:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,718,818
Активни 677
Страници 3,721
За един ден 1,302,066

Санирането и кадастърът минават към министерството на инвестициите

Министър Иван Данов ще облекчава процедурата за вземане на разрешение за строеж
Санирането, кадастърът и "по-малките" инфраструктурни проекти, финансирани от еврофондовете, ще преминат от Министерството на регионалното развитие и благоустройството към новото Министерство на инвестиционното проектиране. Това съобщи вчера министър Иван Данов пред БНР, но не можа да се сети за пример за малък проект. Данов обясни, че в момента събира екипа си - искал да не е голям и да не товари бюджета на регионалното ведомство. От него ще бъдат извадени още устройството на територията, нормативите за проектиране и строителство, благоустройството и жилищната политика. Ще има и нова дирекция за привличане на инвестиции в строителството, както и специален фонд с готови проекти, които да очакват финансиране.

"Първият сериозен проблем, за който получих оплаквания, е кадастърът", призна министърът. Едва 18% от територията на страната е покрита с кадастрални карти, които в много общини изобилстват от грешки. Кадастърът бе изцяло изоставен от предишното правителство, което се оправдаваше с липсата на средства. Данов обясни, че при изготвянето на картите има възвръщаемост на инвестициите и обеща особено внимание върху качеството.

Министърът обеща да нагази в още една дълбока вода - общите устройствени планове на общините. Едва 160 от 240 общини имат такива. Освен липсата на пари за изработването им, местните власти, особено в туристическите общини, не бързат да ги приемат, защото така могат да строят на парче. Според предпоследните промени в Закона за устройство на територията последният срок за устройствените планове на общините е 2016 г. Данов им обеща финансова помощ, за да ги завършат или изобщо да започнат процедура за изработване, но без подробности.

Министърът се обяви и за олекотяване на процедурата за вземане на разрешение за строеж, за облекчаване инвестиционното проектиране и за въвеждане на длъжността главен проектант - "с големи права и големи отговорности". По въпроса за предложения от БСП мораториум върху събарянето на незаконните постройки с влезли в сила заповеди, Данов каза, че това е "социален проблем", очевидно намеквайки за ромските гета. "Тези постройки постепенно трябва да бъдат подменени с нови сгради, като се изгради адекватна инфраструктура", смята той.

ПРИЗНАНИЕ

Данов призна за "частица истина" в разкритията на сайта bivol.bg, че неправомерно е получил социални помощи в размер на 15 000 евро във Франция. "Не съм бил информиран за това, което се е случило, тъй като от 2005 г. не съм ходил във Франция", каза Данов. Той обеща подробности в пресата, но вчера не отговаряше на мобилния си телефон.
3
1661
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
08 Юни 2013 09:23
По новините чух, че "огромната" държавна администрация във "фалирала" Гърция била 70 000 души . И щели да съкращават 30 000. У нас май наброява доста повече, при двойно по-малко население, а за съкращения лаф не се обелва ?!
08 Юни 2013 09:30
Ето и малко информация :Интересното е, че докато администрацията се увеличава, населението, което тя трябва да обслужва, намалява. И ако през 2003 г. числеността на чиновниците е приблизително същата като днес (113 936 през септември 2003 г. при 115 900 през септември тази година), то населението на страната днес е с около 400 хиляди души по-малко спрямо 2003 г.
08 Юни 2013 10:12
Нормативната уредба за проктиране наистина е калпава, процедурите за разрешително за строеж са ужасни, в изискванията на частите за инвестиционен проект има много изисквания, които са абсурдни за малки обекти- например проект за озеленяване, пожарна безопасност, проект за безопасност при строителството и др.Щели да изчистят нещата? А дано, ама надали. А кадастъра разбира се че има възвръщаемост. Избират най- ефтината оферта, идва фирма която не познава града или района, претупва работата, взема парите и изчезва. След това всеки който оправя някоя от купищата грешки плаща, чака и къса нерви
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД