80-годишен японец, претърпял четири операции на сърцето, се отправя към Еверест в опит да изкачи за трети път най-високия връх на планетата и така отново да се превърне в най-възрастния човек, стъпвал на "покрива на света", съобщиха световните агенции. Роденият на 12 октомври 1932 г. Юичиро Миура вече е стигал на кота 8848 м през 2003-та и 2008-а, когато е съответно на 70 и 75 г. Настоящият рекорд за най-възрастен човек, покорил Чомолунгма, обаче принадлежи на непалеца Мин Бахадаур Шерчан, който през 2008-а прави успешен опит на 76 г.
"Рекордът не е толкова важен за мен. Важното е да стигна до върха", заяви Миура от столицата на Непал - Катманду, преди потеглянето си. В експедицията на японеца е включен екип от 9 души, единият от които е кардиолог, натоварен със задачата да следи здравословното състояние на легендарния приключенец.
Ветеранът е потомствен скиор и алпинист, син на не по-малко известния японски екстремен състезател и изследовател Кейзо Миура, който на 99-годишна възраст през 2003-та прави успешно спускане със ски от най-високия връх в Западна Европа - Монблан (4810 м). Самият Юичиро пък нашумява още през 1970 г., когато става първият човек, спуснал се със ски по склоновете на Еверест - стартира от около 8000 м над морското равнище и преодолява денивелация от над 4200 м по южния склон. Постижението му е увековечено във филма "Мъжът, който кара ски на Еверест" (The Man Who Skied Down Everest, 1975), получил "Оскар" за документална лента през 1976 г.
"Ако искаш силно и имаш кураж и издръжливост, можеш да стигнеш до върха на мечтите си. Може би, когато стана на 85, ако още съм жив, ще се опитам да се изкача и да се спусна със ски от Чо Ою. Това е следващата ми мечта", заяви Миура, имайки предвид шестия по височина връх в света, намиращ се на 8201 м в Хималаите.
Сега Миура и спътниците му ще се катерят към Еверест по класическия маршрут на югоизточния склон, използван от сър Едмънд Хилъри и Тенсинг Норгей през май 1953 г., когато новозеландецът и непалският му шерп стават първите, покорили върха. Очаква се настоящата експедиция да стигне до крайната си цел навръх 60-годишния юбилей от подвига им. В историята вече близо 4000 алпинисти имат успешни изкачвания на Чомолунгма, а около 240 души са намерили смъртта си по склоновете на върха.
|
|