:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,774
Активни 585
Страници 3,339
За един ден 1,302,066

Учени предлагат да има и „национални професори”

Три години след приемането на закона за развитие на академичния състав и три месеца след освобождаването от министерския пост на автора му Сергей Игнатов въпросът за националната представителност на учените отново излиза на дневен ред. Групата на протестиращите учени, които организираха протестите срещу Игнатов, предлагат в закона да се запишат научните звания "национален доктор на науките" и "национален професор". Те ще се присъждат, ако кандидатите покриват минимални национални изисквания за научна компетентност. Националните звания ще се присъждат от национални комисии по научни области към агенцията за оценяване и акредитация или от изцяло нова специализирана агенция. Членовете на комисиите трябва да се избират след номинации от научната общност, смятат учените. В правомощията на комисиите ще влиза и определянето на критериите за националните професори и доктори на науките.

След няколко години приложение на закона на всички учени стана ясно, че трябва по някакъв начин да се възвърнат националните критерии за растеж на кадрите, твърдят авторите на законодателните промени. Според Владимир Добрев от Института по ядрена енергетика към БАН един от начините е да се върне старата Висша атестационна комисия, но този вариант е труден за реализация заради силната политическа съпротива.

Предложенията за законови промени тепърва ще се дискутират сред учените. Проблемът е, че дори и да се постигне известно съгласие по идеите, в момента те не могат да се реализират, тъй като законови промени се гласуват само от Народното събрание.
46
2481
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
46
 Видими 
27 Март 2013 19:45
Абе що само национален?? Нека да има и "международен", "междузвезден"...
27 Март 2013 20:05
komar1
27 Март 2013 20:36
Освен това да направят и 2 степени над академик осигуряващи доживотна пенция и на внуците им! И да наградят с тях Боко, Цвъ, Цецка, Христо Стоичков и останалата герберска измет!
27 Март 2013 20:43
Ако може "учените" поименно...
27 Март 2013 20:45
"национален доктор на науките" и "национален професор".
Така де - вече няма "Народна банка" , а "Национална" ... то и звание "Национален атртист " май е време да се въведе
27 Март 2013 21:01
Срам, срам, особено когато изгубиш връзката с реалния свят. Миомиолозите първо измислиха "професори" без научна степен "доктор на науките" (за която се изисква солиден и уникален научен принос), а сега и тези същите полуучени калинки да станат и почетни "национални професори" (чийто уникален национален принос може например да бъде "Национално изследване на отрицателното влияние на разнообразяването на подправките в бахура от щастливи прасета върху черния дроб на българския потребител"
27 Март 2013 21:37
Ах, колко хубаво - ако един социалист стане и национален професор, ще си имаме национално-социалистически професори.
Красота, те май точно такива "учени" ги дават тези предложения.

Аре у лево...
27 Март 2013 21:52
Е сетиха се да има национални критерии за акад. длъжности и н. степени. Малко след дъжд качулка, след като се напълниха дори институти в БАН с доцове и професори по приятелско-пиянска линия с журита от приятелчета по чашка. А кога ще се рачист плявата от научните среди, хора които ръководят лаборатории без да има публикации по тематиката им, "учени" без публикации и т.н.
28 Март 2013 03:33
Идеята за единни национални критерии е много добра. Ако не се осъществи, "калинките" и сред учените ще продължават да се размножават. Трябва да се вдигне бариерата и да се възпрат некадърниците. От лични наблюдения зная колко агресивна и вредна може да бъде амбициозната тъпота.
28 Март 2013 03:51
комар 1
28 Март 2013 03:54
От цялата идея единствено смислено е да се въведат единни национални критерии за професор.
Доктор на науките си е закърняло и безсмислено звание, длъжност или каквото е там.
28 Март 2013 04:15
Поредният бисер на БАНяджиите!
"предлагат в закона да се запишат научните звания "национален доктор на науките" и "национален професор"." Първо, PhD не е звание, а е степен. Разликата е много голяма: имаш научната си степен до живот, но званието го имаш амо докато преподаваш. Та затова е тъпотия да се дава звание за цял живот: бачка си "професорът" в някаква частна фирма като заварчик, примерно, дето няма нищо общо с преподаване, ама е професор.

