Европейската комисия ще открие нови наказателни процедури срещу Унгария по повод четвъртата поправка в конституцията на страната. Това съобщи еврокомисарят по правосъдието Вивиан Рединг в Европейския парламент в Страсбург. Тя участва в дебат, на който беше обсъдено положението в Унгария по повод поредните промени в основния закон.
Обособяването на механизъм за наблюдение на спазването на основните права и на върховенството на закона в Европейския съюз ще бъде обсъдено в понеделник на Съвета по общи въпроси, заяви от името на ирландското председателство на ЕС министърът по европейските въпроси Лусинда Крайтън.
В своето изказване Рединг отбеляза, че Брюксел наблюдава внимателно Унгария от 2011 г. в качеството си на пазител на законите. Оценихме промените в унгарското законодателство и открихме наказателни процедури - някои от тях са в ход, други са приключени с постановяването на наказания от Съда на ЕС, трети са спрени, уточни комисарят.
Рединг критикува въвеждането на такса, която следва да бъде плащана от унгарските граждани при постановяването на глоби срещу Будапеща от Европейския съд. Това е все едно гражданите да плащат два пъти - за действията на правителството, както и от джоба си, коментира тя. Комисарят изрази загриженост от друга промяна в унгарските закони, която създава възможност за прехвърлянето на дела между съдилища "по целесъобразност". Според нея това би могло да се окаже несъвместимо с изискването за справедлив процес и честна съдебна защита.
От името на ЕК тя изрази тревога от промените, свързани с политическата реклама, ограничена единствено до обществените медии. Рединг припомни, че през миналата година срещу Будапеща бяха открити две наказателни процедури, свързани със законодателните промени по повод ранното пенсиониране на унгарските съдии, както и с независимостта на институцията, заета с личните данни.
Рединг отбеляза, че Съдът на ЕС е постановил връщане на отстранените съдии на работа, а това още не се е случило. Еврокомисията настоява унгарските власти да действат отговорно, в интерес на своите граждани и на всички европейци, заяви еврокомисарят.
Председателят на либералите и демократите Ги Верхофстат предложи спрямо Унгария да бъде приложен чл. 7 от Договора за ЕС, който предвижда обратимо замразяване на правото на глас на унгарските представители в Съвета. Предложението му бе свързано с това, че властите в Будапеща не са спазили досега решението на Европейския съд за възстановяване на работа на предсрочно освободените съдии. Верхофстат критикува също текста в унгарската конституция, с който бракът е определен като съюз на двама хетеросексуални партньори. Рединг посочи, че употребата на чл. 7 от Договора за ЕС трябва да бъде три пъти обмислена, преди да бъде предприета.
От името на конфедерацията на Европейската обединена левица и Северната левица Мари-Кристин Вержиа посочи, че върховенството на закона страда навсякъде в Европа и това следва от решенията на Съда в Страсбург. Режимът в Будапеща мисли, че като има 2/3 мнозинство, може да си позволи всичко, а всъщност това е огромна отговорност. Резултатите от управлението на Орбан са катастрофални, коментира тя.