Цветан Цветанов няма нищо общо с персоната отпреди четири години. Натрупал е не само имоти, но и самочувствие. И това много лесно може да се види по предизборното му турне в София-област, където бе съпровождан от кандидатите в листата на ГЕРБ за този многомандатен район. Преди 4 г. Цветанов направи същата обиколка в областта, но за да създава структури на ГЕРБ. Тогава пътуваше само с един лъскав джип за авторитет и почти без придружители. Сега, както подобава на бивш вътрешен министър, който според думите му е имал смелостта да се противопостави открито на организираната престъпност, бе съпроводен от многобройна охрана и още по-многоброен антураж. Увеличи се и броят на автомобилите плюс пилотна кола.
Цветанов има и цели две предизборни сказки - в зависимост от това дали в съответния град кметът е от ГЕРБ или не. В Годеч, където на последните местни избори кмет стана Андрей Андреев от БСП, срещата с местния партиен актив бе сбутана в малка стаичка на местното читалище. На масите бяха оставени единствено предизборни рекламни материали на ГЕРБ - химикалки, тефтери, бонбони, тестета карти, както и минерални водички. В неособено уютната обстановка Цветанов обясни, че основен акцент в кампанията на ГЕРБ ще бъде усвояването на средства от еврофондовете. И изтъкна, че малките партии са привилегировани, защото знаят, че няма да управляват, и им е удобно да дават голи обещания. Местните хора пък се оплакаха, че за последните 4 години в Годеч са инвестирани само 600 000 лв., пътищата и канализацията са в окаяно състояние, а заплатите са 350 лв., което е по-малко от средните възнаграждения в някои села. Както по времето на целия си управленски мандат, герберите се бяха запасили с готови отговори за всичко, освен за повишаването на доходите. "За пътищата в града трябва да си изберете кмет от ГЕРБ", откровено обясни водачът на листата за София-област Владислав Горанов.
"Знам как вашият кмет спечели изборите",
многозначително обясни и Цветан Цветанов, без да изпада в подробности. Възрастен господин продължи да настоява по темата за доходите и поиска от Цветанов да доведе в Годеч някой инвеститор, който да открие работни места. "Господин Цветанов е величава фигура, но дори той няма как да каже на някой да отваря фирми в Годеч", възрази му обаче негов набор, с което - волно или не - свърши мръсната работа на бившия вицепремиер.
Съвсем друго бе в Елин Пелин, където кмет е Галя Георгиева от ГЕРБ. Цветанов бе посрещнат във фоайето на местния хотел от далеч по-многолюдно общество. Обстановката бе комфортна с елементи на лукс, а по масите вместо по една гола вода бяха раздадени по-квалитетни безалкохолни напитки. В обръщението си Цветанов не пропусна да спомене как само преди няколко часа е бил в Сливница, където местните били много доволни от това, че площадът и паркът са били ремонтирани. Градът се управлява от Васко Стоилов, като от само себе си се разбира, че щом в един град нещо е свършено, то кметът му може да бъде само от ГЕРБ. По време на всички свои посещения, включително и в Елин Пелин, Цветанов разказа как в Сливница една дама възторжено хвалела всичко, което кметът е свършил. Когато обаче Цветанов я призовал да гласува за ГЕРБ, тя отговорила уклончиво. Впоследствие се оказало, че дамата е съпруга на местен активист на БСП. Въпреки че не успял да я спечели като гласоподавател, Цветанов бе изключително горд от факта, че дори съпругите на социалистите признават успехите на ГЕРБ. В Елин Пелин, като град, който очевидно благоденства под мъдрото управление на ГЕРБ, въпроси към Цветанов нямаше.
Особено любопитно бе посещението на бившия вицепремиер в Долна баня. Там кмет е Владимир Джамбазов от ГЕРБ, който при това спечели още на първи тур. Голямата зала на местното читалище беше твърде тясна, за да побере всички желаещи да дойдат и да чуят какво ще им каже Цветанов. Но затова пък вратите й хлопнаха пред журналистите.
Такава била волята на кмета,
обясниха охранителите на височайшия гост. На площада пред читалището обаче можеха да се забележат шумни компании на роми, които очевидно бяха сред твърдите гласоподаватели на ГЕРБ в Долна баня, макар да не проявиха никакъв интерес към събеседване с височайшия гост.
Целта на обиколката на Цветанов бе да представи листата на ГЕРБ за София-област. Неин водач е бившият зам.-министър на финансите Владислав Горанов. В сравнение с него дори нахаканата Корнелия Нинова от БСП прилича по-скоро на скромна дружинна ръководителка на местна пионерска организация. Той бе представен от Цветанов като голям експерт в областта на икономиката и финансите. Навсякъде Горанов повтаряше едно и също - че ГЕРБ и той лично знаят как се управлява държава в криза. Разбира се, никъде не стана дума за това, че името на Горанов беше замесено в един от най-големите скандали по време на управлението на ГЕРБ - този с изтичането на информация от записи със специални разузнавателни средства (СРС), придобил известност като "Ало, Ваньо". От участието на Горанов в този скандал стана ясно, че се е опитвал да внуши на шефа на митниците Ваньо Танов да не отвръща на ударите на Цветанов, защото истинската мишена е финансовият министър и негов пряк началник Симеон Дянков. Така още в средата на мандата Горанов взе правилната страна в двубоя между Цветанов и Дянков, с което си гарантира поне депутатско място в следващия парламент. И показа, че умее бързо да се ориентира накъде духа вятърът, за разлика от много свои колеги, които се нахвърлиха върху Дянков чак след като той бе отстранен от поста си.
На второ място в листата е бившият депутат от ГЕРБ Светлин Танчев. Неговото име пък бе замесено в лобистката поправка в Закона за наркотичните вещества, с която за малко не бе разрешено да се рекламира дрога. Следите тогава водеха именно към Танчев, като човек, който е настоявал да се промени смисъла на закона и да се разреши реклама с изображение на дрога. Впоследствие обаче всичко бе заметено под черджето. Не стана дума за скандала и по време на представянето на листата. За Танчев все пак, за разлика от Горанов,
Цветанов не изля кой знае колко суперлативи
Във всички свои изказвания Цветанов повтаряше, че ГЕРБ не трябва да отговаря на конфронтацията на опонентите си. Малко по-късно обаче, когато предизборното му турне бе помрачено от твърденията на прокуратурата, че в МВР има предпоставки за злоупотреби със СРС, Цветанов най-безпардонно наруши собствените си препоръки към актива. Вместо да обясни как така по негово време се е злоупотребявало със СРС, той започна да припомня за подобни скандали от предишни мандати - "Филчевгейт", "Галерия" и т.н. А когато репортери му припомниха, че предпочитат да чуят неговия коментар за актуалния скандал, той отсече:
"Ще говоря за това, което смятам, че е важно"
Според Цветанов всички партии от опозицията са дали светкавични пресконференции след разкритията на прокуратурата и са поискали оттеглянето му от политиката, защото "всички те през тези години са обгрижвали и са обслужвали организираната престъпност". Връзката между тези два факта той остави на въображението на публиката, което очевидно е доста по-скромно от неговото.
Та така - говоренето на Цветанов по градове, села и паланки из страната няма да се различава особено от това при софийското му турне. И което повтаряше като латерна непрекъснато и в битието си на силов министър. Заучените фрази за управленски успехи, изчерпващи се най-вече с някой и друг ремонтиран път, се редуват с нападки към тройната коалиция. Но новина в това дори и хората с развинтена фантазия не могат да намерят. А опитите да асфалтира неудобните въпроси за доходите и полицейщината, ако изобщо се намери кой да му ги зададе, ще звучат правдоподобно само в ушите на най-големите поддръжници на ГЕРБ. Фактът, че тази партия продължава да е водеща политическа сила, е най-добрата илюстрация за качеството на мат'риала, от който е съставен т.нар. ни политически елит. На кого му пука, че процентът на гласуващите в България стремглаво пада?
|
|