Целият състав на ГДБОП ще бъде подложен на детектор на лъжата, за да се провери лоялността му, реши временната правна комисия. |
Преминаването през детектор на лъжата е процедурата за всички служители на агенцията, преди да бъдат назначени на работа, посочи директорът на правната й дирекция Ангел Реджаков. По време на обсъждането представителите на ДАНС дадоха да се разбере, че държат много на преминаването на тази предварителна цедка за антимафиотите. Те дори настояха това изрично да бъде записано в закона.
В крайна сметка депутатите решиха, че при сливането на двете служба трябва да се спазва процедурата за назначаване в службата, както е разписана в правилника за прилагане на закона. Освен на детектор на лъжата антимафиотите ще трябва да минават тест за лоялност и за наркотици, разказаха пред "Сега" запознати с плановете на управляващите.
"Какво ще стане с оперативен работник от ГДБОП, който е бил разработван от ДАНС", попита Младен Червеняков от "Коалиция за България". Реджаков обясни, че има изработени вътрешни процедури за справяне с такива случаи. Те се прилагали и в момента по отношение на служители на агенцията.
Депутатите отхвърлиха обаче вчера друго предложение на ДАНС, с което от агенцията направиха опит да се отърват от някои от отговорностите на ГДБОП. Те предложиха да отпадне разследването на наркотрафика, за да може и МВР да има отношение към по-тежките престъпления. Първоначално депутатите приеха предложението. След забележка от страна на Червеняков обаче бързо беше върнат старият вариант и агенцията ще се занимава с наркотрафика.
По предложение на председателя на парламента Михаил Миков временната правна комисия обсъди и възможността президентът да може да чете предварително годишните доклади на ДАНС, както и да изисква информация от председателя на агенцията за външнополитически въпроси. Това веднага беше прието като опит да се избегне евентуално вето от страна на държавния глава върху закона. Неофициално се говори, че Росен Плевнелиев ще върне закона заради бързото му приемане без обществено обсъждане. В крайна сметка след намеса на Христо Бисеров от ДПС беше решено, че президентът може да изисква информация от ДАНС чрез министър-председателя.
РЕАКЦИИ
"Генерално подкрепям реформите, скоростта, с която те се извършват, радвам се, че се носи ясна отговорност, включително и политическа, за тях, но искам да бъдат добре обяснени, за да бъдат и подкрепени", заяви президентът. Според него трябва да се обосноват много добре ролята и мястото на ГДБОП. Лидерът на БСП Сергей Станишев коментира в Брюксел, че с промените ще се възстанови балансът между МВР и ДАНС. "Това е част от нормализацията. Четири години имаше тотална полицейщина, за да се рекетира бизнесът, да се изнудват хората", заяви той. Станишев напомни, че е имало 150 неразкрити поръчкови убийства, голяма част от които са реализирани по времето, когато Бойко Борисов е главен секретар. "МВР показа сериозни дефекти в работата в последните 4 години и няма да се съглася да продължи да работи по този начин", каза и премиерът Пламен Орешарски.