20,869
За един ден 1,302,066

Социалните мерки на кабинета се отлагат поне за април

Според финансовия министър положението с бюджета не е оптимистично, но не е и драматично
Социалните мерки на правителството се отлагат за април. Бюджетът е зле, но това не е притеснително. Всички в държавата трябва да проявят солидарност с най-бедните, макар да е неясно как. Това бяха основните послания на първото заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество вчера след над петмесечно прекъсване на социалния диалог.

В началото премиерът Марин Райков, който ден по-рано призова бизнесът да прояви солидарност с най-бедните, успокои работодателите, че правителството не смята да им извива ръцете с административни решения. "Никой не обмисля увеличаване на данъците. Нямаме намерение да упражняваме неправомерен натиск, някакво изкуствено увеличаване на заплатите в частния сектор извън това, за което се разберем", обясни той.

Райков даде да се разбере, че минималната заплата едва ли ще се увеличи, както искат синдикатите, защото това според бизнеса ще доведе до намаление на заетостта. Финансовият министър Калин Христов изнесе данните за бюджета към края на февруари, според които той е с по-голям дефицит, отколкото през същия период на 2012 г. "До момента имаме дефицит 730 млн. лв. по консолидираната фискална програма за първите два месеца при общо 1.1 млрд. за цялата година", обяви Христов. Но успокои, че не бива да се правят генерални изводи за провал, защото има сезонни плащания, някои от данъците са отложени във времето, което е в подкрепа на малкия и среден бизнес.

В края на февруари 2012 г. дефицитът бе 565 млн. лв., като част от изоставането тази година идва и от плащането на тримесечна вместо месечна основа на авансово удържания корпоративен данък. Така приходите от корпоративен данък за януари т.г. са едва 8.8 млн. лв. срещу 68.4 млн. през януари 2012 г. Подробни данни за изпълнението през февруари още няма. Министърът все пак призна, че несигурност в приходната част на бюджета има, защото и финансовата, и икономическата ситуация в Европа е влошена в сравнение с прогнозите, при които е правен бюджетът.

Христов се изуми, че всички предложения са представени само като ползи за бюджета, без да се отчитат разходите. Според него, ако всяка мярка носи единствено ползи, отдавна е щяло да бъде реализирана. И даде за пример с емитирането на дълг, което се предлага, без да се отчита, че това ще вдигне лихвите, ще натовари бизнеса и ще доведе до намаление на работните места. Христов каза, че резервите за подкрепа на най-уязвимите хора у нас най-вероятно ще се търсят в разходите за издръжка на администрацията. Според него разходите за инвестиции не са достатъчно гъвкав източник, тъй като националният ресурс за инвестиции през тази година е в размер на едва 240 милиона лева, а останалите разходи са свързани със съфинансирането на европейски проекти в последната година от програмния период.

Дебатите по същество бяха само повторения на вече познатите идеи да се пипнат основно капиталовите разходи, за да има пари за бедните и пенсионерите с ниски пенсии, и в никакъв случай да не се пипат парите за инвестиции, защото това ще удари бизнеса. Работодателските организации настояха държавата да преведе всички забавени плащания.

Накрая вицепремиерът и социален министър Деяна Костадинова поиска социалните партньори да излъчат представители за работна група, която още от вторник да започне да обсъжда кои мерки за подкрепа на най-уязвимите са реалистични. А в четвъртък вече трябва да е ясно с какъв ресурс разполага правителството за тях. В началото на април ще има нова тристранка, която да реши в крайна сметка кой какво ще получи, за да се справи с бедността.



ПУБЛИЧНОСТ

За първи път заседанието на тристранката беше излъчвано онлайн на специален сайт. Това беше приветствано от социалните партньори, което означава, че следващото заседание също ще може да се гледа. Така всеки ще знае кой и как защитава интересите му.
36
4237
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
36
 Видими 
22 Март 2013 19:06
Не просто за април, а за първи.
22 Март 2013 20:12
не е оптимистично, но не е и драматично


Значи е третото, което остава - трагично?
22 Март 2013 20:24
или четвъртото - феерично
22 Март 2013 21:08
...За първи път заседанието на тристранката беше излъчвано онлайн на специален сайт...

