Бъдещият министър-председател Пламен Орешарски обяви проектосъстава на правителството пред Националния съвет на социалистите на "Позитано" 20. Новият кабинет ще бъде гласуван в сряда в парламента. |
Предложеният от Орешарски кабинет вчера бе одобрен от пленума на БСП, не без известни резерви. Гласуването в парламента ще е в сряда.
От строго партийната квота на БСП са подбрани хора, които са близки на соцлидера Сергей Станишев и които в предишния парламент се изявяваха главно като експерти. Ангел Найденов винаги е отговарял за отбраната, а Кристиян Вигенин е евродепутат. Леко "кривва" Драгомир Стойнев, който бе икономически съветник на Станишев, но в предишния парламент се занимаваше със социални въпроси. Експертни са и лицата от квотата на ДПС - Искра Михайлова и Хасан Адемов, които ще завеждат съответно екологията и социалните въпроси.
Сред "чистите" експерти обаче също има хора с политически окраска като предлаганата за министър на образованието Анелия Клисарова, близка до БСП, кандидат-министърът на младежта и спорта проф. Марияна Георгиева - Бенчева, свързвана с ДПС, или номинираният за министър на транспорта Данаил Папазов, близък до среди в ГЕРБ. Като трети коалиционен партньор на БСП и ДПС в новия кабинет се очертават бивши кадри на СДС. Дясната партия с разните й разклонения ще има премиер - Пламен Орешарски, здравен министър - Таня Андреева, която на последните избори бе кандидат за депутат от гражданската квота на БСП, министър на културата - Петър Стоянович /бивш кадър на "Гергьовден"/. Десен по дух е кандидатът за финансов министър Петър Чобанов, който също ще работи по специалността си - той е макроикономист и дълги години бе във финансовото министерство. Вещ в областта си ще бъде и кандидатът за вътрешен министър Цветлин Йовчев. На бившия шеф на ДАНС ще се разчита да възстанови баланса на силите между МВР и Националната агенция, нарушен при ГЕРБ в полза на политическото ведомство.
Част от експертите обаче са "объркали" своите области. Така например езиковедката Мариана Георгиева, специалист по синтаксис, ще завежда политиката за младежта, физическото възпитание и спорта.
Безспорно най-скандалната номинация сред министрите в кабинета "Орешарски" е на арх. Калин Тихолов, предложен за нов министър на инвестиционното проектиране. С номинацията му Орешарски влиза директно във война с природозащитниците, които от години се борят с устройствените планове на Тихолов по морето. Тихолов е автор на скандалния устройствен план на Царево, предвиждащ мащабно застрояване на парк "Странджа" и довел до наказателна процедура срещу страната. Назначението е в разрез и поведението на Коалиция за България като опозиция. В предишния парламент тя внесе предложение за създаване на национален парк "Българско Черноморие", чиято цел бе да спре презастрояването на брега. След изборите Станишев потвърди този ангажимент. Не е ясно какво точно ще работи Тихолов като министър, какви правомощия ще има министерството му, нито откъде ще дойде бюджетът му. Остава впечатление, че постът е създаден специално за него. Тихолов очевидно е номинация на ДПС, тъй е бил водач на листата на партията в Несебър за местните избори през 2007 г.
Двама от кандидат-министрите са и кандидати за кмет на Варна в предстоящите частични местни избори след оставката на Кирил Йорданов. Това са бившата шефка на варненския медицински университет Анелия Клисарова, предвидена да оглави образованието, и изп. директор на варненското пристанище кап. Данаил Папазов, комуто ще бъде поверен транспортът. Първата е издигната от БСП, а вторият - от инициативен комитет.
Неизвестен за широката публика е академичният кадър проф. Димитър Греков, номиниран за министър на земеделието и храните.
При представянето на списъка с министрите соцлидерът Сергей Станишев подчерта, че при сформирането на кабинета имал по-голяма свобода, отколкото при тройната коалиция. "Имаше разбиране от мен и от ДПС този кабинет да не бъде разпарчетосан на феоди. Водещото бе професионализмът, независимо дали са депутати или само експерти",заяви Станишев.
Кандидатурите на Цветлин Йовчев и Калин Тихолов са били обект на остри критики в Националния съвет на БСП, научи "Сега". Соцактивисти напомнили, че Йовчев е работил за свалянето на тройната коалицията, освен това не станало ясно чия номинация е той. Според някои доскорошният шеф на президентския кабинет получил назначението като благодарност за теча на записа "Ало, Ваньо" от ДАНС, спомогнал за дискредитирането на ГЕРБ и Бойко Борисов. Социалистите се опасявали и негативна обществена реакция заради Тихолов и незатихналия скандал "Дюнигейт". След заседанието обаче почти никой не пожела коментар пред медиите. Само Янаки Стоилов, който бе спряган за вицепремиер или министър, обяви: "Не съм нито очарован, нито разочарован от този състав на кабинета. Вероятно ще може да научим повече няколко седмици след като кабинетът започне работата си, защото за някои от тези хора, не мога да дам значителна или политическа характеристика без да съм ориентиран в тяхната дейност. Надявам се, че никой от тях не се намира в някакви предварителни зависимости и ще може да изпълнява програмните намерения, които са огласени от кандидата за премиер, когото ние ще подкрепим". И подчерта, че кабинетът е отговорност на Станишев и Орешарски.
-----НЕЯСНОТИ---
ГЕРБ и "Атака" ще поддържат до последно напрежението за тактиката си при вота за новия кабинет. Вчера представители на двете партии отказаха да отговорят на въпрос дали ще се регистрират на парламентарното заседание, на което ще бъде гласувано правителството на Пламен Орешарски, за да осигурят необходимия кворум. "И утре е ден, и утре получавате заплати, така че като дойдем утре, ще ви информираме", обясни лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Той допълни, че партията му ще наблюдава внимателно какво правят другите формации. "Не виждам абсолютно никаква логика в това да се обявява, че утре (днес) ще има правителство без подкрепата на "Атака" и без подкрепата на ГЕРБ, след като чисто математически БСП и ДПС имат 120 гласа", енигматично додаде бившият премиер. Но предположи, че "явно има някаква комбинация, някакъв трик, който утре ще ни бъде приложен". Депутатът от "Атака" Павел Шопов пък отказа да отговори на въпрос дали партията ще се регистрира, определяйки го като некоректен.
За да започне заседанието на парламента е необходимо да присъстват поне 121 от всички 240 депутати. След като бъде осигурен кворум, кабинетът се избира с гласовете на повече от половината от присъстващите. На първото заседание на 42-рото НС се появи съмнение, че "Атака" най-вероятно ще се регистрира, но няма да участва в гласуването на правителството, с което ще даде възможност на 120-те депутати от БСП и ДПС да имат повече гласове от 97-те на ГЕРБ. По подобен начин бе избран шефът на НС Михаил Миков.
КОЙ КОЙ Е В НОВИЯ КАБИНЕТ
Пламен Орешарски, министър-председател
Начело на изпълнителната власт застава финансист със сериозен професионален опит и спорна политическа биография. Като експерт с десни убеждения в периода 1992-1997 г. Орешарски е участвал в подготовката на серия ключови събития - преструктуриране и договаряне на външния дълг, изготвяне на законодателството за валутния борд, либерализиране на валутния режим, регламентирането на пазара на ценни книжа. Партийната му кариера в СДС обаче претърпя пълно фиаско, след като през 2003 г. безпрецедентно оттеглиха кандидатурата му за кмет на София заради среща с бизнесмена Васил Божков. Орешарски така и не прие аргументите и зави към БСП. Като министър при тройната коалиция Орешарски успя да наложи плоския данък, реформира приходната администрация и успя частично да удържи на натиска за повече разходи. Той обаче има вина за нереалистичния бюджет в предизборната 2009 г. и подценяването на кризата. Името му бе забъркано в няколко скандала, които ще му тежат и като премиер - предложението за намаление на данъка върху хазарта, споровете за закриване на безмитните магазини, проблемите около Мария Мургина, негово назначение в НАП.
Зинаида Златанова, министър на правосъдието и на усвояването на еврофондовете
Кариерата на Зинаида Златанова започва през 1998 г. в екоминистерството, където оглавява дирекция "Европейска интеграция". През 2007 г. оглави постоянното представителство на Европейската комисия у нас - назначение, което се прави директно от Брюксел. В края на 2006 г. за кратко Златанова пое задълженията на министър по европейската интеграция след като Меглена Кунева стана комисар. С правосъдието я сближава дипломата по право в СУ. Изборът изглежда логичен от гледна точка на контакти в Брюксел. Освен това Златанова ще бъде и вицепремиер, отговарящ за проблемната област "Правосъдие и вътрешни работи", която продължава да е под специално наблюдение от страна на Брюксел.
Петър Чобанов, министър на финансите
36-годишният макроикономист и преподавател в УНСС доц. Петър Чобанов е експерт, с когото Орешарски работи от години. От 2005 до 2009 г. той оглавяваше Агенцията за икономически анализи и прогнози - основен участник в съставянето на бюджета. В началото на 2009 г. Чобанов бе назначен от парламента за председател на Комисията за финансов надзор и бе сменен година по-късно от Стоян Мавродиев. Чобанов е наистина експертно предложение, а около името му няма натрупани негативи. В предизборните си изяви той говореше за промени в данъчните закони, но преди дни отстъпи от тези си заявки. Счита обаче, че новият данък върху лихвите по депозитите трябва да се отмени.
Цветлин Йовчев, министър на вътрешните работи
Странно се завъртя съдбата на 49-годишния Цветлин Йовчев - през Военноморското училище, контраразузнавач, зам.-шеф на Национална служба "Сигурност", председател на ДАНС, съветник на премиера Бойко Борисов, началник на кабинета на президента Росен Плевнелиев. И всичко това само за няколко години. Йовчев влезе в прожекторите, като застана начело на ДАНС на 5 август 2009 г. Подаде оставка на 16 февруари 2011 г. след скандала със СРС-тата, свързани с Мишо Бирата, макар и до момента да не е сигурно, че записите са изтекли точно от ДАНС. След оставката бе защитаван от всички политически сили, а премиерът Борисов дори го прибра като съветник в МС. С избирането на Плевнелиев Йовчев изненадващо напусна Борисов и стана началник на кабинета на президента. Още по-странно преди няколко седмици обяви, че напуска и този пост не по обичайните "лични" причини, а поради "лични проекти".
Ангел Найденов, министър на отбраната
Ангел Найденов е един от най-подготвените депутати в сферата на отбраната и националната сигурност. Завършил е Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров". Наскоро той премина обучение и през Военната академия "Г. С. Раковски". Депутат е от последните пет парламента. В последния беше зам.-председател на Комисията по външна политика и отбрана. Бивш кмет на Димитровград. Бивш областен управител на Хасково.
Кристиан Вигенин, министър на външните работи
Връх в политическата кариера на 38-годишния Кристиан Вигенин е преизбирането му за евродепутат от БСП през 2009 г. Специалистът по международни отношения, завършил УНСС, дължи издигането си в партията на близостта си със соцлидера Сергей Станишев. След двегодишен престой в Министерството на финансите през 2001 г. Вигенин започва работа в отдел "Външна политика и международна дейност" на Висшия съвет на БСП, откъдето тръгва и кариерата на Станишев. В партията се движи само във възходяща посока - през 2000 г. става член на Висшия съвет, а година по-късно - и на Изпълнителното бюро. Отговаря за международните връзки и външната политика.
Драгомир Стойнев, министър на икономиката, енергетиката и туризма
Драгомир Стойнев е от младата генерация на БСП. Той натрупа опит в социалната сфера, след като по спешност трябваше да поеме социалната комисия заради обвиненията в корупция към си Емилия Масларова. Никога обаче не е крил, че се чувства по-сигурен в решаването на бизнес проблемите, тъй като по образование е икономист и е бил икономически съветник на премиера Сергей Станишев от 2005 до 2009 г.
Хасан Адемов, министър на труда и социалната политика
Лекар анестезиолог и реаниматор по образование, Хасан Адемов работи като депутат от 1997 г. досега. Неизменна част е социалната комисия в парламента, на която е бил дори шеф и заместник-шеф. Паралелно с това участва и в работата на здравната комисия. Така на практика той има поглед върху проблемите в двете най-важни сфери за българите - социалната и здравната, които са силно свързани. Адемов е участвал като депутат в правенето на пенсионната реформа през 2000 г. и в тази на ГЕРБ от 2010 и 2011 г.
Калин Тихолов, министър на инвестиционното проектиране
Арх. Калин Тихолов е най-скандалната номинация в кабинета "Орешарски". С нея Орешарски влиза директно във война с природозащитниците, които от години наред се борят с устройствените планове на Тихолов по морето. При това скандалното назначение идва на фона на тежки грехове на тройната коалиция в областта на екологията, за които спомените съвсем не са избледнели. Тихолов е автор на устройствения план на Царево, предвиждащ мащабно застрояване на парк "Странджа" и довел до наказателна процедура срещу България. Оказа се в сърцето на скандала "Дюнигейт" като автор на плана за застрояване на дюните в Несебър, който трябваше да облагодетелства и него. През 2010 г. в. "Труд" публикува информация за разследване на прокуратурата в Царево за разграбване на 700 дка земя с фалшиви документи за право на собственост, в която като купувач бе забъркан и Тихолов.
Димитър Греков, министър на земеделието
Проф. Димитър Греков е ректор на Аграрния университет в Пловдив. Той е заместник-председател на сформирания Бизнес-научен съвет към Министерството на земеделието и храните, чиято основна работа бе да подготви до края на май обща стратегия за развитие на земеделието до 2020 г. Смята се за близък до кръга на Георги Гергов. Пловдивският бизнесмен даже беше почетен с доктор хонорис кауза на вуза през 2008 г.
Десислава Терзиева, министър на регионалното развитие
Десислава Терзиева е дългогодишен администратор в Министерския съвет и най-непознатото лице в кабинета. От 2011 г. е директор на дирекция "Стратегическо развитие и координация" в администрацията на МС, която отговаря за концесиите. Терзиева е била шеф на дирекция "Административно-правно и финансово-стопанско обслужване" в ИА "Пристанищна администрация", участвала е в борда на пристанище Бургас. Била е и шеф на дирекция "Национална транспортна политика" в транспортното ведомство. От 1991 до 2001 г. заема различни позиции в МРРБ. Магистър по право.
Данаил Папазов, министър на транспорта
Кап. Данаил Папазов е изпълнителен директор на пристанище Варна. Смята се за близък до бившия депутат и областен координатор на ГЕРБ-Варна Павел Димитров. Парламентаристът го лансира за кандидат-кмет през 2011 г., но Бойко Борисов в крайна сметка предпочете Кирил Йорданов. Постепенно Димитров изпадна в немилост в ГЕРБ, което не попречи близки нему хора да издигнат официално Папазов за градоначалник в настоящата предизборна кампания. Самият той заяви при регистрирането на инициативния комитет, че крайно решение за кметската си кандидатура ще вземе на 28 май. Папазов е завършил корабоводене във Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" във Варна. Има няколко специализации по управление на пристанищни системи.
Искра Михайлова, министър на околната среда и водите
Искра Михайлова бе председател на комисията по околна среда в 41-вото Народно събрание, зам.-министър на регионалното развитие в кабинета "Станишев". Михайлова е съпруга на Станислав Копаров - бивш шеф на държавния резерв, който бе осъден на 5 г. затвор за източени 8.3 млн. лв. Възпитаничка на Ленинградския институт за култура. Участвала е в УС на "Национална агенция за професионално образование и обучение", Фонд "Тютюн" и Фонд за органите на местно самоуправление. Работила е и в министерствата на културата и образованието.
Таня Андреева, министър на здравеопазването
Акушер-гинекологът Таня Андреева е десен кадър като самия премиер. Влиза в политиката с "Гергьовден" и през 2007 г. е кандидат за общински съветник в София. Медийни публикации я свързват и с друга дясна партия - Обединени демократични сили. Днес Андреева обяснява, че е приела червеното предложение за поста здравен министър заради социалната насоченост в програмата на Пламен Орешарски. Като част от гражданската квота на БСП Андреева беше и.д. директор на АГ "Шейново". На поста я назначи ГЕРБ в края на 2011 г., след като тогавашният шеф на болницата Иван Костов беше принуден да напусне заради два смъртни случая на родилки. Родена е на 7 юли 1973 г.
Анелия Клисарова, министър на образованието
Проф. Анелия Клисарова е ректор на Медицинския университет във Варна. Името й преди дни обиколи медиите като кандидат за кмет на Варна, издигната от инициативен комитет. Започва политическата си кариера през 2005 г. с НДСВ, но две години по-късно се преориентира към лявата идея. Сред съгражданите си във Варна е известна не само с новия факултет по дентална медицина, открит, докато бе ректор, но и с близкото си познанство с местния лидер на социалистите Борислав Гуцанов, арестуван през 2010 г. в акция "Медузи". Именно с неговото активно застъпничество бе издигната кандидатурата й за кмет, макар доста от местните социалисти да бяха против.
Петър Стоянович, министър на културата
Петър Стоянович е философ и историк с богата политическа кариера. Започва политическа кариера като парламентарен секретар на Надежда Михайлова във Външно, после ръководи бюрото й като зам.-председател на ЕНП. От 2001 до 2003 г. е международен секретар и член на Националния съвет на СДС. През периода 2002-2003 г. е секретар на НИС на СДС и зам.-председател на СДС-София. След това влиза в "Гергьовден", където е политически и международен секретар до 2007 г., а след това става председател на партията до април 2011 г.
Мариана Георгиева, министър на младежта и спорта
Проф. Мариана Георгиева е езиковед, специалист по синтаксис. Работи в Института по български език при БАН, чете лекции в Университета по библиотекарство и информационни технологии. Георгиева е дългогодишен служител на Министерството на образованието, като при тройната коалиция беше директор на Дирекция "Студенти и специализанти". Нейни колеги я определиха като диалогична и дейна натура. Сред служителите в просветното министерство е известна като "очите и ушите на ДПС в МОМН". Досегашен съветник на председателя на ДПС Лютви Местан.
Начело на изпълнителната власт застава финансист със сериозен професионален опит и спорна политическа биография. Като експерт с десни убеждения в периода 1992-1997 г. Орешарски е участвал в подготовката на серия ключови събития - преструктуриране и договаряне на външния дълг, изготвяне на законодателството за валутния борд, либерализиране на валутния режим, регламентирането на пазара на ценни книжа. Партийната му кариера в СДС обаче претърпя пълно фиаско, след като през 2003 г. безпрецедентно оттеглиха кандидатурата му за кмет на София заради среща с бизнесмена Васил Божков. Орешарски така и не прие аргументите и зави към БСП. Като министър при тройната коалиция Орешарски успя да наложи плоския данък, реформира приходната администрация и успя частично да удържи на натиска за повече разходи. Той обаче има вина за нереалистичния бюджет в предизборната 2009 г. и подценяването на кризата. Името му бе забъркано в няколко скандала, които ще му тежат и като премиер - предложението за намаление на данъка върху хазарта, споровете за закриване на безмитните магазини, проблемите около Мария Мургина, негово назначение в НАП.
Зинаида Златанова, министър на правосъдието и на усвояването на еврофондовете
Кариерата на Зинаида Златанова започва през 1998 г. в екоминистерството, където оглавява дирекция "Европейска интеграция". През 2007 г. оглави постоянното представителство на Европейската комисия у нас - назначение, което се прави директно от Брюксел. В края на 2006 г. за кратко Златанова пое задълженията на министър по европейската интеграция след като Меглена Кунева стана комисар. С правосъдието я сближава дипломата по право в СУ. Изборът изглежда логичен от гледна точка на контакти в Брюксел. Освен това Златанова ще бъде и вицепремиер, отговарящ за проблемната област "Правосъдие и вътрешни работи", която продължава да е под специално наблюдение от страна на Брюксел.
Петър Чобанов, министър на финансите
36-годишният макроикономист и преподавател в УНСС доц. Петър Чобанов е експерт, с когото Орешарски работи от години. От 2005 до 2009 г. той оглавяваше Агенцията за икономически анализи и прогнози - основен участник в съставянето на бюджета. В началото на 2009 г. Чобанов бе назначен от парламента за председател на Комисията за финансов надзор и бе сменен година по-късно от Стоян Мавродиев. Чобанов е наистина експертно предложение, а около името му няма натрупани негативи. В предизборните си изяви той говореше за промени в данъчните закони, но преди дни отстъпи от тези си заявки. Счита обаче, че новият данък върху лихвите по депозитите трябва да се отмени.
Цветлин Йовчев, министър на вътрешните работи
Странно се завъртя съдбата на 49-годишния Цветлин Йовчев - през Военноморското училище, контраразузнавач, зам.-шеф на Национална служба "Сигурност", председател на ДАНС, съветник на премиера Бойко Борисов, началник на кабинета на президента Росен Плевнелиев. И всичко това само за няколко години. Йовчев влезе в прожекторите, като застана начело на ДАНС на 5 август 2009 г. Подаде оставка на 16 февруари 2011 г. след скандала със СРС-тата, свързани с Мишо Бирата, макар и до момента да не е сигурно, че записите са изтекли точно от ДАНС. След оставката бе защитаван от всички политически сили, а премиерът Борисов дори го прибра като съветник в МС. С избирането на Плевнелиев Йовчев изненадващо напусна Борисов и стана началник на кабинета на президента. Още по-странно преди няколко седмици обяви, че напуска и този пост не по обичайните "лични" причини, а поради "лични проекти".
Ангел Найденов, министър на отбраната
Ангел Найденов е един от най-подготвените депутати в сферата на отбраната и националната сигурност. Завършил е Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров". Наскоро той премина обучение и през Военната академия "Г. С. Раковски". Депутат е от последните пет парламента. В последния беше зам.-председател на Комисията по външна политика и отбрана. Бивш кмет на Димитровград. Бивш областен управител на Хасково.
Кристиан Вигенин, министър на външните работи
Връх в политическата кариера на 38-годишния Кристиан Вигенин е преизбирането му за евродепутат от БСП през 2009 г. Специалистът по международни отношения, завършил УНСС, дължи издигането си в партията на близостта си със соцлидера Сергей Станишев. След двегодишен престой в Министерството на финансите през 2001 г. Вигенин започва работа в отдел "Външна политика и международна дейност" на Висшия съвет на БСП, откъдето тръгва и кариерата на Станишев. В партията се движи само във възходяща посока - през 2000 г. става член на Висшия съвет, а година по-късно - и на Изпълнителното бюро. Отговаря за международните връзки и външната политика.
Драгомир Стойнев, министър на икономиката, енергетиката и туризма
Драгомир Стойнев е от младата генерация на БСП. Той натрупа опит в социалната сфера, след като по спешност трябваше да поеме социалната комисия заради обвиненията в корупция към си Емилия Масларова. Никога обаче не е крил, че се чувства по-сигурен в решаването на бизнес проблемите, тъй като по образование е икономист и е бил икономически съветник на премиера Сергей Станишев от 2005 до 2009 г.
Хасан Адемов, министър на труда и социалната политика
Лекар анестезиолог и реаниматор по образование, Хасан Адемов работи като депутат от 1997 г. досега. Неизменна част е социалната комисия в парламента, на която е бил дори шеф и заместник-шеф. Паралелно с това участва и в работата на здравната комисия. Така на практика той има поглед върху проблемите в двете най-важни сфери за българите - социалната и здравната, които са силно свързани. Адемов е участвал като депутат в правенето на пенсионната реформа през 2000 г. и в тази на ГЕРБ от 2010 и 2011 г.
Калин Тихолов, министър на инвестиционното проектиране
Арх. Калин Тихолов е най-скандалната номинация в кабинета "Орешарски". С нея Орешарски влиза директно във война с природозащитниците, които от години наред се борят с устройствените планове на Тихолов по морето. При това скандалното назначение идва на фона на тежки грехове на тройната коалиция в областта на екологията, за които спомените съвсем не са избледнели. Тихолов е автор на устройствения план на Царево, предвиждащ мащабно застрояване на парк "Странджа" и довел до наказателна процедура срещу България. Оказа се в сърцето на скандала "Дюнигейт" като автор на плана за застрояване на дюните в Несебър, който трябваше да облагодетелства и него. През 2010 г. в. "Труд" публикува информация за разследване на прокуратурата в Царево за разграбване на 700 дка земя с фалшиви документи за право на собственост, в която като купувач бе забъркан и Тихолов.
Димитър Греков, министър на земеделието
Проф. Димитър Греков е ректор на Аграрния университет в Пловдив. Той е заместник-председател на сформирания Бизнес-научен съвет към Министерството на земеделието и храните, чиято основна работа бе да подготви до края на май обща стратегия за развитие на земеделието до 2020 г. Смята се за близък до кръга на Георги Гергов. Пловдивският бизнесмен даже беше почетен с доктор хонорис кауза на вуза през 2008 г.
Десислава Терзиева, министър на регионалното развитие
Десислава Терзиева е дългогодишен администратор в Министерския съвет и най-непознатото лице в кабинета. От 2011 г. е директор на дирекция "Стратегическо развитие и координация" в администрацията на МС, която отговаря за концесиите. Терзиева е била шеф на дирекция "Административно-правно и финансово-стопанско обслужване" в ИА "Пристанищна администрация", участвала е в борда на пристанище Бургас. Била е и шеф на дирекция "Национална транспортна политика" в транспортното ведомство. От 1991 до 2001 г. заема различни позиции в МРРБ. Магистър по право.
Данаил Папазов, министър на транспорта
Кап. Данаил Папазов е изпълнителен директор на пристанище Варна. Смята се за близък до бившия депутат и областен координатор на ГЕРБ-Варна Павел Димитров. Парламентаристът го лансира за кандидат-кмет през 2011 г., но Бойко Борисов в крайна сметка предпочете Кирил Йорданов. Постепенно Димитров изпадна в немилост в ГЕРБ, което не попречи близки нему хора да издигнат официално Папазов за градоначалник в настоящата предизборна кампания. Самият той заяви при регистрирането на инициативния комитет, че крайно решение за кметската си кандидатура ще вземе на 28 май. Папазов е завършил корабоводене във Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" във Варна. Има няколко специализации по управление на пристанищни системи.
Искра Михайлова, министър на околната среда и водите
Искра Михайлова бе председател на комисията по околна среда в 41-вото Народно събрание, зам.-министър на регионалното развитие в кабинета "Станишев". Михайлова е съпруга на Станислав Копаров - бивш шеф на държавния резерв, който бе осъден на 5 г. затвор за източени 8.3 млн. лв. Възпитаничка на Ленинградския институт за култура. Участвала е в УС на "Национална агенция за професионално образование и обучение", Фонд "Тютюн" и Фонд за органите на местно самоуправление. Работила е и в министерствата на културата и образованието.
Таня Андреева, министър на здравеопазването
Акушер-гинекологът Таня Андреева е десен кадър като самия премиер. Влиза в политиката с "Гергьовден" и през 2007 г. е кандидат за общински съветник в София. Медийни публикации я свързват и с друга дясна партия - Обединени демократични сили. Днес Андреева обяснява, че е приела червеното предложение за поста здравен министър заради социалната насоченост в програмата на Пламен Орешарски. Като част от гражданската квота на БСП Андреева беше и.д. директор на АГ "Шейново". На поста я назначи ГЕРБ в края на 2011 г., след като тогавашният шеф на болницата Иван Костов беше принуден да напусне заради два смъртни случая на родилки. Родена е на 7 юли 1973 г.
Анелия Клисарова, министър на образованието
Проф. Анелия Клисарова е ректор на Медицинския университет във Варна. Името й преди дни обиколи медиите като кандидат за кмет на Варна, издигната от инициативен комитет. Започва политическата си кариера през 2005 г. с НДСВ, но две години по-късно се преориентира към лявата идея. Сред съгражданите си във Варна е известна не само с новия факултет по дентална медицина, открит, докато бе ректор, но и с близкото си познанство с местния лидер на социалистите Борислав Гуцанов, арестуван през 2010 г. в акция "Медузи". Именно с неговото активно застъпничество бе издигната кандидатурата й за кмет, макар доста от местните социалисти да бяха против.
Петър Стоянович, министър на културата
Петър Стоянович е философ и историк с богата политическа кариера. Започва политическа кариера като парламентарен секретар на Надежда Михайлова във Външно, после ръководи бюрото й като зам.-председател на ЕНП. От 2001 до 2003 г. е международен секретар и член на Националния съвет на СДС. През периода 2002-2003 г. е секретар на НИС на СДС и зам.-председател на СДС-София. След това влиза в "Гергьовден", където е политически и международен секретар до 2007 г., а след това става председател на партията до април 2011 г.
Мариана Георгиева, министър на младежта и спорта
Проф. Мариана Георгиева е езиковед, специалист по синтаксис. Работи в Института по български език при БАН, чете лекции в Университета по библиотекарство и информационни технологии. Георгиева е дългогодишен служител на Министерството на образованието, като при тройната коалиция беше директор на Дирекция "Студенти и специализанти". Нейни колеги я определиха като диалогична и дейна натура. Сред служителите в просветното министерство е известна като "очите и ушите на ДПС в МОМН". Досегашен съветник на председателя на ДПС Лютви Местан.
Новият кабинет ще набляга на съдебната реформа, европарите и инвестициите
Извънпарламентарни партии обещаха да са коректив и демократична опозиция на правителството
Правосъдие и вътрешен ред, усвояване на еврондовете и икономика с акцент върху инвестициите са основните приоритети за правителството на Пламен Орешарски. Това стана ясно при представянето на номинациите на министрите и структурата на кабинета, което направи кандидатът за премиер пред Националния съвет на БСП. Орешарски даде заявка за сериозна реформа в правосъдието по-рано, като съобщи, че ресорният министър ще бъде и вицепремиер.
Претендентът за премиер обясни, че се е отказал от първоначалното си намерение да раздели икономиката и енергетиката в отделни ведомства, тъй като "няма време за институционализиране". Той обаче ще възложи на предложения за икономически и енергиен министър Драгомир Стойнев спешен план за ребалансиране на енергетиката и удържане цените на тока, но с уточнението "в рамките на тази година". Друга структурна промяна в бъдещия кабинет е събирането в едно министерство на спортната и младежката политика.
Съдебната реформа, възстановяването на демокрацията, повишаването на доходите, демографската политика, борбата с контрабандата и битовата престъпност, промените в здравеопазването и образованието се оказаха сред общите приоритети на Пламен Орешарски и три извънпарламентарни партии - Движение "България на гражданите", ВМРО и "Глас народен". Вчера той проведе консултации с тях. Не се състоя срещата с четвъртата поканена формация - "Атака". И БСП, и хората на Волен Сидеров обаче отказаха информация защо се е провалила сбирката.
Орешарски получи уверения, че няма да му бъдат спестявани критики. Меглена Кунева обеща да бъде "демократична опозиция", а шоуменът Светослав Витков - коректив. Проличаха и различия между преговарящите - от "Глас народен" чуха от лидера на БСП Сергей Станишев, че исканата от тях лустрация няма да бъде законодателно закрепена, а от ВМРО не получиха достатъчно убедителна подкрепа по темата за "циганизацията". Затова пък воеводите на Красимир Каракачанов получиха обещание левицата да подготви промени за облекчаване на провеждането на референдуми. Засега остава открит въпросът какво ще се случи с внесените от тях 330 хил. подписа за допитване на тема "Не на Турция в ЕС".
Принципно съгласие бе постигнато и по евентуалното преразглеждане на всички приватизационни и концесионни договори, необходимостта от изменения в антимонополното законодателство, по гражданското участие в управлението, приближаването на образованието до практиката, необходимостта от пълна информация за състоянието на държавата.
------ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ
За пореден път лидерът на БСП Сергей Станишев предупреди, че новото правителство ще стъпва на минно поле и капани, оставени от ГЕРБ, и на въглени от натрупаното недоволство и нетърпение на гражданите. И очерта трите приоритета на бъдещото управление - възстановяване на демокрацията и държавността, икономическо развитие и социална справедливост. Станишев не пропусна да предупреди, че ГЕРБ готви сценарий за реванш, включително и с подклаждани протести.
Претендентът за премиер обясни, че се е отказал от първоначалното си намерение да раздели икономиката и енергетиката в отделни ведомства, тъй като "няма време за институционализиране". Той обаче ще възложи на предложения за икономически и енергиен министър Драгомир Стойнев спешен план за ребалансиране на енергетиката и удържане цените на тока, но с уточнението "в рамките на тази година". Друга структурна промяна в бъдещия кабинет е събирането в едно министерство на спортната и младежката политика.
Съдебната реформа, възстановяването на демокрацията, повишаването на доходите, демографската политика, борбата с контрабандата и битовата престъпност, промените в здравеопазването и образованието се оказаха сред общите приоритети на Пламен Орешарски и три извънпарламентарни партии - Движение "България на гражданите", ВМРО и "Глас народен". Вчера той проведе консултации с тях. Не се състоя срещата с четвъртата поканена формация - "Атака". И БСП, и хората на Волен Сидеров обаче отказаха информация защо се е провалила сбирката.
Орешарски получи уверения, че няма да му бъдат спестявани критики. Меглена Кунева обеща да бъде "демократична опозиция", а шоуменът Светослав Витков - коректив. Проличаха и различия между преговарящите - от "Глас народен" чуха от лидера на БСП Сергей Станишев, че исканата от тях лустрация няма да бъде законодателно закрепена, а от ВМРО не получиха достатъчно убедителна подкрепа по темата за "циганизацията". Затова пък воеводите на Красимир Каракачанов получиха обещание левицата да подготви промени за облекчаване на провеждането на референдуми. Засега остава открит въпросът какво ще се случи с внесените от тях 330 хил. подписа за допитване на тема "Не на Турция в ЕС".
Принципно съгласие бе постигнато и по евентуалното преразглеждане на всички приватизационни и концесионни договори, необходимостта от изменения в антимонополното законодателство, по гражданското участие в управлението, приближаването на образованието до практиката, необходимостта от пълна информация за състоянието на държавата.
------ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ
За пореден път лидерът на БСП Сергей Станишев предупреди, че новото правителство ще стъпва на минно поле и капани, оставени от ГЕРБ, и на въглени от натрупаното недоволство и нетърпение на гражданите. И очерта трите приоритета на бъдещото управление - възстановяване на демокрацията и държавността, икономическо развитие и социална справедливост. Станишев не пропусна да предупреди, че ГЕРБ готви сценарий за реванш, включително и с подклаждани протести.