Членовете на ръководствата на повечето малки партии не са подали имотни декларации по т. нар. поправка "Яне Янев". Тя влезе в сила на 26 март и разшири кръга на задължените.
В нарушение са Красимир Каракачанов (ВМРО), Евгений Бакърджиев (Радикали), Александър Томов (Българска социалдемокрация), Кръстьо Петков (ОБТ), Стефан Софиянски (ССД), Гюнер Тахир (НДПС), както и много други, съобщиха от Сметната палата. От 1385 души данни са подали едва 258. Сред неподалите са 10 души от Българска нова демокрация (сред тях бившите депутати Атанас Щерев и Стефан Минков), 24-ма от ръководството на ВМРО, 15 от ЕНП, 22-ма от ССД, 18 от "Защита". Неизрядни са Жорж Ганчев, Димитър Луджев, Петър Берон, Свилен Овчаров от "Зелените", Поли Карастоянова, Божидар Томалевски, както и новият председател на варненския общински съвет Владимир Тонев ("Нашият град").
Декларации не са подали цели управителни органи. Ръководствата на трите работодателски организации, които членуват в Националния съвет за тристранно сътрудничество, обявиха, че го напускат, и също не декларираха имотите си.
Според одиторите причината е в законодателните неуредици и липсата на информация, че имущество трябва да обявяват членовете на ръководните и контролни органи на всички партии, а не само на тези, получили над 1% от гласовете. Срокът за това беше 14-дневен, а глобата за първо нарушение е 1500 лв.
Проверка на "Сега" показа, че част от фигуриращите в списъка не подозират за новото задължение. Стефан Софиянски обясни, че подава редовно отчета на ССД, но не е бил уведомен, че трябва и членовете на ръководството да дадат декларации. Юлияна Дончева била подала данните като общински съветник. Лидерът на Партията на българските жени Весела Драганова благодари за подсещането и обеща да подаде декларация в понеделник.
|
|