:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,386
Активни 752
Страници 27,951
За един ден 1,302,066

ЕК променя правилата за изплащане на обезщетения за безработица

Брюксел настоява имигранти, търсещи работа, да получават помощи от родните си страни, а не от тези, в които са се заселили
Снимка: ЕПА/БГНЕС
ЕС трябва да започне „демократичен дебат” или ще се провали в мечтата си за интеграция на континента, предупреди председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу в Брюксел на конференция, посветена на бъдещето на ЕС.
Брюксел подготвя промяна на правилата за отпускане на обезщетения за безработица, разкрива в. "Файненшъл таймс". ЕК настоява имигрантите, търсещи работа, да получават помощи от родните си страни, а не от тези, в които са се заселили, като по този начин ще се ограничи т.нар. "социален туризъм". Срокът на обезщетенията за безработица трябва да бъде удължен между 3 и 6 месеца за имигранти, заминали да търсят работа в друга страна - членка на ЕС. Според изчисленията на ЕК имигрант си намира работа средно за 16 месеца. Еврокомисарят по правосъдието Вивиан Рединг ще представи официално предложението на ЕК в четвъртък. То е част от пакет мерки, чиято цел е да се стимулира свободното движение на работна ръка в рамките на общността. Засега не е ясно как страните - членки на ЕС, ще подходят към идеята на Брюксел, писа в. "Файненшъл таймс".

Великобритания, Германия, Австрия и Холандия изпратиха преди около месец писмо до ЕК, в което настояха да бъде преразгледана директивата за свободно движение на хора. Те мотивираха искането си с обяснението, че много от градовете им са подложени на "значителен натиск от определени имигрантски групи от други членки" и това създава проблеми на социалните системи. Макар че министрите не споменаха поименно България и Румъния, писмото бе изпратено месеци преди 1 януари 2014 г., когато гражданите на двете балкански държави ще получат пълен достъп до европейския трудов пазар. Появиха се призиви за ограничаване на т. нар. "социален туризъм" чрез въвеждане на правила, забраняващи на европейските граждани, експулсирани за измами със социални средства, да се завръщат във въпросните страни.

СТАТИСТИКА

25 000 са официално регистрираните български имигранти в Германия през 2012 г., предаде "Дойче Веле", като цитира данни на Федералната статистическа служба. През миналата година в страната са дошли малко над 1 млн. имигранти, което е с 13% повече спрямо 2011 г. и най-голям приток на чужденци от 1995 г. насам. През 2012 г. в страната са пристигнали 396 000 души повече, отколкото са си тръгнали. Мнозинството от новопристигналите са граждани на други страни от ЕС, като се наблюдава значително увеличение на новодошлите от страни, засегнати от дълговата криза в еврозоната - Испания, Гърция и Португалия.
10
4990
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
08 Май 2013 11:07
Това също не е правилно.
По правилно би било, обезщетението при безработица и социалните помощи да са пропорционално на времето в което лицето е работило във дадената и родната си страна.
Тоест ако съм работил 2 месеца в Германия и 10 години в България, помощта трябва да е по Българските стандарти и да идва от България, а малка част от Германия. По този начин хората ще имат стимул да работят в страната, която ги е приела.
Възможно е също така да се приеме някаква граница за стаж при която приемащата страна да поема изцяло този вид помощ. Но тази граница не трябва да е по-малко от 3-4 години.
08 Май 2013 11:28
'настояха да бъде преразгледана директивата за свободно движение на хора'

Самото намекване за това си е чиста дискриминация.
Май някои в ЕС ще са по-свободни от останалите?..
08 Май 2013 12:01
Ако въведат това "недоумие" трябва да гласуват и осигуровките за безработица на работещите в чужбина да бъдат превеждани в родната страна на емигрантите. Голяма простотия!
08 Май 2013 12:21
Питам се, кой ще им мете улиците и ще им мие чиниите?!
08 Май 2013 14:02
Ама на запад и обезщетения за безработица ли плащат, без изобщо да си работил?
08 Май 2013 14:30
Брюксел настоява имигранти, търсещи работа, да получават помощи от родните си страни, а не от тези, в които са се заселили

става, също така да отворят информацията за банковите сменки на червената буржоазия и недвижимото им имущество, и пратят парите обратно при конфискация на имущаство им. В Германия всяка година се конфискуват няколко хиляди недвижимо и движимо според законите срещу корупцията. не можеш да докажеш произхода, хоп конфискация и хоп малко прокуратура, съд и даже пандела
08 Май 2013 17:08
kaily
08 Май 2013 14:02

Ама на запад и обезщетения за безработица ли плащат, без изобщо да си работил?


ами поне в Австрия не е така - минимум 1 година на пълно работно време или 5 години самоосигуряващ се... май някой пак търси работа на "гениалните" брюкселски чиновници, които след кривите краставици и банани, минералната вода и подобни, се чудят коя да е поредната малоумна евродиректива.
08 Май 2013 18:06
минимум 1 година на пълно работно време или 5 години самоосигуряващ се

и в германия е така,но изключенията са повече от правилата...тук злоупотребяват главно имигранти от бившия ссср...
а нашите сънародници също са открили начин да източват осигурителната система - чрез получаването на детски - по 183 евро месечно на чаве...
08 Май 2013 18:29
е че те не източват, имат деца, плащат им. Щяха да източват, ако нямаха деца, пък им плащаха...
08 Май 2013 19:39
dzh-1, това си е нормално - и в Австрия са толкова, но мисля, че поне трябва да си с постоянно местожителство и да си здравноосигурен... иначе 180 евро на месец излиза само храната на 1 човек - не им е това проблема. На острова мисля, че само с постоянно местожителство им дават и социални помощи... или даваха.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД