БНТ: Калин Георгиев вчера каза, че журналисти не са били подслушвани само защото упражняват тази професия; ако са се провинили, тогава - да, допускал е, че може да има такива случаи.
Цветан Цветанов: Аз мога да кажа, че във всяка една сфера и област, всеки един български гражданин, който нарушава законите на страната, извършва престъпление или се подготвя да извършва престъпление, сами разбирате, че трябва държавата да използва целия възможен ресурс и всички похвати, които са позволени от закона, да бъдат реализирани.
БНТ: За много журналисти ли имахте съмнения, че са нарушили закона, г-н Цветанов?
ЦЦ: Не, аз говоря за това какво трябва да прави държавата, когато определен български гражданин наруши закона, защото недейте да смятате... Аз давам за пример "Вътрешна сигурност" в Министерството на вътрешните работи. Нормално ли е да подслушваш, например да речем служител на МВР? Не, нали? Логично, не. Но, когато той има отношения с организираната престъпност, извършва престъпление или се подготвя да извършва престъпление, съвсем нормално е и съвсем резонно е да се използват всичките способи, които позволява законът, да бъде реализирано това лице. Това смятате ли, че е престъпление или нарушаване на конституционните права? Ние нали точно това трябва да се стремим като държава и като държавна институция - да гарантираме правата на българските граждани и да могат те да се възползват от своите си конституционни права...
БНТ: ...Кажете нещо за начина, по който ще бъдат структурирани вашите листи за тези избори... Ще се отворите ли към гражданските организации, понеже това беше един от призивите им по време на уличните протести?
Цветан Цветанов: ...Ние досега винаги сме включвали техни представители, но сме включвали представители, които са изразявали гражданска позиция, участвали са активно в неправителствения сектор и са се доказали във времето. В момента мога да кажа, че и дори в момента, когато коментираме нашите листи, ние също ползваме хора от гражданския сектор. И трябва да ви кажа, че почти всички министри, които премиерът Борисов назначи в кабинета, преди това те са били в гражданския сектор и са били активни представители в неправителствените организации. Давам за пример Томислав Дончев. Лили Павлова никога не е била политически ангажирана. Била е експерт във финансовото министерство осем години, след което става заместник-министър на регионалното развитие. Аз никога не съм бил политически ангажиран до 2006 година, когато учредихме ПП ГЕРБ. Премиерът също не е бил политически ангажиран. Някак си малко, как да ви кажа, един вид всички, които в момента са на улицата, това е гражданският сектор, това са гражданските представители на гражданското общество в България. Аз смятам, че и вие също и тук вашите оператори, които също са в студиото, те също са представители на гражданското общество. И когато един човек се е доказал като експерт, ние водим разговори с него, за да можем действително да ползваме неговите качества като експерт, като личност, която е уважавана в съответното населено място. Така че това е малко спекулативно, лансирайки подобни твърдения. И като наблюдавам какви са исканията на някои от гражданските организации, които в момента искат да влязат в политическия елит на държавата, има правила и всеки има правото да направи своето предложение към българските граждани, нали така? Защото ПП ГЕРБ 2005 г., след като премиерът Борисов и лидер на политическа партия спечели кметските избори 2005 г., от есента гражданите от цялата страна искаха да проведат срещи с него. Аз бях човекът, който влезе във връзка с тези, да ги наречем активни граждани на съответните населени места! И така създадохме Сдружение "Граждани за европейско развитие на България". Проведохме много кръгли маси. 2006 г., декември месец, учредихме ПП ГЕРБ и във всичките си действия, които сме правили в момента за участие в изборите, ние винаги сме ползвали хора, които са били активни в гражданския сектор, в неправителствените организации или експерти. Защото няма никой, който да е бил политик, влизайки в 41-вото НС!
|
|