28 Март 2013 04:17
Пък тази смехотворна титла "доктор на науките" си е направо за боклука. Даже като имаше ВАК, в повечето случаи "дисертацията" беше просто компилация от статии.
28 Март 2013 04:24
"Националните звания ще се присъждат от национални комисии по научни области към агенцията за оценяване и акредитация или от изцяло нова специализирана агенция. Членовете на комисиите трябва да се избират след номинации от научната общност, смятат учените. В правомощията на комисиите ще влиза и определянето на критериите за националните професори и доктори на науките.... Според Владимир Добрев от Института по ядрена енергетика към БАН един от начините е да се върне старата Висша атестационна комисия, но този вариант е труден за реализация заради силната политическа съпротива."
Пълен хаос (в главата на които го предлагат). Те просто искат да се завърне старата система на специализираните научни съвети и ВАК (но понеже "съвет" нявява мисъл за Съветския съйуз, та комисии - политкоректно демек). И, забележете, искат да се върне не само за научните степени (където има известен резон), но и за научните звания! Та, за какво ручахте жабетата!!!
28 Март 2013 04:31
Казах го преди, и пак го казвам: законът ви за научните степени е добър и се прилага успешно в много страни. Защо в България не работи? Виновен е законът, или е виновна корупционната атмосфера в България?
Отделно, онзи екземпляр който иска да се върне ВАК , трябва да си спомни защо беше разрушен ВАК - понеже беше чисто политическа структура. Той така и е бил замислен при комунизма в БГ (идеята идва от СССР). Та, моят въпрос е: ако се върне ВАК, като как ще го увардите от политическо влияние? При корупцията в БГ това е невъзможно. ВАК ще се превърне в маша на управляващата партия.
28 Март 2013 04:32
И последно: нали БАНяджиите ми се хвалеха че са еврипейски учени!!! Как ЕС ще погледне на едно възстановяване на една подчертано политическа структура като ВАК?
28 Март 2013 06:24
Казах го преди, и пак го казвам: законът ви за научните степени е добър и се прилага успешно в много страни.

Законът е отвратителен и повечето произведени по него "професори" са пълни некадърници.
Не знам в кои страни се прилага подобен закон, ако става дума за US или Мексико, дреме ми на хурката. Ние сме в Европа.
В почти всички държави в Европа си има нещо като ВАК, нарича се с различни имена. Това, че нашата беше компрометирана е друг въпрос,
беше достатъчно да се променят правилата за функционирането и.
28 Март 2013 07:20
"дреме ми на хурката."
Блестящ аргумент
"Ние сме в Европа. " Хайде още един еврипеец! Само че си сбъркал: вие не сте в Европа, вие сте в България. И като се разпадне ЕС (скоро) или след като излезе БГ от ЕС (по-скоро) ще загрееш за какво ти говоря.
А, между впрочем, европеецо, ЕС бяха похвалили новия закон на Игнатов.
28 Март 2013 07:57
A Света София още си пие кафето и мисли по темата??????
28 Март 2013 08:39
А минималните изисквания за един докторант трябва да бъдат 2 публикации в списание от JCR по темата на дисертацията и един интернационален конгрес. Поне тука е така.
Не трябва да давате научно звание "професор", ерго не са необходимо никакви изисквания за това. Университетите могат да си назначават по 10,000 професора, ако искат, могат и да си ги произвеждат.
По-добре си атестирайте университетите по средните показатели на глава професорска (20 публикации в спиание от JCR с импакт фактор по-голям от 1; 200 цитата; поне 2 защитили докторанта и готово). Университетите които нямат тези средни показатели - вън от листата и без финансиране. Така самите университети ще внимават много добре кого назначават.
Това само като пример. Не е необходимо да се открива топлата вода, хеле пък смехориите с ъс възстановяване на ВАК.
28 Март 2013 08:44
Учени предлагат да има и „национални професори”

"Учени" не могат да предлагат такова нещо и такива измишльотини.
28 Март 2013 08:50
А за пипонестия еврИпеец: поздравявам го с Натисни тук песента "Жална муй Европа запяла"
28 Март 2013 09:28
babajaga2-2
28 Март 2013 08:39

Точно за това става дума, да има минимални критерии, които да са национални (2 журн. публ. с SJR за доктор + 2 конференции, 5 журн. публ. с SJR + 10 цитата за гл. асистент, 20 журн. публ. с SJR + цитати за доцент и т.н.

Сега в някои институти на БАН има изиквания, като повечето копират старите изисквания на ВАК. Проблемът е, че се нароиха доктори, доценти и професори с научен шум вместо публикации (пример лицето Р. Берберова -еколог без нито една публикация, която е видима) или избрани от журита по партийно-приятелска-пиянска линия.

Трябва да има национална листа от експерти, от които журито да се избира чрез жребий. Председателят на журито трябва да е вътрешен за звеното (Предс. на НС или АС или на съответния ЕС). Отделно трябва да има критерии за съответствие за длъжността. Не възможно, дори в БАН е пълно с хора, които нямат публикации, а ръководят лаборатории (хабилитирал се и останал на нивото си преди 10 + години) или хора не написали ред от години. Законът не беше замислен толкова зле, опита се да копира някои западни модели, но в Бг беше силно изкривен, за което НО предупреди.
28 Март 2013 09:39
Българската наука си е в Европа и стои много добре даже. По научна продукция на единица финансиране
сигурно сме на едно от първите места.
Системата в Европа си е много добра. Това, което трябва да се направи наистина е увеличаване в пъти на финансирането
и то на природни и инженерни науки. И принуждаването на всяка държава да отделя даден процент от БВП за това.
А как е в треторазредни страни като Мексико ми е през...
28 Март 2013 09:41
комар 1


Аааа , не самонагоре. Щото ония на горе не плащат. Давай и надолу - мизийски, тракийски, трибалски,.... и още по надолу по родове.Пирамидата трябва да има широка основа
28 Март 2013 09:44
предлагат в закона да се запишат научните звания "национален доктор на науките" и "национален професор".

Като се добави и "национален кандидат на науките" и ...... идилията ще бъде пълна
28 Март 2013 09:57
pippone28 Март 2013 09:39

Българската наука си е в Европа и стои много добре даже.

В България има учени, които успешно участват в европейски проекти.
Само че такива предложуние не изхождат от тях. Защото успешните учени знаят за Европейската наука че:
1. доктор е степен, при това в голяма част от европейските държави по-скоро образователна.
2. професор е длъжност. Означава "преподавател"."Професори" се наричат и преподавателите в средното училище. Какво да правиш. европейските езици са бедни. Няман си нашето "преподавател,учител, даскал и т.н."
28 Март 2013 12:00
Като се добави и "национален кандидат на науките" и ...... идилията ще бъде пълна.


Ми да добавим и "национален студент" и "национален кандидат-студент"...
28 Март 2013 12:48
Radanova28 Март 2013 12:00

.....................................
Ми да добавим и "национален студент" и "национален кандидат-студент"...

Подкрепям
28 Март 2013 13:15
А "заслужил доктор на науките" ще има ли? Или само до "народен" го докарахме?
28 Март 2013 17:14
професор е длъжност. Означава "преподавател"."Професори" се наричат и преподавателите в средното училище.


Къде т'ва? В Англия, Германия или Франция?

Или само по на юг
28 Март 2013 17:18
Може ли някой да покаже, че има друга страна в Европа, Америка или Азия, където учени, чиято основна дейност не е преподаване в учебно заведение, се титулуват "професор" или "доцент", както е според сегашния калпав закон в България. Голяма е суетата на работещите в БАН - не могат да са само доктори както е в Националните лаборатории на САЩ, Макс-Планк институтите в Германия, CNRS във Франция и т.н. и т.н.
28 Март 2013 17:21
Пипонестия: "Българската наука си е в Европа и стои много добре даже."
Не съм съгласен.
"По научна продукция на единица финансиране сигурно сме на едно от първите места."
Съгласен съм. НПо пказателят "научна продукция на единица финансиране" е смешен. Значи като дойде ПАК Боко като мин-председател(както е тръгнало) и ви ореже още парите, може да се вдигнете до първо място на световно и космическо ниво. Пък ако Боко изобщо ви ореже парите (=0), тогава и с една публикация ще имате безкрайна стойност на твоя показател. Смешник.
28 Март 2013 17:29
Може ли някой да покаже ... в Националните лаборатории на САЩ, Макс-Планк институтите в Германия, CNRS във Франция и т.н. и т.н.


Ами примерно в Натисни тук има и професори. И в CNRS могат да се намерят. В САЩ - може би не, ама ние нали уж сме в Европа
28 Март 2013 17:35
pirx, "Точно за това става дума, да има минимални критерии, които да са национални (2 журн. публ. с SJR за доктор + 2 конференции, 5 журн. публ. с SJR + 10 цитата за гл. асистент, 20 журн. публ. с SJR + цитати за доцент и т.н." Какво е това SJR? Говориш може би за JCR (Journal Citation Reports) или е нещо друго?
Съгласен съм с това, но не мога да разбера за какво са ти тогава тези специализирани съвети за "хабилитиране". Тези специализирани съвети могат да си вършат работата за "докторантирането". А колко публикации имаш, с какъв импакт фактор, колко цитата и т.н. - това може да го провери и една секретарка. Ако покриваш минималните изисквания - си доц, после проф. и т.н.
И не си разбрал идеята, която тук се прави (макар и не в такава форма): трябва да се иска от Университета да регулира тези работи, а не да се гони всеки човек поотделно. Така, ако Унито си назначава кадърни хора, ще има финансиране. Ако назначава по баджанашка линия - няма да съществува. Така и ще си разредите университетите и автоматично ще отпаднат разни Каспичански Университети.
28 Март 2013 17:38
Google, тук има звание "Професор - Изследовател" за разлика от прост "Професор" който се занимава само с преподаване.
28 Март 2013 17:45
Натисни тук
"Социологът Мира Радева: И аз съм шокирана, че ГЕРБ води с 14% пред БСП"
Проучването, публикувано днес във в. "Преса" показва, че ако изборите са днес, ГЕРБ би спечелил 30% от гласовете, а БСП - 16%. Проучването е било направено от американска фондация със знанието на посолството на САЩ у нас, твърди вестникът. Успоредно с него имало и социологическо изследване на френски екип. Данните почти се покривали, съобщава “Преса”. "
Така че май тъмни облаци се събират над БАН.
28 Март 2013 18:01
Тръндафилке, "ама ние нали уж сме в Европа". Ама трябваше да добавиш: " ама ние нали уж сме в Европа, с извинение". Гледам че и ректора на СУ иска пари, БАНяджите искат пари, а пък България (дето е в Европа ) така я е оплескала, че хората се самозапалват от отчаяние.
Пък и Европата така я е закършила, че такива миниатйурни и маловажни страни като България въобще не ги слага в сметката.
28 Март 2013 18:03
Но положението върви към оправяне, иска се само търпение, още 20-30 години само.
28 Март 2013 19:45
babajaga2-228 Март 2013 17:38

Google, тук има звание "Професор - Изследовател" за разлика от прост "Професор" който се занимава само с преподаване

Много добре знам какво е Research Professor защото и аз съм такъв в Америка, но първо това е длъжност, която не е tenure, т.е. не е безсрочна, заплатата е от средства на договори се подновява (или не) всяка година; второ, така наречените от теб "прости професори" получават заплатата си за преподаване, длъжността им е tenure или tenure-track, т.е. безсрочна щатна или дългосрочна, статутът и заплатите им по принцип е по-високи от съответния Research Assistant Professor, Research Associate Professor или Research Professor и имат много повече преимущества при кандидатстване за грантове, и, трето, обръщението към тях или между тях не е Professor X., a Doctor X.
28 Март 2013 20:54
А минималните изисквания за един докторант трябва да бъдат 2 публикации в списание от JCR по темата на дисертацията и един интернационален конгрес. Поне тука е така.
Не трябва да давате научно звание "професор", ерго не са необходимо никакви изисквания за това. Университетите могат да си назначават по 10,000 професора, ако искат, могат и да си ги произвеждат.
babayaga пак е яхнала метлата и ръси глюпости. Когато зададеш такива изисквания за докторанта - той става национален. И сега в много университети изискванията са 2 работи - едната в реферирано списание, другата в не реферирано. За сведение в Германия и във Франция се става доктор без нито една работа. В момента пиша Становище за докторант с 3 работи в най-реномираните списания в областта с висок импакт фактор и с 10 цитата.
Преди всички професори и доценти минали през ВАК бяха национални. Национални означава това да са звания, а не длъжности и да се дават на национално ниво, а не от университетите, при дадени изисквания. Във Франция професорите са национални. Когато аз станах професор с мен имаше само 1 доцент, тази година се бяха наредили 15 професори, а доцентите не успях да ги прочета, бяха няколко десетки, толкова са бяха наредили. А в доклада на ръководството се говореше, че научната продукция е много намаляла през този период. Това е резултатът от идиотския закон на Игнатов. А това, че са го похвалили от Запад, най-паче значи, че не го бива. То от много хвалене от Запада се докарахме на това дередже.
28 Март 2013 20:58
Проучването е било направено от американска фондация със знанието на посолството на САЩ у нас, твърди вестникът. Успоредно с него имало и социологическо изследване на френски екип. Данните почти се покривали, съобщава “Преса”. "
Така че май тъмни облаци се събират над БАН.
"Проучването" го е направила леля ти Мира, като са и дали задание. В заданието пишело колко да са процентите. И тя накрая взела, че се учудила.
28 Март 2013 21:01
Голяма е суетата на работещите в БАН - не могат да са само доктори както е в Националните лаборатории на САЩ, Макс-Планк институтите в Германия, CNRS във Франция и т.н. и т.н.
Гугльо, да си чувал за Senior Researcher . А в Германия в някои фирми имаше и професори.
28 Март 2013 23:24
Mrx++28 Март 2013 21:01

