Три години след приемането на закона за развитие на академичния състав и три месеца след освобождаването от министерския пост на автора му Сергей Игнатов въпросът за националната представителност на учените отново излиза на дневен ред. Групата на протестиращите учени, които организираха протестите срещу Игнатов, предлагат в закона да се запишат научните звания "национален доктор на науките" и "национален професор". Те ще се присъждат, ако кандидатите покриват минимални национални изисквания за научна компетентност. Националните звания ще се присъждат от национални комисии по научни области към агенцията за оценяване и акредитация или от изцяло нова специализирана агенция. Членовете на комисиите трябва да се избират след номинации от научната общност, смятат учените. В правомощията на комисиите ще влиза и определянето на критериите за националните професори и доктори на науките.
След няколко години приложение на закона на всички учени стана ясно, че трябва по някакъв начин да се възвърнат националните критерии за растеж на кадрите, твърдят авторите на законодателните промени. Според Владимир Добрев от Института по ядрена енергетика към БАН един от начините е да се върне старата Висша атестационна комисия, но този вариант е труден за реализация заради силната политическа съпротива.
Предложенията за законови промени тепърва ще се дискутират сред учените. Проблемът е, че дори и да се постигне известно съгласие по идеите, в момента те не могат да се реализират, тъй като законови промени се гласуват само от Народното събрание.
|
|