Браво. Вече водиме с една обиколка на "старите демокрации". Това искаме: публичност и контрол.
22 Март 2013 21:11
Феерично, драматично - накрая нищо конкретно. Ще се мотат 2-8 месеца из телевизиите и това е. Следващата серия протести ще минат значително по-зле...
22 Март 2013 21:26
"...солидарност с най-бедните, макар да е неясно как."

Охранителният бизнес е пълен с млади юнаци от върховете на пенсионерската "аристокрация". Почти същият брой са младите и безработни българи, които трябва да отглеждат малките си деца.
Колко акъл трябва за налагащият се Диалог с "национал-отговорниците", Премиер Райков ??? ...
22 Март 2013 21:30
Добре де, на 7 април новите пенсии ли ще се получат? Така, тихомълком, просто.
Не ми се вярва.
22 Март 2013 22:07
Ахам, не бил оптимистичен. А какъв ще стане, ако например държавата плати неизплатените си задължения към фирмите по договори в размер на над 300 милиона? После, примерно да добави към това число още 200 милиона умишлено задържано ДДС? Според мен само след два месеца ни предстои истинската криза, която ще ни връхлети кат ено торнадо, ако не земем мерки..Преди време хванахме Дянков, когато нахално открадна резерва на здравната каса и плати пенцийте за два месеца. Питахме: "Де са мангизите, бре, изцъклен?" Закле се, че стояли у резерва. Стояли, трънки - нема ги - цели 1.8 милиарда лева. Доста удобно накара бутоните на герб да гласуват в парламента нов закон и вече никой не го задължаваше да отчита състоянието на резерва всеки месец, както си беше. Сега се иска чаак в края на годината фискалният резерв да е в рамките на минимума - 4.5 милиарда. Сега, ин диз момент резервът е под 3 милиарда, макар, че Райков се кълне, че е 4. Не вярвам да е така, защото знам, че 800 милиона по селските субсидии не са дошли, както и още едни 400 от европецките фондове.. Да спрат да лъжат и да се земат в ръце. Защото, ако няма пари в бюджета е по-добре да се обърнат към МВФ и да земат един нисколихвен кредит. Другото е агония, която нацяло че ни такова таковата..
22 Март 2013 22:15

Да си призная, и аз съм се закахърил какво ще получа на 7 април.
Не е лесна тази мисла, хич не е лесна.
22 Март 2013 23:12
Повтарянето на новините в "горещите" и броя ме карат почти да се самоцитирам.
-
Някои видно си представят бюджетните приходи, като купчина с пари складирани в долното чекмедже на пачки, които някой е откраднал или не. Приходите са поток и зависят от покупките. А покупките зависят от доходите на тези, които имат нужди и искат да купуват.
-
Спешно увеличение на минималната работна заплата до 500 лв. и на минималната пенсия до 300 лв. ще увеличи приходите и няма да навреди, а ще подпомогне бизнеса, който разчита на вътрешният пазар.
-
Вярно, че увеличението на МРЗ ще забави покупката на последният модел джип на чуждите инвеститори по цеховете с робски труд по селата, които правят само ишлеме за износ при 16 часов работен ден и минимална заплата плащана от дъжд на вятър.
-
Увеличение до тези суми няма опасност да увеличи съществено вноса, тъй, като те ще бъдат изразходвани предимно за стоки от първа необходимост, които са предимно вътрешно производство.
22 Март 2013 23:23
Спешно увеличение на минималната работна заплата до 500 лв. и на минималната пенсия до 300 лв. ще увеличи приходите и няма да навреди, а ще подпомогне бизнеса, който разчита на вътрешният пазар.
++++++++++
23 Март 2013 00:38
Първо онези 500 млн., посочени по- горе. После дигане на мрз и пенцииките. Иначе ше им теглят ушите от бизнеса.
23 Март 2013 01:13
tarabata,
кои 500 милиона ?
-
За да добиеш представа си представи доходите на масовите хора, като кран на чешма, а бюджета, като нейният сифон. Представи си и монополите, като дупки в коритото на чешмата. И последното е така, защото при покупки на конкурентният пазар парите се завъртат многократно, а при монополният директно изтичат извън страната. Било към чешките пенсионери, било към австрийските общини, а данъкът е еднократен и безпрецедентен за Европа 10% и то при положение, че със свързани фирми не изпират парите и въобще има кво да се облага.
-
В момента всички българи и български фирми са източвани от чуждите монополи. Нещо повече - българският данъкоплатец ги дотира, било чрез привилегии за класове инвеститори, било по друг начин. Това, преди да стане възможно в България поради компрадорската олигархия, е било възможно само в Африка и то само до 19 век.
23 Март 2013 08:44
Brightman,
Според една теория за ексистенц минимума, на човек днес се полагат 5 долара за съществуване. У нас това прави 37 500 000 долара на ден, а за година, 13 687 500 000 долара.При курс на долаа 1,60 лева, сумата става двадесет и един милиард и деветстотин милиона лева за година. Не съм се запознавал с бюджета ни за 2013 г., но тази сума , по-моему, следва да бъде заложена в бюджета, може би в отделен раздел, за да се проследява жизнения стандарт. От друга страна, това миминстерство на труда и соц.политиката не биваше да носи това си име, а Мин. на жизнения стандарт. Ако имаш някои цифри в момента, моля те подай ги насам, за да обоснова още нещо.Благодаря предварително.
23 Март 2013 08:55
Да се увеличават пенсиите не е най-правилната политика в мастоящия момент. Защо? Защото, бабите и дядовците отиват на гишето да си получат пенсията в пощата, след това веднага се нареждат на опашка да си платят тока и водата, и остават съвсем малко„ Има и друг вариант, но за това следва да се жертва една наша форма, която да работи за благото на народа ни. При този вариант същите тези баби и дядовци няма да харчат по другите гишета, а ще идат с цялата си пенсия у дома, доволни, че най-сетне не ги ощетятават. Като гледам какъв размер на обезщетение получава един безработен бивш народен представител, все ми се иска да споделя, че системата на пенсионното осигуряване не е съвършена и поражда изкуствено неравенство. И пак титам защо ли. Ами защото не бива да се осланяме на отминали лаври, а да се съобразим, че ".. на всекиму според труда ...", този важен принцип, хич не се зачиташе, ама ХИЧ?! Нека поясня,че да няма двусмислия. При равен труд-,равно заплащане, нали.когато се работи.А ми после, има ли полагане на труд, след песнсионирането? Няма, значи не бива да се прилага повече "...според труда...."А на всекиму според нуждите! А нуждите на един пенсионер са равни на нуждите на друг пенсионер.Така мисля и така, надявам се, най-сетне ще се оправи бъркотията в главите на експертите от Мин. на жизнения стандарт.
23 Март 2013 09:31
Трябва да има предефиниране на понятието - социално-слаб. Не може човек със собственост над 30-50 хил. лева да се води социално-слаб, даже и да няма доходи. Така няма пари за тези които наистина нямат и не могат да се издържат сами.


23 Март 2013 10:07
Мерките се отлагат за след изборите, когато ще си кажат направо че държавата е фалирала и пари няма!
23 Март 2013 10:25
Бюджетът е зле, но...


Гарантирано от ГЕРБ. Те така и не можаха да скалъпят бюджет, който да не се издъни. И доколкото си спомням, декларациите на ГЕРБ за бюджета само преди два-три месеца бяха, че

Бюджетът за 2013 г. е по-свободен и по-спокоен, главно защото вече сме постигнали финансова стабилност, коментира в Смолян вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков.


