Руският президент Владимир Путин отговори вчера на десетки въпроси, свързани с развитието на страната. |
"Може би някои от нещата, за които говорят опозиционните лидери, ще станат по-разбираеми за обществото. Може би някои от тях са необходими", допълни държавният глава. "Грешка е да се смята, че руският парламент е послушен. Нищо подобно. Това не съответства на практиката на нашия политически живот", отбеляза държавният глава. Според него в Русия има управляваща партия, която представлява мнозинството във властта, но сред хората в нея се срещат различни възгледи. Той обаче смята, че в неговия стил на държавно управление няма елементи на сталинизъм, като призна, че страната му се нуждае от "ред и дисциплина". "Хората са наказвани, защото нарушават закона или правата на околните", заяви той, споменавайки делото срещу групата "Пуси райът", чиито членки бяха затворени в отдалечени затворнически колонии заради протестните си действия срещу Путин в църква. Президентът изрази увереност, че съдебното дело срещу опозиционера Алексей Навални ще бъде напълно обективно. Неправителствените организации, участващи в политическите процеси, трябва да разкриват своите източници на финансиране, каза Владимир Путин, попитан за новия закон за тези организации. Той допълни, че в САЩ действа аналогичен закон от 1938 г.
През последната година повече от 800 чиновници, депутати, представители на силите на реда и други служители, притежаващи специален правен статут, са били привлечени към наказателна отговорност за случаи, свързани с корупцията, заяви руският президент. Той обеща да се придържа към икономическата си политика въпреки "тревожните сигнали" и критиките от страна на бившия му финансов министър Михаил Кудрин, който го обвини вчера, че се задоволява с "половинчати реформи". "По този въпрос се води дебат, но основите на нашата политика остават непроменени", отсъди Путин и каза, че няма да прави промени в правителството на премиера Дмитрий Медведев. По време на разговора той обясни "тревожните сигнали, свързани със забавянето на икономическия растеж" на страната, с кризата в еврозоната, където се намират основните търговски партньори на Русия, както и с "твърде строгата кредитна политика", която възпрепятства икономическата дейност. Президентът подкрепи налагането на данък "лукс" за скъпите недвижими имоти.
Атентатът в Бостън трябва да бъде повод за Русия и САЩ да обединят усилията си в борбата срещу тероризма, каза Владимир Путин. Той отбеляза, че охлаждането на руските отношения със САЩ и Запада е започнало не сега, а със събитията в Ирак. Путин определи съставянето и обнародването от властите в САЩ на така наречения "списък Магнитски" като проява на имперско поведение във външнополитическата арена. Руският президент потвърди, че е получил две писма от олигарха Борис Березовски, който бе открит мъртъв в дома си в Лондон. Путин разкри, че олигархът се е извинил за своите грешки и е поискал да му бъде разрешено да се върне в Русия. Руският президент не смята, че "Газпром" е пропуснал революцията в шистовия газ. По думите на Владимир Путин себестойността на добива на шистовия газ продължава да е много-по-висока, отколкото тази на традиционния добив и вреди на природата. При това той подчерта, че Русия разполага с достатъчно запаси от газ, за да го добива по традиционните методи.
Отговаряйки на въпрос дали разглежда министъра на извънредните ситуации Сергей Шойгу като свой приемник на поста държавен глава, Путин каза, че неговият приемник ще бъде "избран от народа на Русия". Президентът в момента е подкрепян от 63% от руснаците, сочат данни от проучване на независимия център "Левада", предаде Интерфакс. От работата на Медведев са доволни 52%. Сред политиците с най-високо одобрение е Шойгу с 16%, като след него се нарежда лидерът на комунистите Генадий Зюганов.