:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,679
Активни 753
Страници 24,244
За един ден 1,302,066
Правна кантора

Има трудови договори без закрила при уволнение

"В началото на юни сключих трудов договор с втори работодател и след работното ми време по основния договор работех като охрана на заведение за хранене в един морски курорт. По основния си договор работя като работник по поддръжка на водната инсталация в един хотел. В края на сезона вторият ми работодател ми даде предизвестие и то от 15, а не от 30 дни и прекрати договора, като в този момент бях в отпуск по болест. Считам, че няма право да ме уволнява, след като към момента на уволнението съм в отпуск по болест. На всичкото отгоре съм и диабетик и следваше да се потърси съгласие от инспекцията по труда. Такова съгласие обаче не е потърсено. Законно ли е уволнението ми?"

Пита Марин Петров от Бургас



Доколкото се разбира от писмото договорът, по силата на който читателят е изпълнявал задължения като охранител, е бил сключен на основание чл. 111 Кодекса на труда (КТ). Текстът дава възможност на работника/служителя да сключва трудови договори и с други работодатели за извършване на работа извън установеното за него работно време по основното трудово правоотношение, освен ако не е уговорено друго в индивидуалния му трудов договор по основното му трудово правоотношение.

Работата по такива договори наричаме още външно съвместителство.

Характерното за тези договори е, че работното време по тях заедно с продължителността на работното време по основното трудово правоотношение не може да надвишава 12 часа. Т.е не може да нарушава установената от Кодекса на труда минимална непрекъсната междудневна (12 часа) и междуседмична (48 часа) почивка.

С трудовия договор по чл. 111 КТ освен познатите за всички останали договори условия може да се уговарят още продължителността и разпределението на работното време, както и периодичността на изплащането на трудовото възнаграждение.

Прекратяването на тези договори се подчинява на малко по-особен режим. Той се съдържа в чл. 334, ал. 1 КТ. Според този текст освен в предвидените в КТ случаи трудовия договор за допълнителен труд при друг работодател може да бъде прекратен от работника или служителя или от работодателя и с предизвестие от 15 дни. Вижда се, че този режим на прекратяване е изключително облекчен, тъй като нормалният срок на предизвестието по чл. 326 КТ е 30 дни, доколкото страните не са уговорили друго, но не повече от 3 месеца. Нещо повече, работодателят не е длъжен да сочи основание за прекратяването, както би следвало да направи това при едностранно прекратяване на трудов договор с предизвестие по чл. 328 КТ.

Вероятно точно това основание е използвал работодателят, за да прекрати трудовия договор на читателя. При прекратяване по чл. 334, ал. 1 КТ (с предизвестие от 15 дни) обаче не се прилага закрилата по чл. 333 КТ. Ето защо в този случай независимо от заболяването (диабет), независимо и от това, че към момента на връчването на заповедта работникът е бил в болнични уволнението е законно, т.е. не е необходимо преди уволнението да се взима съгласие от инспекцията по труда.
2516
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД