:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,822,717
Активни 108
Страници 21,706
За един ден 1,302,066

Държавните фирми ще държат в една банка до 25% от парите си

Големите държавни фирми ще могат да държат в една банка максимум 25% от парите си. Изборът на банка при ползването на финансови услуги ще се прави на базата на минимум 5 получени оферти. Правилата за класиране на банките ще са общи и задължителни за всички държавни дружества. Данните за спазване на правилата за концентрация на средствата ще се обявяват публично на всеки три месеца.

Това предвиждат промени в правилника за упражняване на правата на държавата в търговските дружества с държавно участие, публикувани за обществено обсъждане на сайта на икономическото министерство. Ако новите текстове бъдат приети, държавата за първи път ще наложи общи и задължителни правила за всички държавни фирми и ще гарантира публичност на информацията за техните пари.

Новите изисквания за избор на финансови институции ще важат за всички фирми с над 50% държавно участие, за контролираните от тях дружества, за лечебните заведения - държавна собственост. Те ще са длъжни да спазват обща методика за избор на финансова институция при ползването на четири вида услуги - депозиране на средства, управление на разплащателни и други сметки, финансиране през оборотни, инвестиционни или други кредити, при сключването на сделки с финансови инструменти, включително валутни сделки. Наред с изискването за минимум 5 оферти те ще трябва да класират кандидатите по обща формула - 40% тежест за неколичествени критерии като опит и 60% тежест за конкретните количествени показатели в офертата.

Ограниченията за концентрация ще важат само за фирмите с балансова стойност на паричните средства над 3 млн. лв. При тях вложенията в дадена банка, след приспадане на непогасената част по дадени заеми, не може да надхвърля 25% от общата сума, с която съответната фирма разполага. Спазването на тези ограничения ще се отчита на месечна основа, като фирмите ще имат 1 месец след констатиране на дисбаланс да предприемат мерки за отстраняването му.

Въвеждат се и задължителни правила за отчетност. Фирмите ще подават информация към принципалите си за спазване на правилата на всеки три месеца, като данните ще постъпват и в Министерството на финансите. Министерствата от своя страна ще публикуват на сайта си обобщена информация за спазването на правилата и ограничението за концентрация.

Противно на уверенията на премиера Марин Райков, че при публикуването на документа журналистите ще получат данни за съществуващата в момента концентрация на средства на държавните дружества в банковите институции, тази информация липсва. Така не е ясно до какви размествания ще доведат новите правила и кои държавни дружества ще трябва да обявяват нови конкурси за избор на финансови институции. Публична тайна е голямата концентрация на капитали на едни от най-богатите държавни дружества - енергийните, в една банка - Корпоративна търговска. Фирмите ще имат срок от 6 месеца след приемането на промените да се съобразят с тях.
16
3241
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
29 Април 2013 21:05
Грехота е Райков да даваш държавните пари в частните банки (е, не в една-единствена, а в четири), вместо в държавната Банка за развитие! И така да принуждаваш Асен Ягодин да взима пари от бившата СИВовска банка, МИБ, за да кредитира (при атрактивни условия) малкия и среден бизнес! Истински Киряк Стефчофф си ти Премиерино наш!
29 Април 2013 22:18
Ние ескимосите си държиме авоарите само в една банкова институция. Задължително държавна.
29 Април 2013 22:36
А не е ли по-правилно всички плащания от и за държавата да стават чрез ДЪРЖАВНА БАНКА.
Или непременно трябва да пълним гушите на американски, немски, италиански, гръцки и пр. банкери!
30 Април 2013 00:55
Противоконституционно е в държавата да НЯМА държавна собственост търговска банка!
Така Гражданите и фирмите са лишени от правото им на Избор в чия от двата вида равноправна и равнопоставена по Конституция собственост(частна държавна и частна НЕдържавна) банки да влагат парите си или да вземат кредити!!!
Същото важи и за застахователните дружества в "демократичната" НЕнародна(след 1989 г.) Република България днес, които всички са НЕдържавна частна собственост! Особено, пък, що се отнася за задължителните застраховки- те трябва задължително да се сключват с Държавата, с държавна собственост застрахователни дружества, щом Държавата задължава за такива застраховки( а НЕ иска да стои зад тях?!)
Отделно, че НЯМА причина от държавни пари и задължителни застраховки да печелят частни НЕдържавни банки и застрахователни дружества, като може Дъжавата да печели! Ама, нали, Демокрация Е, БЕ!
ИСКАМ- и имам конституционно Право!-да имам избор в държавна или в НЕдържавна собственост банки и застрахователни дружества да влагам парите си или да тегля кредити, или да си правя застраховките(особено задължителните)! КАЗАХ!
30 Април 2013 12:13
Добра е тази мярка но е половинчата. Трябва да се доразвие. Трябва да се даде възможност на държавни банки да оперират с държавните пари. Да,нека да са по 25% във всяка банка,но да е държавна. Засега май освен БНБ има само една държавна банка - Банката за развитие. Така че тази идея не може да вкара всичките дуржавни пари в държавните банки. Щото на практика такива няма. Няма,мили мои! Нищо не пречи обаче БНБ да даде лиценз на още няколко ДЪРЖАВНИ банки. Айде стига сме пълнили гушите на Хампарцумян и на други лапачи. Айде стига лансиране на преялите от печалби частни банки-лакомии! Защото печалбата на държавните банки ще отиват в бюджета а не в незнайно чий джоб. Айде стига вече..!
30 Април 2013 14:07
Противоконституционно е в държавата да НЯМА държавна собственост търговска банка!
...учителю, разяснете подробно - какво е противоконституционното (сравнете с обстоятелството, че авиокомпания, носител на националния флаг, не е държавна), наблегнете на последната част от вашето твърдение - нещо куца това "държавна собственост търговска банка"?
30 Април 2013 17:45
Горките, те не са чували за БКК! Ами нали тя подготви банките за приватизация и ги продаде, за да чопне държавата некой лев. Сега реват - нямало държавни банки. А пък още преди това имаше само 2 банки, и двете държавни - ДСК и ВТБ. Първата беше всъщност спестовна каса, нямаше срочни влогове. И лихвата беше 1% годишно. Ама беше отдавна, ехх!
30 Април 2013 19:30
Официалният купувач на "Труд" и "24 часа" ще е Венелина Гочева


Съобщение на сайта на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) за производство по искане на "Про нюз България" АД за концентрация на медийния пазар с покупката на "Медийна група България - Холдинг" АД, издател на групата вестници около "Труд" и "24 часа" и собственик на сградата на Полиграфическия комбинат, потвърди, че евентуалният нов собственик на групата ще бъде Веналина Гочева.

В ръководството на "Про нюз България" е управителят на Медийна група България холдинг" Венелина Гочева. До средата на миналата седмица тя беше съуправител заедно с Любомир Павлов, но с решение на общото събрание тя пое еднолично управлението.

Павлов се оттегли, като бяха вдигнати предпоследните бариери пред прехвърлянето на собствеността в Медийна група България холдинг.

Тъй като няма основания КЗК да открие признаци на концентрация, след произнасянето й ще може да се финализира сделката.

Освен Гочева в Съвета на директорите на "Про нюз България" са и адвокатите Ангел Ризов от кантора "Камбуров и партньори" и Мариус Величков от "Джингов, Гугински, Кючуков и Величков", показа проверка на "Капитал". Съдружници в компанията са Венелина Гочева и адв. Димитър Димитров, бивш изпълнителен директор на "Феста холдинг", собственост на Петя Славова. Тя е и мажоритарен собственик на Инвестбанк, основен кредитор на "Медийна група България холдинг" чрез фирмата на Гочева "Про нюз".
01 Май 2013 01:56
ПРОФ. ДЪРВИНГОВ,
По Конституция, Собствеността е "публична" или "частна"(чл. 17 ал.2)!
По Закон, "собствеността на държавата е публична и частна" (Закон за собствеността-чл. 6)!
Справка:
ЗАКОН ЗА СОБСТВЕНОСТТА
...
ЧАСТНА СОБСТВЕНОСТ
...
Чл. 28. Собственост на физически и юридически лица могат да бъдат всички вещи с изключение на тези, които съгласно Конституцията на Република България са изключителна държавна собственост или по силата на закона са публична държавна или общинска собственост.
...
ЗАКОН ЗА ДЪРЖАВНАТА СОБСТВЕНОСТ- Натисни тук
...
Чл. 2. (1) Собствеността на държавата е публична и частна.
(2) Публична държавна собственост сапосочва се - бел.§39)
...
(3)Частна държавна собственост са всички други имоти и вещи - държавна собственост. Плодовете и приходите от имотите и вещите, публична държавна собственост, са частна собственост на държавата.
.....................
Ерго, банка може да бъде частна собственост на държавата или да е частна НЕдържавна собственост(каквито са търговските банки сега в България, след приватизацията на бившите частна собственост на държавата банки)!!!
П.П. "Национален превозвач" е вид привилегия, а НЕ вид собственост!
Други въпроси?!
01 Май 2013 15:30
Парагаф39

Моля, обяснете, какво означава "държавна частна собственост"? Все съм си мислела, че всяка държавна собственост е и публична. Което би следвало да означава, че една държавна собственост се ползва от много хора, от народа. Не съм чела текста, който цитирате - а сигурно и други хора, неспециалисти като мен, не са наясно с въпроса.
01 Май 2013 15:38
Кратуна,най-общо казано частна държавна/общинска/собственост са имотите/активите/ ,с които могат да бъдат извършвани разпоредителни действия/отдаване под наем;продажба и т.н./
Обяснението е доста постно,но като начало за размисъл стига.
01 Май 2013 15:45
Important widely recognized types of property include real property (the combination of land and any improvements to or on the land), personal property (physical possessions belonging to a person), private property (property owned by legal persons or business entities), public property (state owned or publicly owned and available possessions) and intellectual property (exclusive rights over artistic creations, inventions, etc.), although the latter is not always as widely recognized or enforced.[5] http://en.wikipedia.org/wiki/Property

Извинете, но пак не разбирам. Ние изглежда сме измислили специални термини и законодателство, които да позволява на държавните мъже да разпродават както си искат държавното имущество. Тоест, те да се отнасят с него като с лично, тоест - с частно. Погледнете в дефиницията по-горе: публичната собственост е или държавна или общинска, например, тоест тя при всички случаи не е частна. По този начин те се сливат със законодателството, сиреч разделението на властите го няма!
01 Май 2013 16:04
Кратуна,просто трябва да прочетеш Закона за държавната/общинската/собственост и ще ти се изясни.
Не може да е частна държавна собственост мостът над реката или язовирната стена на яз.Искър.
Но може да е частна държавна собственост кафенето в Министерството на културата и съответния министър да го даде под наем на някой аскер-аркадаш.
Капиш?
01 Май 2013 19:50
KRATUNA,
/:/ "Извинете, но пак не разбирам. Ние изглежда сме измислили специални термини и законодателство, които да позволява на държавните мъже да разпродават както си искат държавното имущество.
............................................................................
НЕ ние, а "Те"- "демократите" след 1989 г.!- ги измислиха "специалните термини и законодателство"! Те, "демократите", си знаят защо!
А какво е "частна държавна собственост" и какво е "публична" държавна ИЛИ общинска собственост, го казват демократичните закони- дал съм по-горе цитати от съответните закони.
01 Май 2013 21:15
В шок съм! Кое е юридическото лице, което се разпорежда с "частната държавна собственост" и кой го определя?! На Запад тъкмо липсата на такова лице е в основата на различието между частна и държавна собственост.

Например, ако има сграда, която е държавна собственост и се използва за нещо, което после става ненужно - напр. клуб на партия, поликлиника - не може държавата ей така, както си иска, да вземе и да го дава под наем... Но у нас, излиза, че може - дори нещо повече, доколкото разбирам, държавата просто може да си къса парчета държавна собственост, да ги означава като "частна държавна" - и някой държавен хрантутник да печели, все едно е частник?! Така ли е, или нещо пак не ми е разбрала кратуната?
01 Май 2013 21:24
А всъщност исках по повод темата да попитам - какъв закон позволява на премиер, който е временен - да определя къде държавните предприятия да си държат парите? Постановката ми се струва абсурдна! От друга страна - питам, ако някой може да ми обясни, защо най-яките държавни предприятия си държат парите в Сити-банк?!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД