Иракските ракети може да бъдат едни от най-опасните оръжия за войските на САЩ и техните съюзници в Персийския залив, ако решат да започнат война срещу Саддам, макар че за последните 12 години американците напреднаха в антиракетната технология, посочва АП.
Десетината или малко повече ракети с голям обсег "Скъд", които Ирак може би има, са толкова нестабилни при полет, че се превръщат в трудна мишена и за най-модернизираните антиракетни системи "Пейтриът". Ирак е разработил и ракети с малък обсег, които няма да бъдат засечени или ще объркат противоракетната отбрана на САЩ.
САЩ пък разполагат с по-малко от 40 от най-усъвършенстваните си "Пейтриът", готови за употреба.
Един от най-големите проблеми на "Пейтриът" е, че ракетите "Скъд", особено иракските, са зле направени и силно вибрират при полет. Заради това е по-трудно да бъдат улучени. Те са и невероятно неточни, с отклонение от целта най-малко 2 км.
По време на войната в Залива Ирак изстреля около 90 ракети "Скъд": 43 от тях стигнаха до Саудитска Арабия, а 39 - до Израел. Тогава Пентагонът съобщи, че срещу тях са били изстреляни 47 ракети "Пейтриът". Първоначално се твърдеше, че в 80% от случаите те са поразили целта. След войната военните намалиха неколкократно броя. В доклад на Конгреса бе уточнено, че "Пейтриът" са успели да свалят само 4 ракети "Скъд".
Пентагонът разработи съвсем нова ракета - PAC-III, която има много по-голям шанс да уцели ракети от типа на "Скъд". Засега обаче само 38 от тях са доставени на армията за оперативни изпитания.
То на тази снимка само образът на Саддам не е нашенски.
Като гледам там са и Йори, и българското знаме, че и ракетата Скъд, преди да я нарежат.