:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,681
Активни 687
Страници 23,246
За един ден 1,302,066

Доходът на чиновниците расте, на всички останали - пада

За 4 години при "замразени" заплати държавните служители са увеличили възнагражденията си с 27%
Политиката за замразяване на доходите важи единствено за редовите граждани, показва отчетът за изпълнение на бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2012 г. Докато за над 2 млн. българи средният осигурителен доход, от който зависят парите им за пенсия, е намалял за първи път в кризата до 589 лв., бюджетът вече осигурява държавните служители върху повече от 1000 лв.



Точно 2.176 млн. българи от масовата трета категория труд са били осигурявани средно с 45 лв., или със 7% по-малко спрямо 2011 г. При това през м.г. имаше ръст на минималните осигурителни прагове с над 5%.

Подобно намаление на доходите на най-голямата група работещи българи има за първи път в кризата. Дори през 2009 г., когато масово се намаляваха заплати, пак е отчетено увеличение на осигурителния доход при тях спрямо 2008 г. Тази тенденция се обяснява с факта, че при съкращения се освобождават първо най-ниско квалифицираните и съответно най-ниско платени работници.

По-логичното обяснение в случая е, че се търсят възможности за заплащане без осигуряване - традиционния ефект от административните мерки за увеличаване на доходи, както и че се назначават хора на временни позиции, като се използват възможностите на субсидираната заетост по различни мерки и програми.

Докато за другите пада, средният осигурителен доход на държавните служители скача до 1124 лв. Година по-рано осигуровките им са били върху 985.50 лв. Нарастването е със 138.50 лв., или с около 12%. Доходът им е два пъти по-висок от средния за всички категории лица от 584 лв. В тази статистика дори не влизат назначените по специалните закони полицаи, военни и магистрати. На практика държавните служители вече бият по доходи военните и полицаите, чиито осигуровки през м.г. са били върху 1004 лв. От 2009 г., когато ГЕРБ дойде на власт и уж наложи политика по замразяване на доходите, увеличението на средния осигурителен доход на държавните служители е с над 27%. Тогава той е бил 879 лв.

Огромното увеличение може да се обясни с включването на парите за прослужено време към основните заплати на работещите в държавната администрация. Тази сума и преди е влизала в осигурителния им доход, но много ведомства използваха промените в административните закони през м.г., за да изравнят възнагражденията на по-младите си служители с тези на по-възрастните, чиито заплати бяха много по-високи само заради повечето опит.

Ако се вярва на отчета на НОИ, друга причина за огромния ръст на възнагражденията на държавните служители е оптимизирането на администрацията, тъй като през м.г. те са били 20 201, докато година по-рано за сметка изцяло на държавата са осигурявани 32 900 чиновници. Подобно намаление обаче е напълно нелогично, тъй като от юли 2012 г. работещите в още 10-ина структури станаха държавни служители. В отчета няма обяснение откъде идва голямото разминаване. От 2009 г. насам НОИ отчита между 32 000 и 35 000 държавни служители.



ОЩЕ НАМАЛЕНИЯ

Върху по-малко се осигуряват 137 000 българи, работещи тежък труд от втора категория труд, които са внасяли вноски върху 615 лв. през м.г. при 650 лв. през 2011 г. При тях обаче има увеличение на наетите с около 14 000 души, които обикновено са по-млади и с по-малък доход. Лек ръст има в осигурителния доход на работещите при най-тежките условия труд, който се вдига от 861 лв. на 914 лв. През м.г. имаше стачка в държавните Мини "Марица-изток", с която работещите си издействаха по-високи възнаграждения.
40
7754
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
40
 Видими 
26 Май 2013 19:21
'На практика държавните служители вече бият по доходи военните и полицаите, '
овенните и полицаите получавали много, а???? Що никой не се натиска да става офицерин, а всеки се натиска да стане държавен служител???
26 Май 2013 19:23
Чиновник да си в това време
26 Май 2013 19:23
Страховитата демографска катастрофа в която се намира България дава основание за опасения,че пенсионната система няма да издържи и днешните работещи на практика да останат без пенсии.
Повече от 60% от разходите за пенсии в момента се финансират от данъци,а не от осигуровки и пенсионната система ще рухне в следващите 1-2 десетилетия и хората ще останат без осигурени достойни старини.
В условията на безпрецедентната демографска катастрофа мерки за насърчаване на раждаемостта, подкрепа на семейството не се предвиждат.
Натисни тук
26 Май 2013 19:29
овенните и полицаите получавали много, а???? Що никой не се натиска да става офицерин, а всеки се натиска да стане държавен служител???

Защото един неграмотен тулуп става войник с 800 кинта или лейтенант с над 1000, а за започване в администрация се иска магистърска степен и се почва на 400 лв. Много години и труд и учене се иска до видоките заплати, а и тези позиции са за наши хора.
26 Май 2013 19:35
Дааа, ама се предвиждат мерки депутатите да живеят добре И понеже сега пак ще си пишат правилник за работа на Народното събрание, в което ще си определят заплатата, безотчетните пари и другите сладки неща, предлагам да се запише- заплатата на депутата е равна на двойната максимална пенсия- все пак 1540 лева не са хич малко парички по време на криза
26 Май 2013 19:39
Политиката за замразяване на доходите важи единствено за редовите граждани, показва отчетът за изпълнение на бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2012 г.

И тъй като от цитираните данни излиза, че държавните заплати растат, политиката за замразяване трябва да е на частния бизнес, т.е. например на БСК.
Дори през 2009 г., когато масово се намаляваха заплати, пак е отчетено увеличение на осигурителния доход при тях спрямо 2008 г. Тази тенденция се обяснява с факта, че при съкращения се освобождават първо най-ниско квалифицираните и съответно най-ниско платени работници.

Ами значи сега обратният ефект трябва да се дължи на обратната тенденция - назначават се обратно нискоквалифицирани работници.
Абе изобщо неблагодарна задача е от каквито и да е данни да трябва да изкараш, че е виновно правителството на Боку. А сега ще трябва и да се решава обратната задача - от произволни данни да се покажат успехите на Програмното правителство на Втората тройна коалиция.
26 Май 2013 19:52
Броя на чиновниците също расте, въпреки че населението намалява....
26 Май 2013 20:08
А кои влизат в категорията чиновници? И няма ли разлика между държавен служител и чиновник?
---------------------------------------------------------
Блогът на Генек
26 Май 2013 20:41
Електронното правителство ще бъде бич Божи за чиновничеството. Чак тогава може да разбереме кой какво върши и каква заплата получава. Бонусите и рушветите, башка. Те затова винаги ще бъде соботирано. Без значение коя партия идва на власт.
26 Май 2013 21:00
По скоро е интересно кои са по евро таквоз
Що йощ от Манго тва е двойна заплата плюс "бонуси" .....
Изобщо практиката е колку повече реализирани щуротии, толку повече бонуси
26 Май 2013 21:10
Клатикуртьовец да си на това време.
26 Май 2013 21:16
"овенните и полицаите получавали много, а???? Що никой не се натиска да става офицерин, а всеки се натиска да стане държавен служител???"

Ой, ой ... чакай сега. Няма как полуграмотно момче от село да стане `офицерин`, но за полицай се натиска и още как. Около 300 кандидата има за едно свободно място в МВР. Сега, тия 300 кандидата какви качества притежават е съвсем друг въпрос ... то и във форума си личи де
26 Май 2013 21:21
Колко процента са 30-35 000 избиратели?
26 Май 2013 21:23
Чиновничеството е добре платено по една важна причина - те са съучастници в кражбите на евро-средства , бюджетни и общински фондове , вземат солидни рушвети . Мит и огромна лъжа е, че с високи заплати се цели привличане на качествени и образовани специалисти. Напротив , шуробаджанащината е правило а високата заплата гарантира "вярност" и "мълчание". По-лоша, некомпетентна, продажна и арогантна държавна администрация в БГ никога не е имало. Единствения свеж ресурс са еврофондовете и бюджетните пари от данъкоплатците - е ... хапката е голяма и кражбите стават с активно съучастие именно на чиновниците. Не си спомням през последните години държавен чиновник да е подал сигнал за злоупотреба но във всички големи скандали, свързани с бонуси, обществени поръчки и пр. основни "герои" са именно чиновниците. Когато се говори за корупция то тя се асоциира с държавен/общински чиновник . Политиците също крадат чрез чиновниците, които си назначават на съотвенити места. Преди години имаше НРБ - сега Чиновническа РБ . Те си построиха комунизма а заплатите си осигуряват от робско-феодалната експлоатация и рекет над бизнеса и работещите в материалния сектор. Няма такова чудо в света - чиновниците , хранени от данъците да вземат повече от данъкоплатците.
26 Май 2013 21:24
Ами така става след като се иска увеличаване на минималната заплата и заплатите административно. Единствено държавните чиновници се облажват от това. В частния сектор обикновено се предпочита съкращение ако някой изкуствено се опита да вдигне заплатите при положение, че има огромна безработица.

Пътят към ада е подслан с добри намерения - например да се иска първо увеличаване на доходите, при положение, че има безработица. Т.е. няма как да се увеличат доходите преди да се намали безработицата. Всичко друго е безмислено.


Кой трябва да създава работни места? Натисни тук
Всъщност идеята за високи доходи доведе до това да си изядем държавата - Натисни тук


26 Май 2013 21:41
Чиновниците живот си живеят, обучения, обмяна на опит - по курорти или в чужбина...
А другите бачкат ли бачкат, даже на националните празници...
26 Май 2013 21:44
status мили, ,
Представяш си Андрешко, без Бирника, но не би ...
Въпреки това, Благодаря за доблестното ти откровение. Чиновничеството е арматура на управляващата ни пяна...
26 Май 2013 21:53
В МВР много хра също са с магистратури, но заплатите там са мизерни.Май навсякъде в държавния сектор преобладават ниските заплати, което ще рече, че статията е спекулативна.
26 Май 2013 22:17
статията си е спекулация отвсякъде. доколкото аз знам, а поназнайвам това-онова, реално увеличение на заплатите има наистина само при най-ниско платените държавни служители (ако някой ми каже, че 450 лева са нормална заплата за експерт, с образование, с владеене на поне един чужд език, макар и в началото на трудовия си път, просто няма да го приемам насериозно повече). за останалите служители "увеличението" за тези четири години дойде точно от преливането на парите за трудов стаж.
а статията е точно навреме - да "подгрее" общественото мнение преди идването на новото правителство. така беше и преди 4 години, доколкото си спомням. така и трябва - интересите преди всичко.
26 Май 2013 23:10
В БАН заплатата на доктор с 30 години стаж не надвишава 500 лв. На доцент и професор е мааалко по-висока.

На чистачките и портиерите е 310 лв.. На младите специалисти - пак толкова.

Пък дойде ли време да се съкращават държавни служители, съкращават като за световно.
26 Май 2013 23:10
Забравих да кажа, че в БАН вече само чистачките са без магистратури.
26 Май 2013 23:33
Статията е много точна.От началото на кризата единствено увеличение на заплатите има в държавния сектор.Преди 4 год.полицай в нашия град взимаше около700лв сега същия полицай взема над 800.Началникът му взимаше1100 сега 1300.В тези суми не влизат бонусите.Същото е и при другите държавни служители.В агенцията по храните преди 4год.вземаха по 600 лв сега700-800.
п.п.Тези пари са нето.
26 Май 2013 23:45
Английско-американската дума clerk, на български няма превод. По смисъл може да се преведе като "бяла якичка - канцеларска мишка".
Де факто тук влизат всички White-collar worker работещи в администрация - както държавна, така и в частни фирми. В противовес на Blue-collar worker (сините якички, работещи с инструменти и машини) - примерно миньорите в държавните мини.
Статията е леко сбъркана, колкото да омаже пейзажа до невъзможност. Манрико правилно е вденал, че въпроса е за държавен и частен сектор (първо), и чак след това за разликата между белите и сините.
Което в статията въобще е пропуснато. Какво общо има държавата със заплатите и осигуровките в частния сектор? При вдигане на минималните прагове по браншове, частния бизнес моментално надава квич - ще фалираме, ще се изнесеме в сивата икономика... (не че и сега не са там). Та даже и предлагаха по същото време миналата година от ИПИ да се премахне минималната работна - да се стимулирало разкриването на работни места.
Що се отнася до квалифицирани и неквалифицирани служители - там частния сектор има пълна свобода. Никой не кара никоя фирма да назначава чистачи, когато им трябват програмисти, нито обратното.
26 Май 2013 23:59
Ей ги разликите в якичките:
Бяла якичка и
Синя якичка
Когато съвременния аналог на втората снимка (машинен операто на без значение какво), прави отчет на Excel - сигурно трябва да се води калинка на бяло-сини райета.
27 Май 2013 02:20
Това просто ... не е вярно. Софийските чиновници може и да имат заплати по 1000 лева, но извън София познавам десетки колеги държавни служители със заплати далеч, далеч от 1000 лева. Ако отменянето на възнагражденията за прослужено време, довели до това, щото брутната заплата да стане основна, се възприема за нарастване с ... 27%, то този нагъл дянковизъм е далеч от всякаква истина.
27 Май 2013 07:09
Преди години имаше НРБ - сега Чиновническа РБ . Те си построиха комунизма


Така е. Гарантирана отпуска, работно време, климатизирани канцеларии, ПЕНСИЯ, безотговорност при харчене на пари и т.н. Е, има и един риск и той е свързан с партията, която го е назначила. Тя трябва да е на власт.
27 Май 2013 07:44
И аз като Генек да питам- а милите ни депутати влизат ли в категория "чиновници' или как???
27 Май 2013 09:03
Не разбирам защо се се гневи масата от форума. нали всички говорим, че чиновниците, за да са антикорупционно настроени и по-работливи, трябва да получават по-добри заплати? Пък и ако проверите ще видите,че в провинцията чиновниците въобще не вземат големи заплати- не знам какъв е критерият за определянето им, но вероятно не се прилага навсякъде. За сравнение - в Гърция държавните служители получават в пъти повече и затова държавната работа е основна цел на голяма част от населението.
27 Май 2013 09:08
И тъй като от цитираните данни излиза, че държавните заплати растат

Като оставим настрана манипулативността на статията, тука нЕкои не могат да вдянат, че "държавен служител" и "работещ в бюджетния сектор" са две коренно различни неща.
Например заплатите в университети, БАН, музеи ... да не продължавам ... не са мръднали от 2008 г. насам. Млади учени започват масово със заплати от по 300 лева, хора със стаж и докторати в музеите масово се разписват срещу 400-450 лева месечно.
27 Май 2013 09:43
Определено манипулативна, отговаряща на политиката на изадателя/редакцията, или издаваща тотална некомпетентност от страна на авторката. Пълна липса на задълбоченост при боравете и цифри и на какъвто и да било анализ. Бъркане на основни понятия. Настройване и противопоставяне на една част от работещите на друга. За радост за лумпенизирания бизнес и оскотелия му пролетариат !
27 Май 2013 11:04
За радост за лумпенизирания бизнес и оскотелия му пролетариат !

то само в нап и милицията останаха свестни хора....
27 Май 2013 11:11
Добре е да се мисли, преди да се пише:
Огромното увеличение може да се обясни с включването на парите за прослужено време към основните заплати на работещите в държавната администрация. Тази сума и преди е влизала в осигурителния им доход, но много ведомства използваха промените в административните закони през м.г., за да изравнят възнагражденията на по-младите си служители с тези на по-възрастните, чиито заплати бяха много по-високи само заради повечето опит

Не може, тия суми и преди се включваха.

Ако се вярва на отчета на НОИ, друга причина за огромния ръст на възнагражденията на държавните служители е оптимизирането на администрацията, тъй като през м.г. те са били 20 201, докато година по-рано за сметка изцяло на държавата са осигурявани 32 900 чиновници. Подобно намаление обаче е напълно нелогично, тъй като от юли 2012 г. работещите в още 10-ина структури станаха държавни служители. В отчета няма обяснение откъде идва голямото разминаване. От 2009 г. насам НОИ отчита между 32 000 и 35 000 държавни служители.

Държавните служители са около 100 хил. И двете цифри посочени по-горе са някаква извадка, явно несъпоставими
27 Май 2013 11:55
Не знам какво и е манипулативното на статията.По горе ви дадох конкретни числа които са от първа ръка т.е.от хората които ги получават
п.п.Това е в много малък град
27 Май 2013 11:58
И да попитам - тук във форума има ли държавни служители да кажат колко са получавали през 2009г. и колко получават сега
27 Май 2013 12:31
Интересно що за глупост е да сравниш един заплатата и отговорностите на един лейтенант, който отговаря пряко за здравето и живота на още двайсетина редници, ефрейтори и младши сержанти, както и за материалната част на взвода си(от последния автомат до превозните средства), и вероятно за някаква част от материалната част на ротата(званието му позволява да заема длъжности като заместник-командир по техническата част на ротата), бичи 24 часови дежурства и ходи на мисии без значение иска или не с кифла от "гвардейска" администрация (цитат - Томислав Дончев), която отговаря единствено за това как да се наконти за следващото празненство и да не препие много на съответния тийм билдинг и към 18.00 преко сили си е обрала крушите от работното си място и отгоре на всичкото формално почва с 2х400 лева но на практика с подходящо кланяне на когото трябва може да докарва по 2400.
27 Май 2013 13:41
Разделяй и владей!
Докато за другите пада, средният осигурителен доход на държавните служители скача до 1124 лв. Година по-рано осигуровките им са били върху 985.50 лв. Нарастването е със 138.50 лв., или с около 12%. Доходът им е два пъти по-висок от средния за всички категории лица от 584 лв. В тази статистика дори не влизат назначените по специалните закони полицаи, военни и магистрати.

няколко факта:
1/ 1124 лева за държавните служители е по принцип страшно малко - в частния сектор при подобни служители, доколкото може да се намери подобие, доходите са няколко пъти по-високи.
2/ Какъв е този доход - средния за всички категории лица от 584 лв? Нали уж средната заплата беше минала 700 лева?
3/ В статистиката не влизали фуражките - ами не влизат, а и после като се пенсионират пак не влизат в статистиката - с колко падат пенсиите на хората, заради фуражките - с 200, 300 или 500 лева на човек на месец.
27 Май 2013 13:50
Доста манипулативно е да се използва обобщеното понятие "държавни служители", в което даже не влизали фуражките. Би трябвало да се направи разбивка - при кои точно групи държавни служители, как се движат доходите. При това хората обикновено под държавен служител, разбират на бюджетна издръжка, което е нещо друго, а някои даже смята, че това са хората работещи в обществения сектор, което е още по-далеч от истината.
Трябва си малко обяснение. Примерно, ако учителите влизат в държавните служители, да се каже - учители - горе-долу толкова на брой с среден доход еди-колко си сега, еди-колко си преди година, две или 4, повишение/намаление с еди-колко си процента. Администрация в общините, .... еди-как си. Централна администрация , .... еди-как си. Униформени всякакви, ... Лекари, ... мед. сестри, ... и т.н. и т.н. Държавен служител е доста неясно понятие за повечето от хората, а и то мени обхвата си.
27 Май 2013 14:05
Алибаба, на последните конкурси за заплата 800 кинта се явяваха по 3 тулупа за едно място, а за заплата 400 кинта – в Министерството на отбраната – по 160 мераклия Защо ли така бягат от хубавата заплата????
27 Май 2013 14:24
Grund-40:
Страховитата демографска катастрофа в която се намира България дава основание за опасения,че пенсионната система няма да издържи и днешните работещи на практика да останат без пенсии.

Не бой се Грунде,
Вашият волен човек в коалицията на преврата ще даде на всички пенсионери минимум по 5оо лв пенсия!
Като се прибавят към минималните заплати от по 1000 лв, направо не ми се мисли!
Ще настане не рай, ами нещо повече!
И тогава - Пей сърце! Ще има не само за кисело мляко, ами даже за ежегодни екскурзии до екзотиките на света!
Направо ми иде още утре да си грабна куфарите и - назад към родината!
При такЪви светли преспективи кой би издържал по чужбина?!
Даже нещо повече: Отсега виждам как западнярите се редят на опашки за български тескерета!

27 Май 2013 15:43
да благодарим на държавните чиновници, които поради нарастването на доходите им имат съществен принос в завъртането на колелото на икономиката ни
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД