"Ердоган би трябвало да се поучи от мен, когато хората имат различно мнение, подаваш оставка, отиваш на избори и хората те избират като първа политическа сила."
Бойко Борисов в пристъп на скромност.
***
Vsekiden.com: У нас протестите доведоха до предсрочни избори и до бързо съставяне на ново правителство след това. В този смисъл изборите в България решиха ли политическата криза у нас?
Проф. Георги Марков, историк: Отложиха задълбочаване на кризата. Едно управление не трябва да бъде толкова самоуверено, както беше при Бойко Борисов. Той много често употребява "аз", "аз". Когато човек прекалено говори за себе си, той се съсредоточава върху собствената си личност, възлага си големи надежди и мечти. А колкото по-силно е очарованието, толкова по-силно и болезнено е разочарованието. Борисов беше изненадан от това, което се случи. Но един истински управник трябва да познава психологията на своя народ. В Турция например Ердоган има подкрепата на народа. Има подкрепата на мнозинството от турците. Но студентите, които протестират срещу него, имат право да живеят в съвременна демократична държава, а не да им слагат забрадки или фереджета и да връщат ислямски порядки, които Кемал забрани.
Ердоган няма веднага да разруши мавзолея на Ататюрк, но лека-полека се работи срещу образа на Кемал като национална икона. Ердоган вече се чувства новият баща на турците. Преди време премиерът коментира, че айранът е националната напитка на турците. Тогава от опозицията му опонираха, че бащата на турците е обичал да пие мастика. Кемал е пиел доста мастика. Но Ердоган се направи, че не чува тези неща, и отказа да говори за светските нрави на Ататюрк. Кемал е бил светски диктатор, но той прави от разорената Османска империя съвременна държава. Затова Ататюрк е един от големите държавници в световната история. Ердоган се чувства засенчен от Мустафа Кемал и въпреки че се снима пред неговия портрет, той постепенно желае да измести Ататюрк. Но това трудно ще стане. Даже е невероятно.
Vd: Борисов и Ердоган имат близки биографии - и двамата в миналото професионално са се занимавали със спорт, били са кметове съответно на София и Истанбул, а след това и премиери.
ГМ: Спортното е това, което ги обединява! Те не са свикнали да губят, искат само да побеждават. Но в политиката не всичко е победа. Един истински държавник трябва да се чувства еднакво силен и влиятелен не само на власт, но и в опозиция. Съвсем естествено е политикът да бъде повече време в опозиция, отколкото на власт. Вече ги няма онези тоталитарни режими. Нищо трагично няма, когато един държавник остане в опозиция. Уинстън Чърчил 4 пъти е бил в опозиция и отново се е връщал на власт. Ето това е държавникът в едно демократично общество. А не да се сърди на народа си, защото същият този народ го избира. Трагедията на Борисов е, че не умее да губи достойно!
Vd: Мнозина смятат, че през тези трудни месеци на политическа криза президентът Росен Плевнелиев е успял да се изяви като държавник. Вие как смятате?
ГМ: На Плевнелиев му е трудно, защото той изведнъж попадна в сложна политическа обстановка. Той беше посочен за президент от Бойко Борисов. Плевнелиев трябва да се еманципира от влиянието на Борисов! Сега президентът трябва да се докаже, че не е партиен президент, а на всички българи. Той е технократ, не е бил политик и сега се учи на голямата политика. Но трябва да вярваме в неговите способности. Засега се справя добре, но има още много да учи, за да стане държавник. Важен е и екипът около него. Плевнелиев залага на млади секретари, които му пишат речите. Това е едно интернет поколение. Тези млади способни и образовани хора, които му пишат речите за исторически събития като 3 март, 2 юни, 6 септември, 22 септември, от време на време трябва да разгръщат и историческите книги.
|
|