:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,968,068
Активни 577
Страници 4,225
За един ден 1,302,066

Съдът на ЕС забрани принудителна продажба на ипотекирани жилища

Магистратите решиха, че са незаконни промените в изчисляването на лихви след подписване на банков договор за заем
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Мароканецът Мохамед Азиз, който заведе делото, показва отнетия си дом, намиращ се в испанския град Марторел.
Банките нямат право да продават ипотекирани имоти на свои клиенти, които изпитват финансови затруднения и не могат да погасяват вноските по кредитите си. Това реши Съдът на ЕС, който се намира в Люксембург, като се позова на евродиректива от 1993 г. за неравноправните клаузи в потребителските договори. Според магистратите продажбата на ипотекиран имот от кредитната институция е неправомерна, когато до нея се е стигнало заради неравноправна клауза в договора за кредит и когато тази продажба не може да бъде блокирана чрез оспорване на въпросната клауза пред съд.

В същото време ЕК подготвя общи европравила за ипотечното кредитиране в рамките на ЕС, като целта е да се защитят потребителите. Проектодирективата задължава кредиторите в ЕС да проверяват по-внимателно надеждността на потенциалните получатели на заеми, както и способността им да погасяват кредитите си. Правилата също така ще засилят и защитата на потребителите, като ще направят по-трудно за кредиторите да отнемат принудително жилищата на свои клиенти, които имат финансови затруднения и не могат редовно да погасяват вноските си.

Съдът в Люксембург се произнесе по дело, заведено от живеещия в Испания мароканец Мохамед Азиз, чийто ипотекиран имот е продаден от банката кредитор през 2010 г. Азиз подписва 33-годишен договор за ипотечен кредит на стойност 138 000 евро с банката Catalunyacaixa през юли 2007 г., като той съдържа клаузи за предсрочна изискуемост на заема при неизпълнение на условията от кредитополучателя. Има и точка, според която Catalunyacaixa има възможност не само да иска принудително изпълнение върху ипотекирания имот, за да събере евентуалното вземане, но и за тази цел директно да определи размера на задължението, като представи съответно удостоверение за този размер. Азиз по-късно оспорва тази точка в договора си. От октомври 2007 г. Азиз забавя плащането на редица месечни вноски, а от края на май 2008 г. спира да погасява заема. През юли 2010 г. се провежда търг за жилището, но не се явяват желаещи купувачи и то остава за банката, а Азиз е прогонен.

В решението си Съдът в Люксембург тълкува Директива 93/13/ЕИО от 5 април 1993 г. Решението важи за целия ЕС, включително и за България. То се отнася също за едностранното определяне от банките на дължимата от клиента сума; промените в методиката на изчисляване на лихвата след подписване на договора; определяните драстично високи лихви при забавено плащане на вноска.

ЕК реши, че ще съди Испания в Съда в Люксембург заради наложения от Мадрид по-висок данък върху недвижимите имоти, собственост на чужди граждани.

РЕКОРДИ

Безработицата в Испания достигна рекордни 27.16% през първото тримесечие на 2013 г., показват официалните данни, представени от Мадрид и цитирани от агенциите. В момента броят на испанците без работа е над 6.2 млн. души, което е с 237 400 души повече в сравнение с последното тримесечие на м.г. Тогава безработицата бе 26.02%.
3
4737
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
26 Април 2013 06:38
В резултат на съдебните решения банките ще вдигнат лихвите.
26 Април 2013 09:01
Направо да им опрощават заемите.

----
Натисни тук
26 Април 2013 09:21
Да четат юристите в рамките на целия ЕС. Добра крачка. Време беше.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД