:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,518
Активни 761
Страници 29,083
За един ден 1,302,066

Словения дава на съд "Мудис" заради понижен кредитен рейтинг

Словения се закани да съди международната рейтингова агенция "Мудис" заради понижаването на кредитния й рейтинг, предаде ДПА, като цитира изказване на премиера Аленка Братушек пред местните медии. Правителството в Любляна е недоволно, че агенцията решила да свали оценката на страната в момента, когато бе обявен международен търг за продажба на държавни облигации. В края на април "Мудис" понижи кредитния рейтинг на Словения с две позиции от Baa2 до неинвестиционното ниво Ba1. Заради сваления си рейтинг властите бяха принудени да отменят търга, от който се надяваха да съберат 2.2 млрд. евро. "Нито една рейтингова агенция не може да си позволи това, което те направиха", заяви Братушек.

Международната рейтингова агенция "Фич" обяви в петък, че понижава дългосрочния кредитен рейтинг на Словения в национална и чуждестранна валута с един пункт от "А-" до "ВВВ+". Според оценката на "Фич" икономическите перспективи пред страната са отрицателни заради слабите бюджетни показатели и общия икономически спад.
5
1088
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
19 Май 2013 20:27
Доколкото си спомням ЕС имаше споразумение с всички кредитни агенции, страните от ЕС да бъдат предупреждавани 6 месеца по-рано ако има риск рейтинга им да бъде намален, и да получат оценката си с 95% сигурност, един месец преди датата на официалното обявление.
Съгласно публичната информация, която намерих в Гугъл, и без да искам да ги защитавам, но изглежда Мудис са си изпълнили споразумението.
Така че словенците са знаели че ще им намалят рейтинга. Не знам дали е така, но ми зазвучава на това словенците да са играли вабанк с идеята да ударят едно търгуване преди официалният анонс, на по-висок рейтинг, за да имат по-ниски лихви. Възможно е пък Мудис да са избързали с анонса, за да преварят търгуването.
При това положение, се получава "хвани единия, удари другият", но аз все пак смятам че позицията на Мудис е относително правилна, защото те бяха критикувани преди, че не са си подавали оценките навреме, а технически в обратната ситуация инвеститорите без собствени анализатори, щяха да бъдат "измамени" от Словения на този търг.
20 Май 2013 13:32
Балканският тигър оттече в канализацията. Сега и там ще се започнат едни шокови терaпии, приватизация и финансова стабилизация.
20 Май 2013 15:45
„Заради сваления си рейтинг властите бяха принудени да отменят търга, от който се надяваха да съберат 2.2 млрд. евро."

Да,де!Нали за това го правят.Избират момент. Крайно време е Международният съд в Хага да вземе решение по статута на тези,бих ги нарекъл, мошенически агенции.Те са истински паразити,които всъщност деформират пазара.Настанени са във финансово-икономическото пространство от пазарните фундаменталисти. И понеже съдът в Хага много се влияе от голямата вноска на САЩ в ООН, редно е Европа да се замисли за себе си чрез забранително решение за оценки от тях в Европа - и то крайно решение на Европейския съд.Това е наложително защото рейтинговите агенции могат да срутят всяка компания и дори държава, тъй като правят „оценките си” без да са задължени да дават обяснения и при това не носят НИКАКВА отговорност .Трите агенции от САЩ - Standard & Poor’s, Moody’s и Fitch, работят със съмнителни оценки и принудиха и Конгреса на САЩ да се занимава с поведението им.Важно е защото тези три агенции работят много активно срещу интересите на Европа. Общо такива паразитиращи агенции са повече от 20! Но тези трите от САЩ вече доказаха /посочено и от много източници от САЩ/,че са вредни и дори опасни защото „оценяват” манипулативно, потънали в конфликти на интереси.Те не се съобразяват дори с приетия преди десетина години „Кодекс за поведение на рейтинговите кредитни агенции” подкрепен и от САЩ и от ЕС.Всъщност ЕК взе някакви мерки за въвеждане на строги правила за работата на тези агенции на европейския пазар.Европейският комисар по вътрешния пазар Мишел Барние заявява по този случай: „Рейтингите оказват непосредствено въздействие върху пазарите и икономиката като цяло, а оттам — и върху благосъстоянието на европейските граждани.Не бива да забравяме, че кредитните агенции са допускали сериозни грешки. Изненадва и решението за оповестяване на рейтингите на някои държави в точно определен момент — например насред преговори по международна програма за подпомагане на съответната страна. Не можем да позволим задълбочаване на пазарната нестабилност заради кредитните рейтинги. Основната ни цел е да намалим прекаленото използване на тези оценки, като същевременно се подобри процесът на тяхното изготвяне. Агенциите трябва да спазват по-строги правила, да предоставят повече информация по оценяването и да носят отговорност за грешките си. Необходима е също по-голяма конкуренция в този сектор.“
Ето един пример за деструктивно поведение например на Standard & Poor’s .Те понижават преди една година кредитния рейтинг на Испания с 2 пункта предвид „съмнения” за обслужване на външния си дълг.Това било причинено поради рестриктивна политика,довела до рецесия. А истината е,че Испания предприема такава рестриктивна политика под натиска,освен на ЕЦБ и МВФ и на РЕЙТИНГОВАТА АГЕНЦИЯ Standard & Poor’s.Друга тема е набиващата се на очи връзка между МВФ и Standard & Poor’s.Какво прави сред тези „съветници” ЕЦБ,би трябвало да е загадка?!Така остава съмнението,че ЕЦБ не защитава европейските интереси, поради опасността от превръщането на Испания във „втора” Гърция?!? Ето и друг пример свързан с коментираната Мудис,цитирам: „Муудис публикува „непоискан” рейтинг на Hannover Re, с писмо до тази фирма, че „очаква деня, когато Hannover ще плати”. След като фирмата отказва, Муудис продължава да й публикува все по-лоши рейтинги и да настоява за плащане, което фирмата продължава да отказва. В 2004 г. Муудис сведе дълга на фирмата до най-ниската оценка – боклук, въпреки че другите рейтингови агенции й даваха високи оценки. Акционерите в тази фирма, облъчвани продължително с невярна информация, в крайна сметка са били шокирани от ниските оценки на авторитетна агенция като Муудис и Hannover загуби 175 млн. щатски долара пазарна капитализация.”.
20 Май 2013 16:39
Отдавна трябваше някой, да дръпне ушите на тези мошенници!
20 Май 2013 16:57
Има пазар - има проблем, няма пазар - няма проблем СССР изобщо не усеща трусовете на Голямата депресия. У нас също почти не се усещат петролните и борсовите кризи през 1973 и 1987 г. (Натисни тук - писано е точно една година преди краха на американския ипотечен пазар през 2007 г.).
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД