БСП и ДПС са постигнали консенсус, че най-спешните мерки, които новото правителство трябва да вземе, са свързани с борбата с монополите, реформата в здравеопазването и освобождаването на бизнеса от административния бюрократичен рекет и произвол. Това каза пред БНР Йордан Цонев (ДПС), според когото двете партии нямат разминавания по тези теми. Според него трябва да се изработи не само антимонополно, но и антитръстово законодателство. Цонев смята, че регулаторните органи трябва да се укрепят и да имат по-голям административен и функционален капацитет. Според него окончателният вариант на програмата на кабинета ще е готова днес, а утре новото правителство ще се гласува от парламента.
---
Консултациите около новия кабинет продължиха през целия уикенд. Кандидатът за премиер Пламен Орешарски заяви вчера, че е готов на 90% със състава на кабинета си. Той отказа да назове конкретни имена или планове за структурни промени. В събота БСП и ДПС проведоха консултации по конкретните политики в програмата на кабинета. Вчера такива консултации бяха проведени и с "Атака" и ВМРО. Според запознати не е изключено в новото правителство да бъдат включени и представители на по-малките партии, но на експертни длъжности до ниво заместник-министър.
Според Орешарски основният критерий за съставяне на кабинета е експертността. "Няма да откриете в кабинета нито един човек, който да няма експертиза в съответната област, която ще ръководи", каза той. Според него широката подкрепа за кабинета няма да се случи чрез ангажирането на хора от различни партии. Орешарски смята, че най-вече имената на министрите ще създават доверие сред хората. "ДПС няма никакви квоти в правителството, то се съставя на експертен принцип", заяви и Йордан Цонев. Неофициално се говори, че интересите на движението са към няколко сектора - земеделие и екология, образование, транспорт, информационни технологии и съобщения.
От ДПС признаха, че между двете партии има различия по отношение на политиката на бъдещото правителство. Според Камен Костадинов едно от тези различия е в данъчната политика. Движението настоява за запазване на плоския данък от 10% и да не се вдига корпоративният данък, изтъкна Костадинов в събота. Предизборната програма на БСП предвиждаше по-висок данък за доходите над 4500 лв. и нулева ставка за хората на минимална заплата. Още при получаването на мандата в четвъртък обаче номинираният за премиер Пламен Орешарски отстъпи от този ангажимент и обяви, че на този етап програмата му не предвижда изменение на данъчната система.
Като друго различие Камен Костадинов посочи конфликтния въпрос за строежа на АЕЦ "Белене". "За нас нужда от нова централа няма. Допускаме изграждането на нови мощности в АЕЦ "Козлодуй", но дори те не са на дневен ред с оглед на ниското потребление и слабия износ. Сега трябва да решаваме въпроси като безработицата и ниската заетост", коментира Костадинов.
РУЛЕТКА
Познати имена се завъртяха в слуховете за състава на бъдещия кабинет. Сред най-упоритите номинации е бившият шеф на социалната комисия Драгомир Стойнев за министър на труда и социалната политика. Съществува обаче и вариант този пост да поеме заместникът на Емилия Масларова при тройната коалиция Лазар Лазаров. В отбраната се говори, че се завръща бившият началник на Генщаба о.р. ген. Михо Михов. За финансите се спряга бюджетарят Кирил Ананиев, който беше зам.-министър в няколко правителства. Младен Червеняков пък се обсъжда и за правосъден министър, и за вътрешен министър.
Орешарски се надява икономическата платформа, която ще се опита да реализира с екипа си, да доведе до обръщане на тенденциите, възстановяване на държавността, насърчаване на икономическото развитие и повече "социална справедливост в обществото.
Натисни тук
Не чувам нищо за демографската катастрофа,дори не е маркирана като проблем.
Натисни тук