Скоро всички руски чиновници ще бъдат проверявани на детектор на лъжата като част от мерките за борба с корупцията. |
В новия законопроект са посочени всички категории служители, които подлежат на проверка с полиграф. Сред тях са лицата, които имат достъп до информация, представляваща държавна тайна - служителите на правоохранителните органи, прокурорите, съдиите, данъчните и т.н. Законопроектът предвижда както планирани, така и внезапни проверки с детектора на лъжата. Най-честият въпрос ще бъде свързан с данъчните декларации. Той ще бъде използван и при вътрешни разследвания.
Към момента проверки чрез детектор на лъжата се прилагат към служителите във Федералната служба за сигурност (ФСБ) и в други силови структури, както и в МВР. Тестовете се водят доброволни, но на практика се прилагат почти задължително при новите назначения. Първите масови антикорупционни проверки чрез полиграф са били извършени в Русия през 2007 г. в администрацията на град Казан, след което там са били уволнени 80 чиновници. В същото време експертите се съмняват в ефективността на тези мерки, като смятат, че главното средство за преодоляване на корупцията е реалната политическа конкуренция, когато избирателите ще могат да наказват корумпираната власт чрез гласуване в избирателните секции.
МЕТОД
Полиграфът отчита психофизиологичните реакции на човека, за да установи дали той казва истината, или лъже. Предполага се, че изричането на лъжа провокира емоционални реакции, които са придружени от психически и физиологични реакции, които детекторът може да измери. Достоверността на изследванията с тази апаратура може да достигне 97%, смятат експерти. Тези данни обаче се използват предимно от различните ведомства, но не и от повечето съдилища по света, тъй като този метод още не е признат за напълно ефикасен и доказан.