Въпреки уверенията на катарския шейх Хамад бин Джасим Ал-Тани, че страната му има интерес да инвестира у нас, постъпленията са повече от символични. |
Милионите долари трябваше да демонстрират сериозните намерения на Катар да прави бизнес в България. Те бяха обещани от катарския министър-председател шейх Хамад бин Джасим Ал-Тани след среща с бившия премиер Бойко Борисов в средата на май м.г. Тогава бе обявено, че парите ще отидат в селското стопанство, туризма, здравеопазването. До този момент обаче от "Катар холдинг" не са посочили по какъв начин ще се използват сумите. "Няма конкретни планове за тези средства. До момента няма представено от страна на "Катар холдинг" предложение за инвестиционна стратегия", обясниха от Министерството на финансите. Парите са били оставени на срочен депозит в банката за развитие. Срокът на последния тримесечен депозит изтича на 27 юни. В същото време данните на БНБ за миналата година показват, че катарските инвестиции в България са нула лева.
Мълчанието на властите в Доха може да се обясни с липсата на готовност на България да предложи готови проекти. Първоначално на катарската страна беше предложено да строи магистрала от Свиленград до Русе. По-късно обаче проектът беше преработен в скоростен път, а за участие в него беше поканена Турция. След няколко срещи на работни групи Анкара се отказа от участие в строежа, въпреки че тя е най-заинтересувана от него заради преминаващите през България гастарбайтери. Проектната компания за пътя пък така и не се създаде. България предложи на Катар да участва и в изграждането на магистрала "Черно море", след като преди това вече беше решила, че това ще е скоростен път. Същото се случи и с летището в Балчик. То беше представено като възможен инвестиционен проект на катарската страна, но транспортното министерство така и не се реши да го извади от активите на летище София.
- Скандал -
Катарските милиони бяха обещани след поредица от срещи между двете правителства. Първата от тях ще се запомни със скандала, който предизвика липсата на каквито и да било местни фирми на организирания бизнес форум. Това бе поводът Борисов да поиска оставката на икономическия министър Трайчо Трайков. По-късно се оказа, че цялото правителство и чиновниците от външното министерство, които е трябвало да подготвят визитата, са ходили на плаж. За да прикрият гафа на МВнР, от кабинета "Борисов" набързо договориха нова среща, но вече в България.