Кабинетът няма да обяви размера на влоговете на държавните фирми в отделни банки дори при наличие на концентрация на капитали над позволените лимити. Ще се предоставя подробна информация дали отделни фирми надхвърлят максималния праг за концентрация - 25% от наличните им средства, но само като дял на вложенията. Това се разбра след вчерашното заседание на кабинета.
Както "Сега" писа, в нова наредба кабинетът предлага да бъде въведено ограничение за парите, които държавните дружества могат да държат в една банкова институция. Предвижда се нетната експозиция на дадена фирма (разликата между парите по сметки на фирмата и непогасени заеми или банкови гаранции) в една банка да не надхвърля 25% от общия размер на средствата, с които тя разполага. Данните за наличие на концентрация ще се публикуват на всеки 3 месеца, а държавните дружества ще са длъжни да предприемат незабавни мерки при надвишаване на максималния лимит по оперативни причини.
Новите изисквания за избор на банкова институция и ограниченията за концентрация бяха публикувани за обществено обсъждане, без да са придружени с мотиви. Така към момента няма изходна информация кои държавни дружества надхвърлят лимита и как ще бъдат засегнати от правилата. При представянето на промените в наредбата служебният премиер Марин Райков бе лаконичен и обяви, че към момента 54% от парите на държавните дружества са в една банка. Райков не назова банката, не предостави повече информация и за държавните дружества с най-голяма концентрация на капиталите.
Помолен за по-подробна информация, Райков вчера бе категоричен, че предоставянето на повече данни на този етап ще наруши банковата тайна. Райков упрекна репортер на "Сега", че има личен проблем със жаждата си за скандал и се възмути, че по същия начин може да се настоява за подробности за личния живот на директорите на държавните дружества. В крайна сметка се оказа, че очакваната информация - картина за състоянието в момента, ще бъде предоставена след публикуването на промените в наредбата, но само частично.
Финансовият министър Калин Христов разясни, че веднага след приемането на наредбата ще бъдат предоставени данни за наличието на концентрация към края на март. От думите му се разбра, че ще се обявят съответните фирми и делът на концентрация, но не и конкретният размер на влоговете. От финансовото министерство впоследствие разясниха, че обявяването на влоговете би нарушило банковата тайна. Държавните дружества така или иначе са публични, защото отчитат финансовите си резултати на всяко тримесечие, припомниха от МФ. В същото време през 2010 година в отговор на питане на 13 медии бившият финансов министър Симеон Дянков обяви официално общия размер на влоговете на държавните фирми и разпределението им по банки. От данните стана ясно, че тогава 408 млн. лв. от общо 855 млн. лв. в депозити и сметки на държавните дружества са концентрирани в една институция - Корпоративна търговска банка. От обясненията на служебния кабинет излиза, че през 2010 г. Дянков е нарушил банковата тайна. Така и не стана ясно чия банкова тайна пази държавата, след като именно тя е принципал на държавните дружества и може сама да преценява каква част от информацията следва да е публична.
|
|