Парламентът на Гърция прие закон, с който ще бъдат уволнени 15 хиляди държавни служители срещу отпускането на поредния транш на стойност 8.8 млрд. евро от финансовия спасителен пакет от ЕС, МВФ и ЕЦБ, предадоха агенциите. 2000 от тях ще бъдат освободени от длъжност в следващите два месеца, а останалите - до края на 2014 г. След като парламентът в Атина одобри разпоредбата, още вчера трябваше да получи 2.8 млрд. евро от транша. Решението за уволнение даде повод на синдикатите да обвинят правителството на премиера Андонис Самарас, че не само не се бори с рекордната безработица, но я увеличава допълнително. Одобреният от правителството закон предвижда също намаляване с между 15 и 26% на минималната работна заплата.
Корабите и влаковете в Гърция няма да се движат на 1 май заради 24-часова стачка, писа в. "Етнос". Протестът е организиран от двата най-големи синдиката в страната - на работещите в частния сектор (ГСЕЕ) и в държавния сектор (АДЕДИ). Фериботните компании планират извънредни маршрути и промяна на часовете за отпътуване на фериботите с цел да се обслужат пътниците.
Междувременно стана ясно, че Банката на Кипър е приключила с трансформирането в акции на 37.5 % от негарантираните банкови депозити, превишаващи 100 000 евро. По този начин е изпълнено едно от основните условия, поставени от ЕС и МВФ за отпускането на финансовата помощ от 10 млрд. евро за Никозия. Освен заменените 37.5 % от негарантираните депозити други 22.5% са блокирани, за да бъдат трансформирани през следващите месеци изцяло или частично в ценни книжа. Други 30% от средствата на богатите вложителите са замразени и поддържани като депозити до нормализиране на ситуацията в банковия сектор в Кипър.
Президентът на острова Никос Анастасиадис вчера предложи редица промени в Конституцията на страната, отнасящи се до реформирането на държавната служба, модернизирането на институциите за управление на икономиката, борба с корупцията и бюрокрацията, въвеждането на задължително деклариране на доходите и имуществото на държавните чиновници.
Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц пък смъмри ЕС, че е отишъл твърде далеч в политиката на бюджетни ограничения, писа белгийският в. "Лез Еко". "Що се касае за националното равнище, в политиката на икономически ограничения стигнахме твърде далеч. Очевидно, че аргументът, според който съкращаването на държавните разходи възвръща доверието на инвеститорите, е неверен", смята той. Според него ЕС се намира в плачевно състояние, а европейците не разбират механизмите на неговото функциониране.