Голяма е суетата на работещите в БАН - не могат да са само доктори както е в Националните лаборатории на САЩ, Макс-Планк институтите в Германия, CNRS във Франция и т.н. и т.н.
Гугльо, да си чувал за Senior Researcher . А в Германия в някои фирми имаше и професори.

Представи си, доста съм чувал и виждал, само че се подписват така
Dr. John Smith, Senior Researcher
Dr. X. Marx, Research Professor
Dr. T. Google, Chief Scientist
Dr. J. Barber, Task Leader
Dr. G. Bergstein, Principal Investigator
18 Февруари 2014 16:03
Дали да се казват на'м кви си "изследователи" или "професори" хората от БАН е един измислен второстепенен проблем.
Ами няма никакво значение, канените по конференции в чужбина така или иначе са наричани "професори"...

Предложението може да се види например на сайта
https://groups.yahoo.com/neo/groups/bulgarianscienceproblems/conversations/messages/8565

Смисълът му е да има минимални наукометрични критерии за всички тези титли, различни за различните специалности, разбира се,
така че калинки като Гюров или Дайнов да си останат само "НБУ-професори", калинката Берберова - "НБУ-доцент" и т.н.
Важното е, че хора, непокрили тези минимални държавни изисквания, ще имат ограничени възможности за участие в журита и комисии.

Освен това, кариерата на наистина добрите хора и в малките университети няма да зависи в такава степен от местните феодални порядки,
които бяха още повече затвърдени от ЗРАС. Не случайно, като цяло Съветът на ректорите е против ревизия на закона, с изключение на няколко ректора
от силните ВУЗ-ове.

С това предложение - наложително след "разтърсващите реформи" на НБУ/ГЕРБ - мафията, всъщност се следва румънският опит.
Там в 2011 се принудиха да възстановят реформиран аналог на ВАК - "НАК", за повече подробности виж (преводът на места е не съвсем точен)

http://www.fund.nauka2010.com/romania.pdf

НОВАТА СИСТЕМА И МИНИМАЛНИТЕ ДЪРЖАВНИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА
ХАБИЛИТИРАНЕ И АТЕСТИРАНЕ НА УЧЕНИТЕ ОТ УНИВЕРСИТЕТИТЕ И НАУЧНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ В РУМЪНИЯ 2011 г.


18 Февруари 2014 16:56
Член 38. Научното звание „Национален доктор на науките” се присъжда на лица, които притежават научната степен „Доктор на науките” и изпълняват минимални национални изисквания за научна компетентност. Тези изисквания са специфични за съответната научна област и се утвърждават от съответната Национална научна комисия за научните звания. Изготвил предложението: Владимир Добрев, професор, доктор на физическите науки, (ДФН - 1998, Старши научен сътрудник I ст. - 2002)


Предлагам Националната научна комисия за научните звания да се състои само от национални доктори на науките. Не може не-национални доктори на науките като д-р Боко например да утвърждават изисквания валидни за националните доктори. Той може да реши че е необходимо и достатъчно да си чел "Винету" за да станеш национален доктор, нещо с което не бих могъл да се съглася освен при определени условия.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД