Trop, c'est trop - когато е много, много е, казват французите. Тъй вика и нашият печат вчера - може би рефлексия от франкофонските му корени... "24 часа" цитира премиера Орешарски, според когото "Държавата тормози бизнеса по 1200 начина". Толкова били различните регулационни и лицензионни режими, чрез които чиновници изпивали соковете на предприемачеството. Трябвало да бъдат намалени пиещите, защото питателните сокове можело да пресъхнат и за бюрокрацията.
"Много добро не е на добро", от векове пъшка българинът и "Труд" го подкрепя. "Веселото село стана тъжно" - разказ за митичното митничарско село Ставри Димитрово в чашата на язовир Ивайловград, бутнато от държавни служители заради незаконно строителство. Язък за уйдурмата. Сега митничарите трябва да дежурят поне два месеца, за да спестят за ново село.
Някои направо не знаят мярка. "Шофьор изкара 4 акта за 10 минути... Не спрял на два знака стоп, отсвирил катаджийска проверка и помел 2 коли" - из "Стандарт"ните страници. Така не бива, законът не е Цветанов, паднал от власт, трябва да се уважава.
Пример ни дават образцовите братя Маргини. Седем години ги влачиха насам-натам по съдилища и какво излезе? - "Маргина чист като сълза", крайно оригинално се изразява "Преса". Прокуратурата вдигнала ръце и рекла, че не е открила дори петънце върху светлите им ликове - не били такива-онакива, каквото се разправя за тях. Такива чисти хора са нужни за строители на съвременна България!
И по света нямат мярка. "САЩ подслушвали по 3 милиарда разговора дневно" - "24 часа". Това не е по силите дори на Цецо. А само преди седмица един съдия, непочистил къщичката си, твърдеше, че в България се подслушвало 5-6 пъти повече, отколкото в САЩ... Но и всички помним как през ноември-декември 2012 г. Цецерон бе викнат на триседмична специализация в щатските секретни служби. Какво толкова са го съветвали? Да преодолее провинциалните си задръжки и да започне да мисли мащабно, това!
|
|