23 Март 2013 10:44
Служебният ГЕРБ не може да направи нищо,освен да замете нещо под килима. Оптимизъм =0 . Честни избори и качествена промяна в политиките. В икономиката-антимонополизъм, в съдебната власт-спазване буквата на закона, и ограничаването на т.н. "вътрешно убеждание" на съдиите и тотална битка срещу битовата престъпност. Три точки на кипене,където ни стяга чепика.
23 Март 2013 12:47
Рамбо Силек, ти си напълно оформен комунист. На всекиму според нуждите! Ами, ако някой има Голяма Нужда, какво правим!!!
23 Март 2013 13:34
Трябва да има предефиниране на понятието - социално-слаб. Не може човек със собственост над 30-50 хил. лева да се води социално-слаб, даже и да няма доходи. Така няма пари за тези които наистина нямат и не могат да се издържат сами.


През 2012 помощ като социално слаби са получили 55 287 лица и семейства. Общата сума на изплатените помощи е 53 милиона лв.
Енергийни помощи са получили 219 760 лица и семейства на обща стойност 66 млн. лв.
Като имаш предвид тези данни би ли посочил очаквания ефект от предлаганата от теб мярка.
23 Март 2013 15:06
.
23 Март 2013 15:56
Грешката на абсолютно всички власт имащи е, че се стремат да трупат резултати, без да гледат социално на нещата. Най-важно според мен, е първо да се опитат да подобрят доходността на хората, чак след това да се занимават с всичко останало ! Понякога ме изумяват с изказванията си... все едно хората пасат трева. Занимават се с разни законорпоектим като, че ли това е пишело сутринта в хороскопа им. Всички знаем, че инфраструктурата е важна, всички знаем, че трябва да се направят хиляди неща...., но всичко това трябва да е след като са се погрижили за най-нуждаещите се !
23 Март 2013 18:06
Пенсиите ще бъдат увеличени,майчинските-не.
Пенсиите ще бъдат увеличени от 1 април със заложените в Бюджет 2013 г. - средно с 9,3%.
„Колкото и високи да направим майчинските, няма да повишим раждаемостта”,
коментира вицепремиерът и министър на труда и социалната политика в служебния кабинет Деяна Костадинова и още, че засега се работи за даване на 65 лева еднократна енергийна помощ.
За семействата с деца с увреждания също ще има еднократна помощ, която се очаква да бъде около 50 лева.
Натисни тук
23 Март 2013 18:13
galia2 - даже и парите да се запазят, ако се намалят получателите с 30%, би могло на останалите да им се увеличат помощите с 30%. А и не са само това парите които се дават на социално-слаби, има например социални пенсии, има и други плащания. Като ще се подпомагат социално-слаби, нека да са точно такива, а не на една опашка да се редят бедни и богати. Отделно много възрастни хора са си дарили имотите срещу гледане - те също не са социално-слаби.

В България имам чувството всеки иска да се пише социално слаб.
24 Март 2013 00:21
Абе mick, няма да стане твоята мечта да вземеш жилищата на хората срещу хартия от печатницата, а после да им ги отдаваш под наем. Не се хаби.
-
Ако сега човек няма за себе си или държавата няма пари да плати храната на гладните и тока на студуващите, как после ще им плаща и наема ? Или не те интересува - да мрат по кашоните и мостовете щом не могат да си платят.
-
Не сме в Африка, където е топло, и тук собственото жилище не е въпрос на богатство, а естествена необходимост. Също, като топлите дрехи. Или викаш щом е облечен с повече от една тениска е богат и да си продаде палтото за да се наяде веднъж. Пък после.... да пукне от студ.
24 Март 2013 03:27
Спасението за бедните е крадни и беж до победимо
24 Март 2013 06:01
Социалните мерки на кабинета се отлагат поне за април


Социални мерки ще има, когато се започне изкупуване на завист с конвертируема валута...
24 Март 2013 06:17
Представи си и монополите, като дупки в коритото на чешмата. И последното е така, защото при покупки на конкурентният пазар парите се завъртат многократно, а при монополният директно изтичат извън страната. Било към чешките пенсионери, било към австрийските общини, а данъкът е еднократен и безпрецедентен за Европа 10% и то при положение, че със свързани фирми не изпират парите и въобще има кво да се облага.


Брайти

За монопол говорим, когато една фирма сама определя цената. А в случая на нея и я определят. И аз съм срещу монополите, но това може да се пребори като се разреши и на други дружества да продават електроенергия. Но в България това ще се разреши единствено, ако опрем до МВФ и те ни го наредят. В противен случай, Топлофикация - София фалира на секундата. А колко скъпа ще стане електроенергията - няма да ти кажа. Ток ще има само за богатите.

А иначе, пари има от къде да се вземат. Спиране на субсидиите за тютюна и съответно глобите които плащаме поради това в ЕС, разваляне на заменките и продажба на въпросните земи с явен търг, разрешаване на строителството в Иракли, Кара дере и т.н.
24 Март 2013 10:26
biserin 23 Март 2013 12:47
Рамбо Силек, ти си напълно оформен комунист. На всекиму според нуждите! Ами, ако някой има Голяма Нужда, какво правим!!!

Който има голяма нужда ходи до тоалетната.
24 Март 2013 10:31
„Колкото и високи да направим майчинските, няма да повишим раждаемостта”,

Ако почнат да раздават виагра, може и да се повиши раждаемостта.
Само, че виаграта им трябва на философите от форума, и ще се народят нови философчета, и накрая ще има по 5-6 хиляди мнения под статия във вестника.
24 Март 2013 11:47
Социалните мерки се отлагат вече 23 години...! Служебен кабинет да се занимава със социална политика..? А къде беше социалистическата партия досега..? Сега пеят друга песен - това ще направим,онова ще направим,ще премахнем плоският данък,ще увеличим пенсии и заплати..! Само и само да се докопат отново до управлението - барабар с ДПС разбира се..! Но всяко зло за добро..! Народът излезе на улицата,българинът се ядоса и се научи как да сваля правителства с лекота. Некадърната политическа класа си вкара много як автогол. Прецедентът със свалянето на кабинета Борисов ще виси оттук нататък като дамоклев меч над всяко некадърно и а,социално управление. Връщане назад няма да има.
24 Март 2013 13:58
И аз съм срещу монополите, но това може да се пребори като се разреши и на други дружества да продават електроенергия.

И колко електропреносни и електроразпределителни системи трябва да изграждаме ? Колко жици за ток трябва да влизат в една къща или апартамент ?
-
Жиците за ток, както и тръбите за вода са едни. Затова и те са естествен монопол. Либерализацията на търговията с ток преминава през национализацията на ЕРП-тата (жиците). Тогава, когато жиците са държавни, т.е. неутрални по тях могат да продават всички електроцентрали.
-
И за да няма грешка - либерализация на електропазара ще име едва тогава, когато всеки краен клиент може да си избира свободно от коя електроцентрала да купува и сключва договор пряко с нея, а не с посредници.
---
Накратко - трябва едновременно национализация на ЕРП-тата + възможност за всеки краен клиент да купува ток пряко от електроцентрала по негов избор. Тогава и енергетиката ще е ефективна и цените ще се определят от пазара. И никакви дотации на неефективните електроцентрали. Нали уж предимството на пазарната икономика е, че стимулира ефективността и от там развитието.
24 Март 2013 15:46
И каква ще е цената според теб, ако всички могат да избират доставчик? И каква точно е ползата?
24 Март 2013 16:26
Въпросът ти видно не е към мен, но ще му отговоря - цената ще е колкото на последният допълващ изцяло потреблението енергоизточник. Първо ще продаде всичко АЕЦ, после ВЕЦ, държавната ТЕЦ и т.н.. Ако достроим АЕЦ Белене, то само двете АЕЦ и ВЕЦовете ще са ни достатъчни и цената на тока ще е много ниска.
24 Март 2013 16:54
Тази цел ще се постигне моного по-лесно като регулаторът определи цената на Държавната ТЕЦ или, която и да е последна във веригата ти. Защо ми е пазар в случая?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД