Президентът на Сърбия, националистът Томислав Николич, също намекна вчера, че Белград ще отхвърли плана на ЕС. "Ударихме стена", заяви той пред журналисти. "Преговорите се превърнаха в дискусии за независимостта на Косово, а никой в Сърбия няма право да признае независимо Косово", допълни той. Сръбският президент съобщи, че днес официално ще даде отговор дали приема или отхвърля предложението, но Николич бе категоричен, че сърбите ще поискат нови преговори за "коригиране" на предложението. Вчера премиерът Ивица Дачич проведе консултации с лидерите на партиите в страната.
Преговорите по изготвеното с посредничеството на ЕС споразумение между Белград и Прищина бяха прекъснати миналата седмица, без да бъде постигнат резултат. Оттогава сръбските лидери дискутират дали да приемат или да отхвърлят предложението, което Николич определи като "ултиматум". Върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Катрин Аштън постави вторник като краен срок за приемане на предложението, което има за цел да реинтегрира населения със сърби север в останалата част от Косово.
Отхвърлянето на споразумението може да коства на Сърбия преговорите за присъединяване към ЕС, коментират анализатори. Сърбия е под силен натиск от страна на Запада да постигне споразумение с Косово, преди ЕС да вземе решение дали да започне преговори за членство с балканската страна. На 16 април ЕК ще представи доклад за напредъка на Сърбия, от който ще зависи дали ще започне присъединителни преговори със страната тази година.
ПОЗИЦИЯ
Сърбите от Северно Косово не признават косовските институции и се смятат за граждани на Сърбия. Те настояват в преговорите с Прищина държавното ръководство на Сърбия да спазва сръбската конституция и волята на жителите на Северно Косово, изразена на референдум през 2012 г. Тогава те заявиха, че не приемат косовските институции.